Fotovoltaický panel

Německý SolarWorld se opět dostal do platební neschopnosti

Německý dodavatel zařízení pro výrobu solární energie SolarWorld se opět dostal do platební neschopnosti. Firma dnes oznámila, že podala soudu návrh na insolvenční řízení. Dodala, že se potýká s problémy kvůli pokračujícímu poklesu cen a záměru Evropské komise nechat vypršet ochranná cla uplatňovaná na levný čínský dovoz.

Akciová společnost SolarWorld byla v minulosti největším výrobcem solárních panelů v Evropě, loni v květnu však byla nucena vyhlásit platební neschopnost.

Její zakladatel Frank Asbeck nicméně s pomocí katarského investora dostal některé části firmy z insolvence a restartoval ji jako společnost s ručením omezeným s názvem SolarWorld Industries, napsala agentura DPA.

I tato nová společnost se však nyní dostala do problémů. SolarWorld Industries zaměstnává kolem 600 lidí, zatímco akciová firma SolarWorld měla před rokem téměř 3300 zaměstnanců.

Asbeck založil společnost SolarWorld v roce 1998. V roce 2008 na sebe upoutal pozornost překvapivou nabídkou na převzetí německé automobilky Opel.

Autor:6 odpovědí na Německý SolarWorld se opět dostal do platební neschopnosti

 1. Petr napsal:

  Aneb kam to dopracoval Evropský systém dotací založených na spotřebě včetně těchto solárních panelů, místo investování do místních globálně konkurenceschopných továren, jenže primární co potřebuje taková továrna je levná elektřina, a dovozem ani 50ti miliónů statných černochů do EU se to fakt nedosáhne, i kdyby místo flákání celý den šlapali na generátorovém kole.

 2. Milan Vaněček napsal:

  Nechte už konečně ty neschpné firmy zbankrotovat. Až skončí Solarword a jím vynucené cla na solární panely tak okamžitě klesne hned jejich cena o 30%.
  Číňané začali cla v USA obcházet budováním továren v USA, zrovna teď jeden ze 3 největších světových (=čínských) výrobců začíná budovat továrnu v USA. O platovou úroveň ani moc nejde, jsou to už robotizované továrny, teď jenom číňané doladují investiční úlevy, které vyžadují.
  Tam kde je Amerika v čele (třeba iPhony) tak montáž je v Číně ale velká většina zisku jde do USA, tam kde Amerika a Evropa zaspaly v rozjezdu masové výroby tak tam je montáž v USA či EU či Malajsii a zisky jdou do Číny. Holt jaderná energetika nevydělává, ztratili jsme (euroatlantická oblast) obrovské finance a lidské zdroje touto slepou uličkou. Tož tak.

  • Petr napsal:

   V USA se vyplatí při clech továrna na paneny postavit, protože tam mají taky pro průmysl levnou elektřinu a i bezdotační komerční poptávka na jihu USA je zajištěná ve velkém objemu, ale v EU ji nikdo cizí stavět nezačne ani náhodou a po konci vynucených cel už tuplovaně.

  • Petr napsal:

   Jo už to chápu, vy prostě ve svém myšlení globálně ignorujete přírodní podmínky.
   A máte v hlavě, že skutečně schopná firma by zvládla komerčně pěstovat růže i v Antarktidě.

   Ve skutečnosti Čína je teď nejlepší jak v jádru tak solárech, ale protože myslí na výhodu cenového prostředí – levná uhelná elektřina pro výrobu, soláry přednostně exportovala tam, kde za ně nejvíc zaplatili (první dotační západní blbci a potom nejideálnější místa světa), teprve před nedávnem s hrozbou obchodních válek začali upřednostňovat domácí spotřebu, ale furt to umisťují na svém území na ta nejlepší jižní místa.

   A naopak kromě běžných jaderek rozbíhající se výstavby teď zatím v tempu zhruba 6 reaktorů ročně, má Čína s nejsevernějšími oblastmi až na úrovni jako Česko za sebou pokusy i s první čistě jadernou teplárnou. U komerční výstavby jen přemýšlí jestli nebude to městské teplo výhodnější ze složitější vysokoteplotní jaderky použitelné i pro hutě a výrobu vodíku, když velká část severních megasídel tradičně ocelářstí ve svých centrech má.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *