Domů
Elektřina
Nejhlubší vrt na Islandu otestuje výrobu elektřiny za superkritických podmínek
Geotermální elektrárna Krafla
Zdroj: Ásgeir Eggertsson / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Nejhlubší vrt na Islandu otestuje výrobu elektřiny za superkritických podmínek

Vrt, jenž v současné době vzniká na Islandu v rámci programu Iceland Deep Drilling Project (IDDP), dosáhl již hloubky přes 3,6 km a je tak nejhlubším vrtem na ostrově. Po svém dokončení, které je plánováno na prosinec letošního roku, by měl dosáhnout hloubky 5 km. Kromě vědeckých účelů by vrt měl rovněž sloužit k výrobě elektrické energie.

Hlavním cílem projektu IDDP je zjistit, zda je ekonomicky výhodné získávat energii a chemikálie z hydrotermálních systémů v superkritických stavech. V hloubce 5 km může teplota díky sopečné aktivitě dosahovat 450 až 600 °C.

Projekt IDDP
Projekt IDDP. Zdroj: National Energy Authority of Iceland

Studie proveditelnosti z roku 2003 naznačuje, že ve srovnání s konvenčními geotermálními vrty o hloubce 2,5 km by nový 5km vrt mohl díky vyšším teplotám a tlaku nabídnout až 10násobný potenciál navýšení výkonu. Oproti průměrným 5 MW by tak geotermální elektrárna mohla disponovat elektrickým výkonem zhruba 50 MW na vrt.

První vrt nedopadl zcela úspěšně

První hloubkový vrt IDDP-1 s plánovanou hloubkou 4,5 km měl být dokončen již v létě roku 2009. V hloubce 2,1 km však došlo k navrtání roztavených hornin, které následně v podobě sopečného skla vrt zablokovaly. Nakonec byl vrt prohlouben do 2080 m, těsně nad magmatickou komoru.

Testy na prvním vrtu započaly v březnu 2010 a v červenci téhož roku již vrt produkoval každou sekundu 30 kg přehřáté páry o teplotě 330 °C, což by odpovídalo elektrickému výkonu 20 MW.

Úvodní fotografie: islandská geotermální elektrárna Krafla, Autor: Ásgeir Eggertsson @Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin Hájek
6. listopad 2016, 19:36

Jediná vada na kráse je, že Island žádnou další elektřinu nepotřebuje, protože už jí má dostatek a kdyby přece nějaká chyběla, tak je nejméně o dva řády levnější udělat někde další vodní elektrárnu.

NN
8. listopad 2016, 13:15

V českém jazyce je zaužívané spojení nadkritický stav (tzn. voda či jiná kapalina se již nevaří). Nebo se (ne)dramaticky pletu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se