Německo: V koalici CDU a SPD panují neshody ohledně podoby aukcí pro OZE

Německá koalice je nejednotná ohledně podoby dodatečných aukcí pro obnovitelné zdroje, jediného konkrétního klimatického opatření z koaliční dohody. Dodatečný objem podpory pro větrné a solární elektrárny má Německu pomoci smazat rozdíl od klimatického cíle pro rok 2020, o kterém vláda prohlásila, že je nedosažitelný.

Ve své koaliční dohodě se současné vládnoucí německé strany CDU a SPD dohodly, že v letech 2019 a 2020 nabídnou prostřednictvím dodatečných aukcí podporu pro 4 GW výkonu ve větrných elektrárnách na pevnině (onshore), pro 4 GW solární energie a dále pro nespecifikované množství větrných elektráren na moři (offshore). Tyto aukce mají poskytnout podporu nad rámec standardních aukcí pro 5,5 GW instalovaného výkonu onshore větrných a fotovoltaických elektráren ročně.

Cílem navýšení podílu OZE bylo alespoň přiblížení se klimatickým cílům do roku 2020, o kterých koalice prohlásila, že jsou nedosažitelné. Tato dohoda ovšem obsahovala jednu podmínku – přenosová síť bude muset být schopna zvládnout dodatečný instalovaný výkon obnovitelných zdrojů.

Konkrétní parametry aukcí měly být součástí tzv. 100denní reformy, která měla být připravena nyní, tedy 100 dní po zformování současné německé vlády. Reformovat měla německý Zákon o obnovitelné energii (Erneuerbaren-Energien-Gesetz – EEG) a Zákon o kombinované výrobě elektřiny a tepla (Kraft-Wärme-Kopplungsgesetz – KWKG).

Podoba dodatečných aukcí je ovšem aktuálně předmětem sporu mezi oběma stranami. Podle médií chce CDU kancléřky Angely Merkelové vypsat aukce bez pevného stanovení technologie s tím, že podrobnosti budou definovány v pozdější fázi. SPD ovšem nyní hrozí, že bude 100denní reformu blokovat, v případě, že nebude obsahovat konkrétní parametry aukcí.

„100denní bilance energetické a klimatické politiky federální vlády je zoufalá,“ uvedla Dr. Simone Peterová, předsedkyně německé federace obnovitelných zdrojů energie (BEE).

Podle ministryně životního prostředí Svenji Schulzové (SPD) byl dodatečný instalovaný výkon OZE jediným klimatickým opatřením dohodnutým mezi partnery.

Spekuluje se také o tom, že by CDU mohla prosazovat aukce pro konkrétní regiony, aby se zabránilo přetěžování vedení v nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě Německa. Rozvoj přenosové soustavy a kontrola zvyšujících se nákladů na opatření pro její stabilizaci jsou prioritou strany. V loňském roce náklady na tato opatření vzrostly na rekordních 1,4 miliardy euro (36 miliard korun) a pokud by došlo k rozvoji OZE v regionech s již vysokým podílem těchto zdrojů, dá se očekávat jejich další nárůst.6 odpovědí na Německo: V koalici CDU a SPD panují neshody ohledně podoby aukcí pro OZE

 1. Martin Hájek napsal:

  Energiewende finálně narazila do zdi. Teď se začne hledat viník 🙂

  • Jan Veselý napsal:

   Přání otcem myšlenky. Ve vládě se koaliční strany dohadují o technické detaily a vy z toho hned vyvozujete naprosto přehnané a nesmyslné věci.

  • Milan Vaněček napsal:

   Naprosté kecy. Kde vidíte tu zeď? Jen je vidět neustále ideologická snaha SPD a zelených po rekordech (nejvyšší cíle, i když těžko splnitelné) a na druhé straně realizmus CDU a německého průmyslu. Německý průmysl chce na OZE maximálně vydělávat, ne se honit za sliby „klimatických cílů“.
   No a Němci chtějí čistou energetiku, bez rizika jaderných havarií a dočkají se jí. Ale ne v roce 2020 ale tak někdy o 20 let později.

  • Martin Hájek napsal:

   Jak dva čertíci z krabičky 🙂 Ale přemýšlejte. Pokud tato koalice váhá, kolik zeleného dobra ještě může svým občanům dopřát, tak v penězích asi problém nebude. Německo se rychle blíží hranicím možností současných sítí a na rozdíl od Dánska nemůže svůj problém exportovat. Na to je moc velké. EW nepůjde urychlit, naopak musí zpomalit a počkat na sítě.

   • Milan Vaněček napsal:

    Kdyby jste si to pořádně přečetl tak by jste poznal o co jde. Nejde o absolutní čísla kolik se postaví GW ale o to aby se stavělo blízko míst spotřeby i když tam bude koeficient využití nepatrně nižší než v největrnějších nebo nejslunečnějších místech Německa.
    To už jsem Vám říkal v diskusích dříve. Už je Vám to jasné?

   • Jan Veselý napsal:

    On se někdo ozvat musí. Jinak to nejde. Někdo musí vstát a říct, že si dosti svévolně upravujete realitu. Jestli je to dáno prismatem Vašeho pohledu na svět nebo přáním Vašich chlebodárců nechám na Vás a Vašem svědomí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *