Solární panely

Kalifornský senátor navrhuje povinné střešní solární instalace na všech nových stavbách

Podle nového návrhu amerického senátora Scotta Wienera by měly být všechny nové obytné i komerční budovy v Kalifornii vybaveny střešním solárním systémem, a to v podobě fotovoltaických panelů či systému pro ohřev vody. V případě schválení zákona by se Kalifornie stala prvním americkým státem s povinnými solárními instalacemi.

Podle již platných zákonů státu Kalifonie musí být alespoň 15 % plochy střechy všech nových budov malé a střední velikosti připraveno k instalaci solárních zařízení. Všechny nové obytné i komerční budovy o 10 či méně podlažích tak musí disponovat vyhrazenou plochou, která nesmí být zastíněna jinými částmi samotné budovy či blokována jinými překážkami.

Povinné instalace solárních panelů mohou narazit na odpor ze strany tamních stavebních společností, jelikož povedou k nárůstu nákladů na výstavbu domů a podpoří další nárůst cen nemovitostí. Průměrná cena, resp. medián, rodinného domu v Kalifornii se pohybuje okolo 440 tisíc dolarů, tedy více než dvou a půl násobku národního průměru a patří k nejvyšším v zemi.

„Naše životní prostředí a budoucí generace potřebují, abychom jednali nyní, obzvláště v době, kdy se do Washingtonu žene vlna lidí popírajících změnu klimatu. Změna klimatu je skutečná a my musíme změnit směr od znečišťujících energetických praktik, které nás sem dostaly a ne posilovat roli špinavé elektřiny. Kalifornie zůstane národním lídrem v budování čisté energetické budoucnosti a solární elektřina nás,“ uvedl v prohlášení senátor Scott Wiener.

Scott Wiener je rovněž autorem podobného zákona, který v minulém roce zavedl povinné instalace solárních panelů na střechách všech nově postavených domů v San Franciscu. San Francisco však nebylo prvním městem v Kalifornii, které přišlo s povinnou instalací solárních systémů.

Podobná nařízení platila již dříve v menších městech, jakými jsou Lancaster nebo Sebastopol. San Francisco bylo nicméně největším z amerických měst, která takovéto opatření přijala.

Střešní fotovoltaika má potenciál pokrýt až třetinu amerických potřeb

Podle studie americké National Renewable Energy Laboratory (NREL) z ledna loňského roku dosahuje potenciál roční výroby ze střešní fotovoltaiky v zemi až 1 432 TWh elektrické energie, což je více než třetina tamní spotřeby.

Studie se ale zabývá pouze technickým potencionálem panelů, nikoli tím, co vše by bylo zapotřebí provést pro jeho plné využití. V praxi by zapojení velkého množství střešních fotovoltaických panelů vyžadovalo flexibilní síť, podpůrnou infrastrukturu a řadu podpůrných opatření.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *