Domů
Obnovitelné zdroje
Japonsko chce využít radioaktivní dřevo ve Fukushimě jako palivo
Sběr kontaminovaného materiálu

Japonsko chce využít radioaktivní dřevo ve Fukushimě jako palivo

Japonsko začalo spolupracovat s malou německou společností Entrade za účelem výroby elektrické energie ze dřeva, které je důsledkem havárie jaderné elektrárny Fukushima Daiichi lehce radioaktivní. Plán na výrobu čisté energie z takovýchto zdrojů má zajistit dodávky čisté energie a usnadnit tak opětovné osídlení oblasti.

Společnost Entrade Energiesysteme AG se zabývá vývojem a výrobou systémů schopných vyrábět jak elektrickou energii, tak teplo z biomasy. Podle výkonného ředitele Entrade, Juliena Uhliga, má společnost v prefektuře Fukushima instalovat 400 svých modulárních jednotek a prodávat jimi vyrobenou elektrickou energii. Zařízení mají do konce příštího roku poskytovat celkový výkon 20 MW.

Hlavním úkolem těchto jednotek je zastávat roli „biologické“ baterie, která má pomoci zajistit dodávku elektřiny v případě poklesu výroby místních solárních elektráren.

Zelená energie by mohla pomoci se znovu osídlováním

Výroba zelené energie by mohla podpořit japonské snahy o znovu osídlení regionu, který se stále potýká s následky zemětřesení a tsunami, které v březnu 2011 usmrtilo 18 000 lidí a zapříčinilo havárii jaderné elektrárny Fukushima. Prefektura si klade za cíl do roku 2040 vyrábět 100 % své energie z obnovitelných zdrojů.

Jednotky vyvíjené společností Entrade, takzvaná zařízení E4, jsou relativně malé, do kontejneru o ploše 12 metrů čtverečních se mají vejít hned 4. Jsou díky tomu vhodné pro ekologicky zaměřené klienty, kteří mají stabilní přísun biologického odpadu, ale nechtějí investovat do velké elektrárny.

Společnost Entrade od svého vzniku v roce 2009 experimentovala s 130 typy paliv. Podle společnosti jednotky přeměňují biomasu na enegii (tepelnou a elektrickou) s 85% účinností.

Další jejich výhodou má být jejich schopnost zredukovat hmotnost lehce radioaktivního dřeva o 99,5 %. Zmenšení objemu odpadu by pomohlo Japonským úřadům v jejich snaze snížit množství radioaktivního materiálu v oblasti.

„Spalování nesníží radiaci, ale díky němu můžeme zredukovat palivo na popel a zároveň vyrobit čistou energii. Okolo tohoto projektu panuje velké nadšení, ale zaznamenal jsem ve Fukushimě také vysokou míru neochoty mluvit o radiaci“ – Julien Uhlig, výkonný ředitel Energiesysteme AG

Zdroj úvodního obrázku : Live Action Hero

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Vaněček
29. říjen 2016, 17:03

Taky by Japonci mohli na lehce radioaktivní půdě stavět sluneční elektrárny. V jejich činnosti by to nevadilo a po 25-30 letech životnosti elektrárny by snad radioaktivita byla snížena alespoň pro některé izotopy.

Ale stejně ty škody zapřičiněné jadernou havarií se sníží jen nepatrně. Japonské centrum pro ekonomický výzkum je odhadlo na 196 miliard USD. To představuje cenu cca 20 nových jaderných reaktorů.

Takže, stavba jednoho jaderného reaktoru vyžaduje též uspořit peníze na jeho rozebrání a trvalé uložení paliva (cca stejná suma jako na stavbu) a pojištění na škodu ve výši dvacetinásobku ceny jaderného reaktoru. To by si měl každý stát předem uvědomit (a asi většina z nich v Evropě si to uvědomuje).

A možné problémy s materiálem reaktorových nádob (to je důvod odstavení a nynější inspekce více než 20 JE ve Francii) mohou způsobit, že JE nebude pracovat předpokládanou dobu životnosti.

Lukáš Brandejs
31. říjen 2016, 08:40

Jen technická, pane Vaněčku - reaktory gen. II byly původně projektovány s životností cca 30 let. Takže drtivá většina reaktorů v Evropě ve skutečnosti již přesluhuje. Ergo Vaše obava o nedosažení životnosti je značně lichá....

Milan Vaněček
31. říjen 2016, 09:31

Jen technická poznámka-ten problém se týká především té nejnovější ještě nedostavěné JE Flamanville.

Lukáš Brandejs
31. říjen 2016, 10:41

Napsal jste toto:( to je důvod odstavení a nynější inspekce více než 20 JE ve Francii)

Více na: https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/japonsko-chce-vyuzit-radioaktivni-drevo-ve-fukushime-jako-palivo/

Následně, že se to týká především Flammanville.... To jen ke způsobu, jakým vedete (nejen tuto) diskuzi..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se