Na pěti největších evropských trzích bylo letos instalováno již 8 GW solárních a větrných elektráren

Nová instalovaná kapacita větrných a solárních elektráren na pěti největších evropských trzích s elektřinou opět v prvním pololetí výrazně rostla. Dle nejnovější analýzy serveru platts.com bylo celkově v Německu, Velké Británii, Španělsku, Itálii a Francii připojeno do sítě téměř 8 GW těchto zdrojů. Za navýšení kapacity můžou především nově vybudované solární elektrárny ve Velké Británii a větrné farmy v Německu.

Nikoho asi nepřekvapí, že hlavním tahounem růstu instalovaného výkonu větrných elektráren v Evropě je Německo. To letos přidalo do svého energetického mixu celkem 2,9 GW větrných turbín a z toho 1,8 GW v podobě mořských (offshore) větrných parků.

Co se týče solárních elektráren, za stejné období přidalo Německo do svého energetického mixu pouze 0,6 GW. Solární energie zaznamenává v tomto státě v posledních letech útlum. Německý deficit v tomto směru dohání Velká Británie, která se vyšplhala s celkovou instalovanou kapacitou solárních elektráren již na 7,7 GW. Francie přidala celkově v obou zdrojích kapacitu 0,8 GW, Itálie 0,3 GW a Španělsko nezaznamenalo žádný větší přírůstek.

Zdroj obrázku: www.platts.com

Zdroj obrázku: www.platts.com

Ve všech pěti státech až na Itálii převládá instalovaný výkon větrných zdrojů nad solárními. Celková instalovaná kapacita na analyzovaných trzích je 97,5 GW ve větrných elektrárnách a 77,6 GW v solárních.

Úspěšný červenec pro Německo

Červenec byl pro Německo mimořádně úspěšný , co se do výroby energie z větru a slunce týče, když zaznamenalo rekordní výrobu 11 TWh. U jižních zemí byla situace opačná. Španělsko i Itálie se potýkaly s rekordními horky, ke kterým se přidal pokles v síle větru.

Velká pětka celkem vyrobila za prvních 7 měsíců letošního roku 167 TWh z větrných a solárních elektráren, což je o 14 % více než minulý rok.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *