Domů
Obnovitelné zdroje
NERC: Americká síť spolehlivě zvládne jakýkoliv zdrojový mix

NERC: Americká síť spolehlivě zvládne jakýkoliv zdrojový mix

Při správném nastavení pravidel a rozvinuté infrastruktuře by si elektrizační síť USA poradila s většinovým podílem obnovitelných zdrojů bez dopadů na spolehlivost jejího provozu. Takového názoru je John Moura, ředitel pro hodnocení spolehlivosti provozu a systémovou analýzu u organizace NERC (North American Electric Reliability Corp.), jejímž cílem je zajištění bezpečného a spolehlivého provozu sítě v Severní Americe.

S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů (OZE) se čím dal častěji diskutují možné dopady na spolehlivost provozu elektrizačních sítí a bezpečnost dodávek elektrické energie. Podle Johna Moura z americké organizace NERC, která se zabývá přípravou a kontrolou dodržování standardů pro provozování sítí ve Spojených státech, Kanadě a severních částech Mexika, je možné dosáhnout velmi vysokého podílu OZE bez zásadního dopadu na bezpečnost sítě.

„Zdroje s proměnlivou výrobou mojou být spolehlivě integrovány, musí však být obezřetně plánovány a provozovány. Můžete mít 30%, 40%, 80% podíl obnovitelných zdrojů, jenom musíte systém správně navrhnout a provozovat,“ uvedl John Moura z NERC.

Americký ministr energetiky Rick Perry loni v září vyzval tamního energetického regulátora FERC, aby podnikl kroky k řešení hrozeb pro odolnost přenosové sítě prostřednictvím tržních reforem. Tyto reformy by měly uznávat atributy zdrojů základního zatížení, které podle ministra poskytují spolehlivé dodávky elektřiny. Návrh se ovšem liší od tradičních kapacitních plateb, které jsou například v poslední době zaváděny v Evropě. Kompenzace totiž mají získat ty zdroje, které mají v areálu elektrárny zajištěnou zásobu paliva na alespoň 90 dní.

Tento plán je nicméně kritizován z různých stran a nejčastější výtka směřuje k environmentálním problémům. Návrh totiž zvýhodňuje především uhelné a jaderné elektrárny, které jsou ovšem v posledních letech v USA vytlačovány levnými plynovými zdroji a OZE.

USA se mohou poučit z průběhu německé Energiewende

Podle Moura by Spojené státy mohly čerpat ze zkušeností Německa, ve kterém probíhá dlouhodobý proces transformace tamního energetického sektoru, takzvaná Energiewende. „Mluvil jsem s Němci a kdyby mohli udělat něco jinak, začali by s výstavbou přenosových vedení dříve, jelikož na tom nyní váznou,“ říká Moura.

Výstavba nových přenosových vedení, jež by pomohla v další integraci obnovitelných zdrojů díky vyvažování jejich intermitentní výroby v různých regionech, je totiž ve Spojených státech podobně obtížná, jako v jiných zemích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
30. březen 2018, 21:21

To by si měli přečíst všichni ti co zde stále opakují: to nééjde.

Martin Hájek
30. březen 2018, 22:34

Kdybyste si ten článek pořádně přečetl, tak byste zjistil, že pan Moura říká totéž, co tu píšu já a mnozí další dlouhou dobu, totiž že TO NEJDE bez správných pravidel a infrastruktury. Takže nic nového. Nejde mít pravidla, která brutálně zvýhodňují OZE a nenutí je udržovat spolehlivost dodávky, když jich bude 80 %, stejně jako nejde produkovat většinu elektřiny na severu Německa, když nejsou kapacity vedení na jih, kde je většina spotřeby.

Milan Vaněček
31. březen 2018, 12:39

Když v úspěšné kapitalistické ekonomice něco “nééjde” tak spousta jiných podnikatelů či stát hledají a nacházejí možnosti jak to udělat. A udělají to. Vy si myslíte že když Němci (či Američané) postavili síť dálnic či rychlostních železnic že nezvládnou rozvodnou síť???

Martin Hájek
2. duben 2018, 17:17

Ale já jsem vůbec neřekl, že to Němci nezvládnou pane Vaněčku. Já jsem jenom řekl, že bez té sítě to nepůjde a to potvrzuje i samo Německo. Samozřejmě, že výstavbu těch sítí Němci technicky zvládnou, o tom asi nikdo nepochybuje. Velká otázka ale je, kdy se jim podaří získat práva k pozemkům a všechna potřebná razítka, aby mohli začít stavět. To je velká neznámá, která může ještě Energiewende hodně přibrzdit.

Petr
31. březen 2018, 11:22

Z článku jasně plyne, je budou potřeba obří investice do sítě, ovšem zároveň na jihu USA se budou moci začít moderní komunity a městečka od sítě odpojovat.

Čili možná i skončí přímá podpora OZE, ale ještě větší dotace budou muset státy při tomto směru vývoje začít dávat do sítí, protože to už nepůjde financovat tržně.

C
31. březen 2018, 11:37

Což zase tak moc, tedy to financování sítí, nevadí, jenom musíte udělat něco jako SŽDC,či ČEPS tedy správcovskou organizaci.

Na jihu budou velmi rádi když se jim celé pobřeží nepropadne jako Atlantida, dost si těžbou zavařili a to moře také stoupá.

Vláďa
31. březen 2018, 06:29

Jaký je podíl OZE v propojené síti?

C
31. březen 2018, 10:00

Záleží na regionu, USA mají několik tzv. Inerconnections spojených přes DC spojky, možná to tedy změnili v poslední době, ale moc bych tomu nevěřil

slideplayer. com/10433961/35/images/18/HVDC+systems+in+North+America.jpg

Vláďa
31. březen 2018, 10:11

Tak že článek je o ničem. Bez bližších dat nemá žádnou vypovídající hodnotu.

Milan Vaněček
31. březen 2018, 12:41

Vláďo to je citace z článku odborníka který o tom asi ví, na rozdíl od Vás, nejvíc na světě.

Vláďa
1. duben 2018, 06:28

Kde jsou ty vypovídající informace? Je citováno vše?

Wolf
31. březen 2018, 13:42

Nedávno tady byl článek o tom že pokulhává správná frekvence v el. síťi a tím se opoždují hodiny které jsou na této frekvenci závislé, typicky mikrovlnka nebo radio budík napájený ze sítě. No a teď se mi zase zdá že se tyto hodiny strašně předbíhají. Minulý víkend jsem je kvůli změně času znovu seřídil a teď po týdnu se o 3 minuty předbíhají. Nemáte s tím podobnou zkušenost ? Když jsem pár dni zpátky měřil multimetrem frekvenci v síti tak mi to ukazovalo 50,03Hz což je dost hodně ale je to multimetr za 500Kč. Teď mi ukazuje 49.99 až 50 rovných.

Petr
2. duben 2018, 20:22

To teda fakt nasazují geniální řešení jestli to takhle blbě vyrovnávají, zvláště když tam byl zrovna přechod na letní čas, kdy na těch přístrojích, kterých se to týká nejvíc, lidé už čas ručně opravovali.

C
31. březen 2018, 13:53

Možná do urovnali a teď se pojede měsíc trochu rychleji aby se to srovnalo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se