Rekordní podíl výroby elektřiny z OZE v Německu

Podpora elektřiny a tepla vyjde stát v příštím roce na 26,2 mld. Kč

Na podporu elektřiny a tepla poskytne stát příští rok ze státního rozpočtu o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Návrh nařízení dnes schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zatímco letos vláda vyčlenila na podporu zhruba 22 miliard korun, pro příští rok nařízení počítá s 26,2 miliardy korun.

Dotace se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla.

„Navrhovaná výše podpory zohledňuje pravidelnou dvouprocentní meziroční valorizaci provozní podpory podle zákona o podporovaných zdrojích i nově rozšířenou podporu pro teplo z biostanic,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Odpadní teplo

Ilustrační foto

Dalším faktorem byl podle MPO také aktuální odhad vývoje tržeb od zákazníků, kteří hradí v regulované ceně elektřiny náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie a dalších podporovaných zdrojů.

Od letošního ledna se přitom změnil systém stanovení výše platby. Platba již primárně není závislá na množství spotřebované elektřiny, ale na velikosti jističe, uvedlo MPO.

Nařízení vlády kromě limitu prostředků nestanovuje žádné podmínky, jak mají být dotace použity, ani další náležitosti, které upravuje zákon o podporovaných zdrojích energie. Norma je nicméně nutným předpokladem k čerpání těchto dotací. Vláda každoročně musí objem prostředků ze státního rozpočtu schválit do 31. října.

Autor:3 odpovědí na Podpora elektřiny a tepla vyjde stát v příštím roce na 26,2 mld. Kč

 1. Alex Vašíček napsal:

  To je humus-zase to zaplatí daňový poplatník a solární baron se bude radovat

  • Milan Vaněček napsal:

   To není humus, to je něco mnohem horšího. Teď když vstoupí v platnost novela umožňující policii zjistit všechny skutečné vlastníky slunečních elektráren, tak by se mohlo objasnit kdo z poslanců, členů vlády a ERU z roku 2009-10 byl v konfliktu zájmů a měl z toho prospěch.

   • energetik napsal:

    Ta novela která měla všechno objasnit a kterou slibovali už v roce 2012 nebo to bude další novela novely až do telenovely?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *