Nová koalice obcí, měst i asociací bude podoporovat rozvoj OZE v ČR

Více než šedesát měst a obcí, asociací, odborníků i ekologických aktivistů založilo novou komunitní koalici pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Chtějí prosadit opatření k větší energetické soběstačnosti a nezávislosti na centrálním systému. Koalice chce zároveň vylepšit podmínky jak pro obce a občany, tak i třeba zemědělce, aby mohli provozovat a využít levnější energii. O vzniku koalice dnes ČTK informoval mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

„Považujeme za zásadní, aby z výroby čisté elektřiny profitovali ti, kteří ji pak sami spotřebovávají: obce, jejich obyvatelé, místní malopodnikatelé, ale taky farmáři a nikoliv anonymní firmy se sídly v daňových rájích,“ uvedl starosta Kněžic a člen Sdružení místních samospráv ČR Milan Kazda.

Právě Kněžice provozují vlastní bioplynovou stanici s kogenerační jednotkou a kotel na biomasu. Ta obyvatele zásobuje teplem a dodává elektřinu do sítě.

Podpora zelené energie v prvním pololetí 2015 přesáhla 22 miliard. Ilustrativní foto větrná elektrárna

Ilustrační foto

Obcí, které by vlastnily větrnou elektrárnu, je ale v Česku jen několik. Mezi nejúspěšnější podle Hnutí Duha patří také Karle na Svitavsku, jež provozuje jednu ze tří turbín stojících na obecním katastru.

„V koalici budeme společně prosazovat takové systémové změny, které postupně odstraní bariéry, jimž rozvoj obnovitelných zdrojů stále čelí,“ dodal vedoucí energetického managementu města Litoměřice Jaroslav Klusák.

Koalice rovněž navrhuje novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která by obnovila podporu pro obecní a občanské projekty větrných elektráren a jasné, nediskriminační podmínky pro samovýrobce, zejména pro malé střešní fotovoltaické elektrárny, uvedl Piňos.

mrz mal

Autor:3 odpovědí na Nová koalice obcí, měst i asociací bude podoporovat rozvoj OZE v ČR

 1. Milan Vaněček napsal:

  To by se mělo vytesat do kamene: cituji…„Považujeme za zásadní, aby z výroby čisté elektřiny profitovali ti, kteří ji pak sami spotřebovávají: obce, jejich obyvatelé, místní malopodnikatelé, ale taky farmáři a nikoliv anonymní firmy se sídly v daňových rájích,“
  To je zásadní pro rozvoj OZE v naší republice. Ne že si ČEZ něco vylobuje a pak my všichni na to doplácíme (těmi 45 miliardami ročně,
  k těm, co by si podporu zasloužili se dostane tak jedna padesátina až setina této částky…)

 2. KAM napsal:

  Tak co vím, nikdo ovbcím ani zemědělcům na vesnicích nebrání v budování malých zdrojů ellektřiny a tepla. I ty obce, které se v článku prezentují je mají. takže je to plácnutí do vody all Hnutí Duha.
  Jo, a těch 45 mld. ročně se nesype ČEZu, ten v daňových rájích nesídlí.

 3. nikdo napsal:

  citace: Koalice rovněž navrhuje novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která by obnovila podporu pro obecní a občanské projekty větrných elektráren a jasné, nediskriminační podmínky pro samovýrobce, zejména pro malé střešní fotovoltaické elektrárny, uvedl Piňos.

  Podpora by znamenala nerovne podminky na trhu. Nikdo jim nebrani neco vybudovat vyse uvedena obec dokonce ziskala velkou podporu na stavbu one bioplynky presahujici dve tretiny nakladu.
  http://hlidacipes.org/trocha-smradku-nevadi-energeticky-sobestacnou-obec-nehledejte-v-nemecku-ale-u-nymburka/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *