Nejen studenti ekonomie si budou pamatovat, jakým tempem se na rozvojové trhy dostaly mobilní telefony. Téměř z ničeho nic si malí pěstitelé kakaa v Africe, kteří nikdy dříve neměli telefonní spojení či přístup k počítači, začali hlídat komoditní ceny na svých chytrých přístrojích. Podobná situace dnes nastává i v rámci obnovitelných zdrojů energie. 

Více než polovina celosvětových investic do čisté energetiky se letos totiž udála v rozvíjejících se státech, a ne v členských zemích Organizace pro Ekonomickou Spolupráci a rozvoj (OECD). Podle Bloomberg New Energy Finance (BNEF) se tak stalo vůbec poprvé v loňském roce. Má to ovšem být pouze začátek dlouhodobého trendu.

Graf níže zobrazuje čtvrtletní investice do nízkouhlíkové energetiky v zemích OECD ve srovnání se státy nenáležícími do této organizace. O dané trajektorii není pochyb – pokud máte na starosti prodej energetických technologií, budete od nynějška s větší pravděpodobností pracovat se zeměmi s rozvíjející se ekonomikou.

Nové investice do nízkouhlíkové energetiky (v miliardách USD). Zdroj: Bloomberg New Energy Finance.
Nové investice do nízkouhlíkové energetiky (v miliardách USD). Zdroj: Bloomberg New Energy Finance.

Lídry jsou Čína a Indie

Svět energetiky zažil tento rok další, neméně důležitý milník – v rámci nově instalovaného výkonu poprvé vede dvojice obnovitelné zdroje energie (OZE) a jádro, a to oproti kombinované kapacitě z uhelných, plynových a ropných zdrojů energie. Rychle se rozvíjející trhy budou mít kritický vliv na to, aby i tento trend pokračoval.

Na rozvojových trzích bylo v loňském roce investováno 126 miliard USD (asi 3,2 bilionu Kč) v rámci nízkouhlíkové energetiky, což je roční nárůst o neuvěřitelných 39 %. Dominovala Čína, která přidala 35 GW instalovaného výkonu v čistých energetických zdrojích. Tedy více než USA, Velká Británie a Francie dohromady. Konkurovat ji brzo může Indie, která plánuje do roku 2022 vystavět 175 GW.

Výhled do budoucnosti energetiky: Kumulativní instalovaný výkon v GW. Zdroj: Bloomberg New Energy Finance.
Výhled do budoucnosti energetiky: Kumulativní instalovaný výkon v GW. Zdroj: Bloomberg New Energy Finance.

Zpráva BNEF také hodnotí 55 rozvojových trhů na základě jejich atraktivity pro investice ze zahraničí. V popředí žebříčku se nachází Čína, Brazílie, Chile, Jihoafrická Republika a Indie.

Většina rozvojových zemí disponuje bohatým potenciálem v rámci větrných, slunečních a vodních zdrojů. Elektřina z větru a slunce pak již v některých těchto státech dosáhla tzv. grid parity, tedy stavu kdy jsou obnovitelné zdroje schopny konkurovat zdrojům klasickým. Zrychlujícímu rozvoji pomáhají mimo jiné i trvale klesající ceny velkokapacitních baterií.

Energetická infrastruktura nicméně není to samé, jako mobilní telefony. Budování větrných a solárních elektráren je časově náročný proces a fosilní paliva jsou stále nejlevnější variantou produkce elektřiny, pokud zrovna nefouká vítr či nesvítí slunce. V rámci odstraňování energetické chudoby pro stamiliony lidí tak budou uhlí a ropa stále hrát klíčovou roli.

Předpokládaný podíl větrné a solární energie na domácím energetickém mixu. Zdroj: Bloomberg New Energy Finance.
Předpokládaný podíl větrné a solární energie na domácím energetickém mixu. Zdroj: Bloomberg New Energy Finance.

Zdroj úvodní fotografie: BBC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *