větrná turbína

V Německu a Francii v aukcích vítězí na plné čáře fotovoltaika, v Dánsku se lépe zadařilo větrným elektrárnám

V Dánsku na konci minulého měsíce proběhlo letošní kolo společné aukce pro výstavbu větrných a solárních elektráren. Na rozdíl od letošních aukcí v Německu a Francii, které zcela ovládly fotovoltaické elektrárny, se v Dánsku lépe dařilo větrným elektrárnám. Svůj podíl na tom může mít i jiný systém podpory.

Technologicky neutrální aukce, ve kterých se o podporu uchází společně developeři větrných i fotovoltaických elektráren, se v Evropě objevují stále častěji. Některé státy se tak snaží vyvinout větší tlak na snižování cen elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Odpůrci společných aukcí naopak upozorňují na riziko, kdy v aukcích výrazně převáží jeden typ zdroje nad druhým.

V letošním roce proběhly první pilotní společné aukce v Německu a ve Francii. Přestože podle původních očekávání měly větrné elektrárny dominovat nad fotovoltaickými, opak se stal realitou, kdy první i druhé kolo německé aukce, stejně jako pilotní kolo společné aukce ve Francii, zcela ovládly fotovoltaické elektrárny.

Dánská aukce přinesla vyvážené výsledky

Ve společné aukci se developeři větrných a fotovoltaických elektráren ucházeli o podporu i v Dánsku. Do letošní aukce, která probíhala od 27. září do 26. listopadu, bylo přihlášeno celkem 17 projektů na výstavbu onshore větrných parků o výkonu 260 MW a fotovoltaických farem o výkonu 280 MW.

Podle dánského energetického regulátora v aukci nakonec uspělo 6 projektů, a to shodně tři na výstavbu větrných elektráren a tři na elektrárny fotovoltaické. Výkonově nicméně aukce dopadla s 165 MW lépe pro větrné parky, fotovoltaické farmy však se 104 MW nezůstaly nijak významně pozadu.

Na rozdílných výsledcích oproti společným aukcím v Německu a Francii, ve kterých se soutěžila výkupní cena, může mít kromě jiných přírodních podmínek svůj podíl i odlišný systém podpory, kdy v Dánsku developeři soutěžili o podporu, kterou obdrží nad rámec tržní ceny. Podle regulátora dosáhl vážený průměr vysoutěžené podpory 3,1 EUR/MWh. Výše vysoutěžené podpory se pohybovala v případě větrných elektráren mezi 2,5 a 3,3 EUR/MWh, u fotovoltaických elektráren uspěly projekty s podporou od 3,8 do 4 EUR/MWh.

Aby projekty získaly vysoutěženou podporu, kterou mohou čerpat po dobu 20 let, musí být připojeny do sítě do 2 let od uzavření smluv.14 odpovědí na V Německu a Francii v aukcích vítězí na plné čáře fotovoltaika, v Dánsku se lépe zadařilo větrným elektrárnám

 1. Milan Vaněček napsal:

  To je opravdu ta vysoutěžená podpora nad rámec tržní ceny tak nízká??? Jen pod 100 Kč za MWh??? Srovnejte to se zločinem u nás z roku 2010. Přiton stačilo náš závazek OZE splnit do konce 2020.
  To už znamená že nástup fotovoltaiky a větru BEZ dotací, jenom s přednostním výkupem čisté bezodpadové obnovitelné eelektřiny je opravdu za dveřmi. 👍
  Dobrá zpráva hned po ránu ….

   • Milan Vaněček napsal:

    ad Petr: Divné to není, tržní cena je nyní okolo 50 Eur/MWh a k tomu přidejte ty 2-4 eura navíc.
    ad Ivan: tak to upřesňuji: cena futures (2019 či 2020) na burze, ČEZ ví co to je.
    ad Antonín: samozřejmě čistá bezodpadová bez CO2 energetika MUSÍ mít přednost ve výrobě elektřiny, to Vám ještě nedošlo, celý svět o tom mluví. Měla by ale být bez dotací a to už je za dveřmi….
    ad Emil: nastal už někdy problém se zálohováním v EU (pokud vím tak jen nespolehlivé jádro v Belgii zadělává na problém).
    ad Frank: srovnávám současnost, a nejbližší budoucnost, to lidi zajímá, to je pro ně existenčně důležité
    Zkrátka pánové, jak už jsem několikrát psal: už je to tady, čistou, bezodpadovou a levnou energetiku nikdo nezastaví (jen jaderná válka, ale ta by zastavila vše).

