Nová geotermální elektrárna v Indonesii zahájí komerční provoz

Ormat Technologies očekává zahájení komerčního provozu geotermální elektrárny Sarulla v oblasti severní Sumatry v Indonesii v lednu 2017. Provoz zahájí první 110 MW blok. Celkem v této lokalitě vyrostou tři bloky o celkovém instalovaném výkonu 330 MW.

Ředitel společnosti Ormat Isaac Angel přišel s touto informací na začátku tohoto měsíce. Dále uvádí, že první blok elektrárny Sarulla je v současné době ve zkušebním provozu a technici dolaďují poslední parametry.

Elektrárnu Sarulla staví konsorcium čtyř firem – Ormat Technologies, PT Medco Energi International, Itochu a Kyushu Electric.

„Druhá část projektu má v současné době inženýrské činnosti prakticky ukončeny a veškeré veřejné zakázky byly zadány. Staveniště je již předáno a Ormat své celky již dodal. Třetí část je teprve ve fázi přípravy staveniště, vypsání veřejných zakázek a zahájení inženýringu. Zařízení, které má dodat Ormat, jsou již ve výrobě a vše probíhá podle plánu“.

Na plný výkon již v létě 2018

Vrtné činnosti na druhé a třetí lokalitě stále pokračují. Celý projekt by měl být dokončen 18 měsíců po zahájení komerčního provozu na prvním bloku elektrárny Sarulla.

„Na základě předběžného odhadu naše společnost již vyrobila 80 % z celkového objemu objednávky pro geotermální elektrárnu Sarulla.“

Společnost Ormat Technologies se v oblasti výroby elektrické energie z geotermálních elektráren pohybuje již 30 let. Mezi nejnovější projekty patří elektrárna Don Campbell v Nevadě (41 MW) a Olkaria III v Keni (140 MW). Celkem společnost již nainstalovala výkon 1 400 MW ve 23 státech.

Autor:3 odpovědí na Nová geotermální elektrárna v Indonesii zahájí komerční provoz

 1. C napsal:

  Pěkné, nevíte někdo jak je na tom technologie HDR? Delší dobu jsem o ní neslyšel, jestli se dobře pamatuji, tak se uvažovalo že by se nasadila u nás, bohužel projekty skončily neslavně, nicméně, existuje nějaké hodnocení skutečného potenciálu GTE pro ČR? Něco jiného než co zahrnuje pouze ty max. dvě pokusné elektrárny.

  Bylo by myslím zajímavé to znát i s tím kolik se dá případně nejvíce zhruba odebírat výkonu v roce tak, aby se byl schopný doplňovat. myslím že co se používá frakování tak se technologie vrtů zase o pěkný kus posunula. Byla by myslím škoda, kdyby se tento zdroj neprozkoumal, v kombinaci s jinými OZE by byl myslím velmi výhodný, nedocházelo by tak rychle k vyčerpávání tepelného ložiska a na druhou stranu by poskytl možnost regulace.

  Ze světového pohledu by bylo myslím zajímavé, kdyby se Japonsko pokusilo využít jejich geotermální potenciál tam, kde to neohrozí jiné využití, například horké lázně, nebo na teplé prameny vázané přírodní zajímavosti. Byl by to krok správným směrem.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Před nějakou dobou to rozebírali v Energy Gangu.
   Fakticky hlavním problémem riziko, že se udělá drahý vrt a netrefí se vhodné ložisko. Jednou z forem podpory těžby ropy a plynu (alespoň) v USA je eliminace tohohle rizika pomocí finty, kdy si lze náklady na nepovedený vrt odepsat z daní. Pak, pokud se netrefíte, aspoň neproděláte. Tohle by bylo fajn i pro výstavbu geotermálních elektráren, ale jaksi to nikdo neprosazuje.
   Je to dost divné, protože pokud Vám GTE stojí a běží, je to mokrý sen všech energetiků. Je bez palivových nákladů (tj. levný provoz) a umí běžet bez problémů jako zdroj běžící nonstop i jako pružná výroba.

   • C napsal:

    Díky, za odkaz, podívám se na to později.

    Myslíte že by byla nějaká šance, nevím, třeba petice, nebo tak něco, zkusit k tomu pohnout i naše politiky? Bylo by to myslím zajímavé i pro ČEZ a z pohledu elektrizační soustavy by to byla přímo výborná věc, jenom bych to opravdu raději viděl jako pružný zdroj, když se to přežene, tak to ložisko dojde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *