fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater

Omezení importu čínských solárních technologií potrvá minimálně další rok

Evropští výrobci solárních panelů dosáhli prodloužení omezení importu čínských technologií. Evropská komise včera odsouhlasila přezkoumání, které ponechá omezení v platnosti nejméně po další rok.

Ve snaze vyřešit spor ohledně levného importu z Číny stanovila Evropská komise v roce 2013 minimální prodejní cenu a omezení množství solárních panelů, waferů a fotovoltaických článků prodávaných v Evropě.

Omezení měla vypršet tento měsíc, Komise ovšem uvedla, že se rozhodla zvážit žádost sdružení výrobců EU ProSun na jeho rozšíření.

„Žádost je odůvodněna tím, že pozbytí platnosti opatření by mělo pravděpodobně za následek pokračování dumpingu a obnovení újmy průmyslu (EU),“ uvedla komise ve svém Úředním věstníku, s odkazem na znepokojení průmyslu EU, že čínským konkurentům bude umožněn dovoz bez cla.

Rozhodnutí Komise zahájit přezkum ukončení opatření prodlužuje stávající stav, zavedený v roce 2013, o nejméně jeden rok, v rámci kterého proběhne posouzení.

„Dokud čínští výrobci nesplní základy mezinárodního obchodu a hospodářské soutěže, musí EU zachovat omezení v plné platnosti a účinnosti,“ uvedlo sdružení ProSun ve svém prohlášení.

Evropští výrobci obviňují Čínu, jejíž solární vývoz do EU se v roce 2011 zvýšil na 21 miliard eur (568 miliard Kč), z využívání zvýhodněných půjček a vývozních úvěrů, aby se pokusila ovládnout trh EU. Čína jakákoliv provinění popírá a argumentuje tím, že její produkty jsou konkurenceschopnější.

Úvodní fotografie: Steve RainwaterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *