Také letos má opět dojít k dosažení rekordní poptávky po solárních panelech. Podle renomované americké společnosti IHS se má v letošním roce poptávka po solárních panelech vyšplhat na 113 GW. Výrazný rozvoj solární energetiky se letos očekává v Indii, Mexiku a také v Egyptě.

Podle údajů asociace Solar Power Europe byl celosvětově v loňském roce zaznamenán nárůst instalovaného výkonu v solárních elektrárnácho  98,8 GW. Více než 50 % se na loňských instalacích podílela Čína s necelými 53 GW. Čína s očekávanou poptávkou v rozmezí 53 – 60 GW tak bude dle MHI i letos klíčovým trhem pro solární elektrárny .

„Dle našich posledních předpovědí očekáváme, že se poptávka po panelech letos přiblíží k limitům výrobních kapacit,“ uvedl šéf výzkumu společností IHS Markit Edurne Zoco.

USA a Británie vyklízejí pozice

Na druhém místě žebříčku zemí dle nových instalací solárních elektráren se letos můžeme dočkat změny. MHI totiž očekává, že na druhé místo se dostane Indie a nechá tak za sebou USA. Přitom v loni byl rozdíl v nově instalovaném výkonu solárních elektráren mezi USA a Indií 2,2 GW.

Na poptávku v USA budou mít negativní dopad cla, která na dovoz panelů uvalila Trumpova administrativa. Naopak obavy z možného zavedení obdobných cel v Indii budou vytvářet tlak na developery, aby své solární projekty v druhé nejlidnatější zemi světa dokončili co nejdříve.

Mezi top 10 zemí z pohledu nových instalací solárních elektráren se mají letos nově posunout Mexiko a Egypt s očekávaným podílem 1,8 % respektive 1,3 % na letošní celosvětové poptávce.

Naopak mezi 10 největšími solárními trhy má v letošním roce chybět Jižní Korea a Velká Británie. Ještě v roce 2017 bylo Spojené království druhým největším trhem pro solární elektrárny v EU. Nově instalovaný zde ovšem v minulém roce dosáhl necelý 1 GW a ve srovnání s rokem 2016 poklesl o 46 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *