Domů
Obnovitelné zdroje
Kodaň se stane jako první město na světě uhlíkově neutrální, pomoci má úsporné osvětlění
Kodaň

Kodaň se stane jako první město na světě uhlíkově neutrální, pomoci má úsporné osvětlění

Na každém kroku je zde cítit unikátní atmosféra severského města, které zabírá pravidelně přední příčky v mezinárodních žebříčcích měst s nejvyšší životní úrovní. Ano, řeč je o Kodani. Vedle toho, že jde o hlavní město Dánského království, se jedná současně o hlavní regionální centrum podnikání, kultury, médií a vědy. Kodaň se také pyšní svým šetrným přístupem k životnímu prostředí, díky čemuž byla oceněna titulem „Zelené město“ v roce 2014.

Město Kodaň si je však stále vědomo svého podílu na změnách klimatu, které je zapříčiněno emisemi CO2 v ovzduší. Za účelem dalšího zlepšení životních podmínek obyvatel vytvořila Kodaň plán, být prvním městem na světě, které bude tzv. uhlíkově neutrální. Aby se město stalo uhlíkově neutrální, musí využít méně elektrické energie a zároveň potřebnou elektrickou energii získat z bezemisních zdrojů. Všechen nadbytek „zelené energie“ poté musí kompenzovat další příčiny emisí například v dopravě.

Uhlíkové neutrality chce město dosáhnout do roku 2025 snížením emisí oxidu uhličitého na nejnižší možnou míru. V roce 2013 se uvádí produkce CO2 města na 1,9 milionů tun. Použití obnovitelných zdrojů elektrické energie, efektivnějším vytápěním domácností a administrativních budov, zlepšením investicí do hromadné dopravy a cyklistické infrastruktury by měly být v roce 2025 redukovány emise na 1,2 miliónu tun CO2.

Inteligentní úsporné osvětlení

kodan2
Noční pohled na Kodaň. Autor: Sigurdur Bjarnason, Flickr

Jedním z dalších řešení pro snížení spotřeby elektrické energie je snížení spotřeby veřejného osvětlení. Vedení města proto vypsalo v roce 2013 projekt na renovaci veřejného osvětlení, během kterého se mělo vyměnit do roku 2016 na 20 tisíc zastaralých světelných zdrojů za efektivnější světelné zdroje na bázi LED. Jako součást projektu byl do svítidel veřejného osvětlení instalován plně integrovaný systém bezdrátového řízení, který by měl pomocí snižování výkonu svítidel přispět k dalším energetickým úsporám. Vše je tak řízeno pomocí internetové aplikace, která dále přehledně zobrazí všechny poruchy na zařízení. To zjednodušuje servis svítidel a redukuje výdaje na jejich výměnu.

Z počátku se intenzita světla bude měnit na základě přednastaveného schématu. V budoucnu bude ale možné rozšířit vlastnosti tohoto systému a přizpůsobovat světelný tok v závislosti na hladině denního světla, přítomnosti lidí nebo dopravy. Tím dojde ke zvyšování efektivity veřejného osvětlení bez negativních vlivů na bezpečnost. Tato modernizace Kodaň zařadí k prvním městům, která mohou plně využívat inteligentní osvětlení a zároveň se tímto krokem vytváří úplně nová platforma pro další technologie a aplikace v rámci Smart City, která může přinést obyvatelům Kodaně další výhody.

Úspora více než poloviny energie

V rámci první etapy revitalizace veřejného osvětlení byla vyměněna energeticky nejnáročnější svítidla s vysokotlakými sodíkovými výbojkami a rtuťovými výbojkami. Jedná se o výměnu přibližně 20 tisíc svítidel, což je polovina z celkového počtu pouličních lamp v Kodani, kdy systém veřejného osvětlení ročně spotřeboval přibližně 20 GWh elektrické energie. Aby bylo dosaženo vysoké úspory elektrické energie při současném dodržení požadované hladiny osvětlení vyhovující stanoveným požadavkům, byl pro každou ulici v rámci projektu vytvořen unikátní světelně technický výpočet, který stanovil nastavení výkonu svítidel v této ulici.

Zavedením LED svítidel do systému veřejného osvětlení a jejich efektivním řízením se tak očekává dosažení úspory 57 % elektrické energie, která může být místo toho využita pro pokrytí spotřeby více než 4 500 domácností.

Úvodní fotografie: bjoern

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Škopek
24. leden 2017, 04:27

Rád bych zmínil, že oněch cca 20 tis. světelně technických výpočtů bylo prováděno u nás v ČR, v jedné pražské firmě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se