    • skodafil napsal:

     Cituji: „samozřejmě čistá bezodpadová bez CO2 energetika MUSÍ mít přednost ve výrobě elektřiny“.

     Nebylo by, Ivane Pavlovici, jednodussi zakazat lidem dychat?

     • Milan Vaněček napsal:

      Vidím že by jste měl raději aby vítězila dvakrát či třikrát dražší energetika s nebezpečným odpadem který nikdo nechce 🌞

    • Emil napsal:

     Váš příspěvek vyvolává řadu otázek. Předpokládáte, že pokud problém se zálohováním dosud nenastal, ani v budoucnu nenastane? Proč potom Poláci vyhazují v kapacitních aukcích zbytečně tolik peněz? Nebo to snad má být nějaká forma humanitární pomoci bohatého Polska ubohým Belgičanům, kterých se Polsku zželelo, a chtějí jim tímto způsobem pomoci v řešení jejich problému s jadernými elektrárnami? Nebo se Polsko již dopředu připravuje na situaci, že přeci jen nějakou jadernou elektrárnu postaví, a v předstihu si zajišťují její zálohování pro případ odstávky?

    • Stainslav napsal:

     Samozrejme, že to je „divné“, páni sa v článku pomýlili v desatinnej čiarke…

     • Milan Vaněček napsal:

      Naučte se číst text, těch pár Eur je navíc k tržní ceně. Brzy to už bude NULA. 😀

     • Stainslav napsal:

      Máte pravdu, beriem späť… Každopádne podpora 2-4 EUR/MWh je absolútne zanedbateľná a na ekonomickú návratnosť projektu, napr. FVE v Dánsku (predpoklad výroby pod 1000MWh/MWp/rok), nemá takmer žiaden vplyv. Inými slovami, takáto podpora je už v zásade takmer zbytočná…

  • Ivan Novák napsal:

   „Tržní cena“ v situaci, kdy rovný trh zmizel, může být cokoliv, jde o výrok o prvku prázdné množiny, resp. množiny, jejíž obsah si každý představuje jinak. A bez starostí o to, jak sehnat elektřinu v době, kdy zrovna nefouká a nesvítí … to se to nám to hoduje za cizí peníze.

   • Carlos napsal:

    Rovný trh v energetice není minimálně od konce 2. světové, ale spíš už od konce 1. Mám se zase odkázat na zákon 438/1919 Sb.? Už tento zákon v podstatě ruší rovný trh a i trh volný, když jsme u toho. Elektrárnám se tu, a nejen u nás, dovolilo pod různými „specifiky“ si dělat v zásadě kde co, být státy ve státě, podpora těžby, výstavby elektráren a sítí… Takže tu chcete mluvit o odvětví, které dostalo za několik desítek let takovou faktickou dotaci, že se o tom OZE ani nesní.

  • Antonín Mikeš napsal:

   „BEZ dotací, jenom s přednostním výkupem“ to je pěkný oxymóron 🙂

  • Emil napsal:

   „Jenom“ je to jenom když zanedbáte cenu za zálohování těchto nestabilních zdrojů, která se třeba teď v Polsku vysoutěžila za 50,9 až 56,0 EUR/kW/rok.

  • frank napsal:

   Možná by stálo za to si najít data, za jaké ceny se “ nedělal zločin“ v roce 2010 v ostatních státech EU 🙂 Tímto nehájím dotační politiku z těch let, ale spíš mi váš výkřik bez srovnatelných dat přijde jako taková divná účelkovka 🙂 Měl by jste k dispozici data , která by nesrovnávala situaci před skoro dvěma solárními “ pětiletkami“ s koncem roku 2018 ale s příslušnou dobou ? To bych ocenil…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *