větrná turbína

Ministři energetiky G20 jednali v Turecku, hlavní téma byly OZE

V Turecku se 2. října konalo historicky první setkání ministrů pro energetiku států G20. Na jednání se zdůraznila role obnovitelných zdrojů v budoucí energetice. Státy G20 budou mít k dispozici nový nástroj od mezinárodní agentury IRENA  (Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje).

Ministři pro energetiku ze zemí G20 a vrcholní představitelé mezinárodních organizací potvrdili svoji angažovanost v obnovitelných zdrojích na vůbec prvním setkání tohoto typu. Zúčastněné strany se shodly na jedenáctibodovém dokumentu, který mimo jiné obsahuje i nový nástroj pro obnovitelné zdroje.

Tento nástroj od organizace IRENA dává možnost státům G20 si zvolit dlouhodobý a udržitelný přístup k posilování role obnovitelných zdrojů.

„Státy G20 představují 75 % světového potenciálu v nasazení obnovitelných zdrojů a 70 % potencionálních investic v časovém horizontu do roku 2030. S touto obrovskou tržní příležitostí může koordinované jednání G20 za účelem pokroku v oblasti obnovitelných zdrojů znatelně posunout nasazení této technologie v celosvětovém měřítku v době přechodu na čistou energii,“ řekl generální ředitel IRENA Adnar Z. Amin.

Nástroj od agentury IRENA

Během vývoje nástroje byl kladen důraz na fakt, že neexistuje jednotné řešení pro všechny a že by se měla respektovat domácí situace a možnosti jednotlivých států. Proto se nástroj přijatý G20 soustřeďuje na několik hlavních oblastí: snižování ceny technologií, sdílení fungujících postupů na tvorbu příslušné politiky a integraci systému, potenciál technologií a harmonogramy nebo urychlení nasazení moderní bioenergie.

Další témata programu

Na jednodenním sezení se nejednalo pouze o obnovitelných zdrojích, ale probraly se i další stěžejní oblasti světové energetiky:

Dostupná energie pro všechny

Více než 1,1 miliardy lidí nemá k dispozici elektrickou energii, mnoho z nich z oblasti subsaharské Afriky. Téma subsaharské Afriky bylo samostatně probíráno den před tímto setkáním.

Investice do energetiky vzhledem k současné situaci na trhu

Investice byly identifikovány jako jedna z hlavních priorit pro pozvednutí celosvětového růstu a zvyšování pracovních příležitostí. Investice do energetiky se podílejí vysokým procentem na celkových potřebných investicích v ekonomice.

Energetická účinnost

Byl kladně zhodnocen dosažený vývoj v oblasti energetické účinnosti dle akčního plánu G20 z minulého roku. Ministři zdůraznili důležitost této oblasti a jejího neustálého vylepšování.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *