Domů
Obnovitelné zdroje
Microgrids s obnovitelnými zdroji energie? Ano!
Komerční sdělení
Microgrids comap

Microgrids s obnovitelnými zdroji energie? Ano!

Přenosová a distribuční soustava v Evropě poskytuje vysoký standard spolehlivosti dodávky elektrické energie, takže si už ani nedovedeme představit výpadek delší než několik minut. Vedeme dlouhé debaty o výhodách a nevýhodách různých typů technologií, „šílenství“ strany Zelených v Německu a dopadech instalace OZE na provoz sítí, ceny elektřiny a celkovou stabilitu soustavy. Řešíme (ne)bezpečnost jaderné energetiky, množství emisí z uhelných elektráren, těžební limity, výkupní ceny z OZE atd. Názor má každý, ať už se k němu hlásí aktivně, nebo jej prezentuje anonymně na sociálních sítích. Zkrátka dopřáváme si luxus možnosti volby toho, jaký zdroj nám má večer rozsvítit LED žárovku na nočním stolku.

Energetická soběstačnost jako volba i nutnost

Máme možnost jít „off-grid“ a postavit si energeticky soběstačný dům, ačkoli se to zatím moc finančně nevyplácí a za skutečný komfort srovnatelný se síťovou energií zaplatíme neúměrně více. Možnost tady ale je a stále více lidí ji využívá. S rostoucím zatížením sítí v důsledku přenosu velkých výkonů (například množství větrných elektráren na severu a naopak velká spotřeba na jihu Německa) nabývá na intenzitě debata o vhodnosti microgrids, které budou soběstačné. V případě potřeby budou v ostrovním provozu a co si vyrobí, to si také spotřebují, případně mohou soustavě vypomoci.

Ale co regiony, které ten luxus nemají? Lidí, kteří elektřinu nemají vůbec, natož aby si mohli vybrat její zdroj, je na světě více než miliarda. Tento trend se kvůli rychlosti růstu populace v dohledné době měnit nebude. Ti, kteří žijí v odlehlých komunitách (původní obyvatelé v Austrálii a Americe), lidé v horách mimo civilizaci, vesnice v Číně a Indii, které nemají čím topit a na čem uvařit, se tak často k elektřině dostanou jen díky dieselovým motorgenerátorům. Ty ve své době představovaly nejlepší možné řešení a stále jsou velmi rozšířeným standardem. ComAp, firma s českými kořeny, již přes 25 let dodává oblastem bez elektrifikace řídicí systémy právě na motorgenerátory (gen-sety), a umožňuje tak přístup k elektrické energii 24 hodin denně.

Integrace s nekonvenčními zdroji energie

Naftový motorgenerátor je konstrukčně relativně jednoduchý a do jisté míry i bezúdržbový, vyžaduje „jen“ naftu a olej, je spolehlivý a s dobrým řídicím systémem funguje automaticky bez přítomnosti operátora. Nicméně v době boomu vývoje nových technologií a současného tlaku na snížení produkce emisí a skleníkových plynů ve jménu boje s globálním oteplováním by bylo krátkozraké nerozšířit možnost dodávky energie uživatelům i o obnovitelné zdroje. Výhody jsou nesporné – snížení míry znečištění ovzduší, snížení spotřeby nafty a zlevnění provozu bez negativního vlivu na bezpečnost a spolehlivost dodávky.

Schéma Microgrids, autor: ComAp
Schéma Microgrids, autor: ComAp

Majitelé a provozovatelé motorgenerátorů často musí inovovat stávající řídicí systém, pokud chtějí gensety integrovat s obnovitelnými zdroji energie. Nejčastěji se jedná o kombinaci s fotovoltaickými panely a/nebo větrnými turbínami. Mnoho zákazníků poslední dobou zvažuje i možnost využití baterií, které, pokud jsou dobře navrženy vzhledem k diagramu zatížení, mohou významně zkrátit dobu provozu gensetů. Ty se tak nemusí provozovat naprázdno jako točivá záloha pro případ výpadku výkonu při poklesu nebo úplném přerušení dodávky výkonu z OZE z důvodu bezvětří nebo zatažené oblohy. Právě vhodná velikost OZE vzhledem k zátěži a instalovanému výkonu v motorgenerátorech je klíčová pro zajištění vysoké efektivity provozu a zajištění relativně rychlé návratnosti investic do pořízení OZE či baterie.

Řídicí systém ComApu zajišťuje nejen bezproblémové propojení gen-setů s OZE a bateriemi, ale zároveň maximalizuje využití výkonu z OZE a hlídá úroveň zatížení motorgenerátorů v dovolených mezích. Zaručuje spolehlivost dodávky v případě výpadku výkonu z OZE okamžitým nastartováním gen-setů, které zajistí nepřetržitou dodávku koncovým uživatelům bez rizika blackoutu.

Komerční sdělení

ComAp hledá produktové manažery

Společnost ComAp vznikla v Česku a své produkty, které od prvopočátku vymýšlí a vyvíjí v České republice, distribuuje do celého světa. Řešeními na míru tak splňuje požadavky nejrůznějších typů zákazníků. Většina zaměstnanců pracuje v hlavním sídle společnosti v Praze, odkud se také řídí strategická rozhodnutí. Kromě Prahy má však ComAp pobočky a kanceláře po celém světě.
V současné době společnost hledá kolegy na pozice Produktových manažerů, kteří zodpovídají za jednotlivé produktové řady, zajišťují jejich profitabilitu a plánují životní cyklus jednotlivých produktů. Podílí se na vývoji jejich nástupců i na uvádění nových produktů na trh, a to na globální úrovni.
Produktový manažer musí mít dostatečné technické znalosti, být schopen vidět nové příležitosti a uvažovat o svěřené produktové řadě z dlouhodobého, globálního pohledu.

Více informací v seznamu aktuálních pozic.

Profil autorky:

Ing. Petra Píclová je absolventkou Elektrotechnické fakulty ZČU v Plzni, oboru Elektroenergetika. V ComApu začala pracovat na pozici Produktové manažerky pro síťové ochrany, později zastávala pozici Aplikační inženýrky pro hybridní systémy. Nyní je vedoucí divize Obnovitelné zdroje, v níž se specializuje se na oblast microgrid aplikací s hybridními systémy na výrobu elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
12. červenec 2017, 09:48

Udělal jsem návrh dvou Micro Smart Grid v ČR. Bohužel investoři dosud nedostali od ERÚ odpovědi na to co ERÚ bude požadovat. Jestli bude muset někdo vlastnit licenci když celkový součet všech připojených různých zdrojů zákazníků překročí 10kW a kdo ji bude muset vlastnit, když provozovatel Micro Smart Grid mít žádný zdroj nebude a zákazníci budou pod limitem 10kW. Když to bude oddělené od veřejné distribuční sítě, jestli je možné použít distribuční síť jako zálohu pro nabití akumulátoru atd....

Co je podle ERÚ dodělení od veřejné distribuční sítě? Jak si ERÚ představuje galvanické oddělení dvou TN sítí když všechny TN sítě na Zemi sdílejí stejný zemní potenciál a všechny zdroje ve všech TN sítích mají své středy galvanicky spojeny s tímto potenciálem? Jestli akumulátor který nabíjím solárním panelem můžu současně nabíjet i nabíječkou z distribuční sítě, nebo jen zvlášť. Nebo akumulátor který jednou "infikuji" solárními elektrony již nesmím připojit k distribuční síti? Jestli mohu z Micro Smart Grid prodávat energii do distribuční sítě a kdo bude držitelem licence na výrobu elektřiny? Spousta otázek na které nedává současná legislativa ani úředníci odpovědi a má velký vliv na způsob připojení/nepřipojení k distribuční síti a provozu Micro Smart Grid. Ale akční plány a dotace na Smart Grid už mají distributoři skoro hotové, sami si přidělí rezervovaný příkon i výkon a ostatní budou jen hledět jak se budou miliardy točit. Však Vitásková už vás na to roztočení miliard a speciální dotace pro distributory pomalu ale jistě připravuje: http://www.eru.cz/-/chytre-na-chytre-site

A legislativu mají na ERÚ schválně tak zprzněnou aby jim do toho tunelu nevlezl nikdo jiný než vydržovaní distributoři a ještě by si to náhodou někdo dovolil dělat levněji nebo dokonce bez dotací, to nesmí ERÚ dovolit a budou vyhrožovat pokutami jako to dělají teď zdrojům do 10kW bez licence.

Autorka
21. červenec 2017, 16:03

Souhlasím s tím, že informace o plánovaných smart grids v ČR nejsou lehce k dispozici, ačkoli nemohu říct, že bych se touto problematikou výrazně zabývala. My se bohužel nebo naštěstí (?) trhem v ČR a v Evropě z hlediska microgdis tolik nezabýváme, naše aplikace jsou primárně určeny pro kombinaci obnovitelných zdrojů s dieselovým motorgenerátory tam, kde nic jiného diesel dlouho neznali... na jejichž použití (pevně doufám), v microgrids v Evropě nedojde...

Tyto aplikace naštěstí žádné licence nepotřebují, neboť jsou provozovány v ostrově a u těch, kde síť je, tak je většinou zakázán export, import není limitován, takže kdo si tam co postaví okolo je jeho věc.

Souhlasím s Vámi, že legislativa může zabít i původně technicky smysluplnou myšlenku, ale hlavně chybějící legislativa nahrává tunelářům, jak jsme se už několikrát přesvědčili.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se