Nový energetický zákon v Austrálii dává zelenou projektům v hodnotě téměř 10 miliard euro

Na australském kontinentu nebylo dopřáno projektům obnovitelných zdrojů energie příliš mnoho prostoru, to se ale změní s novým energetickým zákonem. Místní vláda si stanovila nové cíle pro obnovitelné zdroje energie a developeři mají k dispozici téměř 10 miliard euro. Zákon prošel parlamentem po měsících dočasných opatření a nařízení, které paralyzovaly energetický sektor v celé Austrálii.

Austrálie, podobně jako Evropa, zažila solární boom, hlavně v prostředí domácností, kdy si od roku 2001 pořídilo solární panely na své střechy 1,5 miliónu domácností. To dělá z Austrálie zemi s největším procentem domácností s vlastním solárním panelem na světě. S novým zákonem se čeká vybudování spíše velkých solárních elektráren než masivní umisťování panelů na domy.

Finanční problémy

Podle odhadů odborníků přes finance a energetiku má být téměř polovina nově zamýšlené kapacity právě ze slunce. První velké projekty solárních elektráren jsou již v procesu plánování, kterého se zhostil americký výrobce solárních panelů společnost First Solar Inc. V Austrálii mezi veřejností převládá náklonnost spíše k větrné energii než k solární, ale i místní distributoři tvrdí, že solární energie má v Austrálii mnohem větší potenciál, než si lidé myslí.

Bohužel právě u distributorů a hlavně dominantních dodavatelů jsou hlavním problémem finance. Oblast s obnovitelnými zdroji energie se potýká s různými problémy, ale na ostrovním kontinentu představuje v současné době největší překážku nevole dodavatelů podepsat smlouvy na dodávku elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dodavatelé by se velice obtížně zbavovaly přebytkové elektřiny vzhledem k místnímu trhu s elektřinou.

Vítr na ústupu

Ačkoliv jsou investoři ještě stále nejistí, nový zákon alespoň udává směr kupředu. Austrálie chystá do roku 2021 navýšit svoji kapacitu obnovitelných zdrojů energie o 7,7 GW a z toho téměř polovinu prostřednictvím velkých solárních farem. Ani předseda vlády příliš větrné energetice nepomohl, když nazval větrné farmy jako ošklivé a hlučné. Energetické společnosti se obávají dodatečných regulí, které by mohly celý záměr poškodit. Ať už to dopadne s výslednou podobou zákona jakkoliv,  Austrálie bude nyní v hledáčku všech velkých výrobců solárních panelů.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *