Podpora malé fotovoltaiky v rámci NZÚ potvrzena. Nové dotace od roku 2016

Českým domácnostem se v příštím roce naskytne možnost získat podporu na instalaci střešní fotovoltaické elektrárny do výkonu 10 kW. Dotace budou určené primárně pro systémy ke krytí spotřeby energie v místě výroby.

Plány na zavedení podpory malých fotovoltaik v rámci programu NZÚ potvrdila v krátkém rozhovoru pro server SolárníNovinky.cz (SN) mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Plánovaná podpora je vedle legislativních změn umožňujících připojení zdroje do 10 kW bez licence dalším z kroků k rozšíření energetické soběstačnosti domácností.

Konečná podoba systému dotací však ještě známa není, ministerstvo v současnosti pracuje na jejím optimálním nastavení. Česká fotovoltaická asociace přitom ministerstvu navrhuje podporu do výše až 60 % nákladů.

„V současné době hledáme, ve spolupráci se zástupci z řad odborné veřejnosti, optimální technické a finanční nastavení podpory malých fotovoltaických zdrojů energie. V souladu s platnou Dokumentací programu Nová zelená úsporám bude podpora směřovat pouze na systémy, které budou primárně určeny ke krytí spotřeby energie (tepelné či elektrické) v místě výroby,“ uvedla v rozhovoru pro SN Petra Roubíčková.

Možná inspirace slovenským modelem

Obdobný dotační program nabízí svým občanům Slovensko v rámci programu Zelená Domácnostiam. Díky tomuto programu mají tamní domácnosti nárok na dotaci pokrývající veškeré části malé fotovoltaické elektrárny včetně instalace a bonusu za akumulaci energie. Celkově si tedy mohou přijít až na 2550 EUR.

Zdroj úvodní fotografie: Elliot Brown

 2 odpovědí na Podpora malé fotovoltaiky v rámci NZÚ potvrzena. Nové dotace od roku 2016

 1. Energetik napsal:

  Půjde tato takzvaná „podpora“ odmítnout? Protože ta současná takzvaná „podpora“ odmítnou nelze a její konečná účetní hodnota je záporná.
  Proč omezení na 10kW? Jadernofosilní zdroje jsou podporovány bez omezení výkonu.
  A co daň za spotřebu vlastní elektřiny a nutnost měsíčního daňového přiznání a tedy i nutnost montáže úředně ověřeného měřidla? Podaří se tento absurdní nesmysl zrušit alespoň pro ostrovy, solární kalkulačky a zahradí lampičky?
  A co nová ČEZká specialita měření každé fáze zvlášť popírající smysl platby za vykonanou elektrickou práci (prý v souladu s EÚ podepsána a prosazována Kubou tlučhubou), legalizující krádeže elektřiny distributory od těchto malých výrobců elektřiny, kdy ta bude zrušena?

 2. Tomáš napsal:

  Tady pravá ruka neví co dělá levá a obě kradou občany.
  Pravá – dotace z NZU pro FVE!
  Levá – spoříš, máš malý odběr, tak Ti zvedneme cenu za jistič, ne za spotřebu ale za jistič!

  Tak si vyber občane?

  „Zlatí komunisti, Ti po člověku jaktěživa nic nechtěly.“
  🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *