Zasněžená elektrárna

Německo zvýšilo zimní rezervu o 50 %, na vině je i Francie

Provozovatelé sítě v Německu zvýšili instalovaný výkon v zimní rezervě na 8 300 MW z 5 400 MW. Na vině jsou vyšší dodávky intermitentních zdrojů do sítě, zpoždění výstavby vedení a nově i vyšší potřeba dodávek do francouzské soustavy, kterou postihly rozsáhlé odstávky jaderných bloků. 

Němečtí provozovatelé reagují na současnou situaci v přenosové sítí zvyšováním instalovaného výkonu umístěného do tzv. zimní rezervy. Ta slouží k pokrývání denního diagramu v případě vyšší spotřeby elektřiny v zimním období. Oproti původně plánovaným 5 400 MW, které německý regulační úřad oznámil na přelomu dubna a května tohoto roku, zvýšili provozovatelé výkon z zimní rezervě o více než 50 % na 8 300 MW.

Již v tomto roce přitom potřeba zimní rezervy překročila původně stanovený limit. Poprvé byla zimní rezerva v tomto roce aktivována 10. října a již letos se dostala k hodnotám kolem 6 000 MW. Do 8. prosince byla zimní rezerva využita v 25 dnech.

Vedení v zimě

Zdroj: Flickr @MaxPower0815

Provozovatelé soustav TenneT, Amprion, 50Hertz a TransnetBW vidí na straně Německa za zvýšenou potřebou rezervního výkonu kromě často skloňovaného nedostatku přenosových kapacit i úbytek konvenční výroby na jihu země. Ve spojení s proměnlivým výkonem větrných elektráren na severu sice nehovoří o akutní situaci, ale o dalším zvýšení zátěže přenosových vedení.

Zimní rezerva přitom byla původně plánována pouze pro využití v nouzových a extrémních případech. Současná situace ale způsobila, že ji provozovatelé soustav využívají velice pravidelně.

Na zimní období na přelomu roku 2017/2018 zatím hodnoty nutné zimní rezervy nejsou určeny, ale na zimu roku 2018/2019 již má být podle regulačního úřadu Německa v zimní rezervě využito pouze 1 900 MW instalovaného výkonu.

Němci tuto zimu zachraňují Francouze

Letošní zvýšení výkonu v zimním rezervě má podle provozovatelů přenosových soustav v Německu i jeden neobvyklý důvod, kterým jsou významné odstávky jaderných elektráren ve Francii. Ty postihly až třetinu výkonu jaderných elektráren. Situace je významná zejména proto, že Francie z jaderných elektráren vyrábí cca 75 % elektřiny.

Vyšší export Německa do Francie se dal zaznamenat již v říjnu letošního roku. Zatímco v každém z předchozích měsíců Německo importovalo, v říjnu byla situace zcela opačná a Německo do Francie elektřinu exportovalo.

Kvůli relativně vysokému podílu elektrické energie na vytápění ve Francii mohou špičky zatížení dosahovat vysokých hodnot. I proto jsou nyní němečtí provozovatelé soustav v neustálém spojení se svými francouzskými kolegy, aby mohli přizpůsobovat poměry v síti aktuálním požadavkům.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr Piotr DrabikNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *