Domů
Elektřina
Přebytek solárních panelů v Číně podkopává dohodu o minimální ceně s EU
Solární panel na střeše

Přebytek solárních panelů v Číně podkopává dohodu o minimální ceně s EU

Prudký nárůst výroby solárních panelů v Číně spojený se značným poklesem domácí poptávky zapříčinily náhlý nárůst zlevněného exportu, který podkopává dohodu mezi Evropskou unií a Čínou, chránící evropské výrobce panelů. Prezident asociace EU ProSun Milan Nitzschke oznámil, že ceny některých panelů spadly minulý měsíc o 20 %, což vede k prodeji pod výrobními náklady.

Čínští výrobci solárních panelů vyrobili v prvním pololetí letošního roku 27 GWp fotovoltaických panelů, nový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren připojený do čínské sítě byl ve stejném období přibližně 20 GWp.

Asociace sdružující čínské výrobce solárních panelů však podle zahraniční agentury Reuters uvedla, že kvůli snížení podpory solárních elektráren od letošního července očekává nový instalovaný výkon ve druhém pololetí pouze na úrovni 10 GWp.

Prudký pokles poptávky měl způsobit pokles cen exportovaných panelů do Evropy. Sdružení evropských výrobců solárních panelů EU ProSun uvedlo, že ceny některých panelů spadly pod hranici 0,4 euro za watt peak. Předchozí průměrná evropská cena se přitom pohybovala kolem 0,5 euro za watt peak.

„Cena se za poslední měsíc snížila o zhruba 20 % až pod výrobní náklady. Obáváme se druhé vlny bankrotů,“ řekl prezident EU ProSun Milan Nitzschke.

Konec dohody mezi EU a Čínou?

Evropská unie a Čína byli v roce 2013 na pokraji obchodní války kvůli tvrzení EU, že čínští výrobci solárních panelů praktikují dumping. Zahraniční agentura Reuters uvedla, že se jednalo o jedno z největších vyšetřování ze strany EU vzhledem k celkové hodnotě exportu dosahující 21 miliard euro v roce 2011.

Spor byl vyřešen dohodou založenou na minimální ceně, za kterou mohou být čínské panely v EU prodávány. Ta zpočátku dosahovala 0,56 euro za watt peak.

Stále více čínských výrobců se však postupně rozhodlo prodávat v Evropě panely za nižší cenu i přes povinnost platit antidumpingové clo pohybující se mezi 27,3 až 64,9 %.

Posledním čínským výrobcem, který se rozhodl dohodu dále nedodržovat, je JinkoSolar Holding Co. Společnost uvedla, že minimální cena určená EU již neodráží tržní realitu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hájek
19. září 2016, 00:12

Ano, zelená energetika vytváří spoustu pracovních příležitostí a vede k rozvoji průmyslu. Bohužel ne v EU, ale v Číně. EU je již dnes v podstatě závislá na dovozu této technologie a investice do fotovoltaických elektráren tak přispívají k astronomickému obchodnímu deficitu EU s Čínou. A teď kardinální otázka pro EU: Je skutečně lepší dovážet fotovoltaické panely z Číny, než uhlí z USA?

Jan Veselý
19. září 2016, 07:04

Krásná demagogie, teď k faktům. Při současné ceně a instalovanému výkonu v EU dělají FV panely max. 3-4 miliardy EUR obratu. Je to celkem okolo 1% celkového importu z Číny (neboli buráky). EU navíc aktivně vystupuje proti tomu, aby se ta částka snižovala. Je ovšem třeba dodat, že ty panely jsou vyráběny z velké části podle evropských patentů a na evropských mašinách, tj. opačným směrem teče řeka peněz ve formě splátek a licenčních poplatků (EU dostává svůj podíl ze všech prodaných čínských, a nejen čínských, panelů).

Taky je třeba zmínit, že ony panely tvoří aktuálně 1/3 - 1/4 z celkové ceny instalací. Na tom zbytku (elektronika, instalace, ...) si evropské firmy ukrojí většinu.

To je situace ve fotovoltaice. Větrná energetika (Siemens, Vestas, Enercon, Gamesa) je exportně mimořádně úspěšná, čínská konkurence je mimo Čínu neprodejná. EU rovněž vydělává dlouhé peníze na věcech okolo (invertory, trafa, ...).

Odpověď na kardinální otázku: Ano, je to lepší. Je lepší kupovat a vyrábět elektrárny, pro které máme palivo navždy a které nesmrdí, než kupovat energetickou surovinu, kterou musíme kupovat pořád dokola. Solárními panely nelze vydírat, ropou a plynem ano.

Martin Hájek
19. září 2016, 10:59

Pane Veselý,

potvrdil jste, že dovoz fotovoltaiky zvyšuje obchodní deficit EU s Čínou. Používáte klasickou demagogii vztáhnout další dovozovou položku k celkovému importu, zatímco je samozřejmě potřeba ji vztáhnout k tomu obchodnímu deficitu a tam to již nebude 1 %, ale samozřejmě mnohem více. Tu "řeku" která teče zpět bych rád viděl trochu zdokumentovanou. V reálu to asi bude spíše vyschlý potůček. Větrnou energetiku do toho, prosím netahejte, o té se tu teď nebavíme, stejně jako se nebavíme o plynu a ropě. Bavíme se o uhlí, které je k dispozici z demokratických zemích typu USA nebo Austrálie. Další demagogie je samozřejmě "palivo navždy" protože navždy nevydrží ta fotovoltaická elektrárna a budeme si muset od našich Čínských přátel časem koupit novou. Moderní uhelné elektrárny opravdu nesmrdí, běžte si nějakou prohlédnout. Ano produkují CO2, ale to je čirý plyn lidskými smysly nezjistitelný. Věřím, že chápete, že jsem záměrně provokativní. Ono totiž nejde tvrdit, že fotovoltaika proti uhlí vyhrává "na celé čáře", není to tak snadné, protože jde dnes o dováženou technologii. Abychom si rozuměli, nemám žádný problém s tím, aby se fotovoltaika instalovala a rozvíjela, ale dotovat dovážené zboží je prostě sebevražedná hospodářská politika.

Jan Veselý
19. září 2016, 12:57

Já si fakt myslím, že nemá smysl řešit dovoz FV panelů z Číny, když to za a) znamená smysluplnou investici, ty peníze se vrátí (na rozdíl od té hory spotřebních krámů, které tvoří podstatnou část importu), za b) je to prťatá položka v celkovém obchodu, kde bilance meziročně lítá +- 50 miliard EUR. Ta položka navíc se sama od sebe rychle zmenšuje. Pokud ji chcete snížit okamžitě, stačí zrušit importní clo. Nebo si už dnes Unie může zarezervovat výrobní kapacity FV panelů v USA, First Solar a SolarCity rádi navýší kapacity. S USA je EU v plusu o nějakých 120 miliard EUR.

Ostatní technologie a výroby jsem zmiňoval, protože jistý Hájek napsal: "Ano, zelená energetika vytváří spoustu pracovních příležitostí a vede k rozvoji průmyslu. Bohužel ne v EU, ale v Číně." To, že většinu pracovních míst ve fotovoltaice tvoří montéři, elektřikáři, prodejci a jiné profese spojené s výstavbou, které prostě do Číny neoutsourcujete, je známá věc. Stejně jako to, že nejlepší střídače a další elektroniku dělají Němci.

Taky si laskavě uvědomte, že "palivem" pro FVE je sluneční svit, ten rozhodně v příštích pár milionech let nedojde. Člověk by čekal, že "pán z teplárny" pozná rozdíl mezi výrobním zařízením a palivem.

Já vím moc dobře, jaký pokrok udělala uhelná energetika za posledních 40 let ve snižování emisí. Ale nic to nemění na tom, že to jsou pořád dominantní zdroje emisí těžkých kovů, SO2 a NOx. Za mně osobně: Zredukovat spotřebu uhlí na nejmenší nutné minimum, pokud pálit, tak v kogeneračních výtopnách v místě spotřeby.

Dotovat dovážené zboží, které dlouhodobě přináší ekonomice pozitiva má smysl, podporovat dovoz spotřebního zboží (ať uhlí, plyn nebo potraviny) je nesmysl.

Martin Hájek
19. září 2016, 13:43

Možná ještě jedna stručná poznámka. Čína si svou politikou sama zlikvidovala trh. Kdyby neprovozovala dumping a nechala evropské výrobce přežít, měla by dnes silného lobbistu, který by jí pomáhal prosadit další dotace a celkově by na tom i při menším tržním podílu dlouhodobě vydělala. Jenomže ten argument o podpoře domácích míst již objektivně moc nefunguje, dotace mizí a s nimi rychle klesá i gradient růstu instalovaného výkonu fotovoltaiky v Evropě. Z pohledu EU je zase paradoxní, že se tak děje v době, kdy jsou panely mnohem levnější než v době, kdy si je řada evropských zemí za nesmyslné peníze pořizovala a pomohla tak průmyslovému rivalovi EU k rozvoji jeho průmyslu.

Milan Vaněček
19. září 2016, 14:24

Pane Hájek, určitě rozumíte teplárenství, ale s fotovoltaikou je to jinak, ostatně popsal jsem Vám to. Fotovoltaika (stejně jako emise CO2, stejně jako OZE) je jen a jen CELOSVĚTOVÝ business. Takže

1) Čína si celosvětový trh nezlikvidovala, ten každoročně roste, pro firmy je jen důležité vědět o kolik aby tomu přizpůsobily své výrobní kapacity. Kdo to přepískne zbankrotuje, kdo dost neinvestuje, hned vypadne z TOP 10. Z růstu těží evropské strojírenské firmy, které dodávají Číňanům nejnovější výrobní technologie a roboty a materiály. To není ruční výroba jako ve výrobě triček.

2)Ve fotovoltaice se teď ve světě nejede na dotace - jede se na nejnižší vysoutěženou cenu za dlouhodobé dodávky energie, kdo může soutěžit o tom si každý stát rozhodne sám. Bohatí dávají přednost čisté energii, někdo chce být "bezemisní", někomu je to jedno.

3)Čínské panely doopravdy dotovat nemusíte, jsou opravdu nejlevnější, ať z Taiwanu či kontinentální Číny a cena bude stále klesat jako klesala doposud. Naopak, USA a EU je nutí nesnižovat resp. zvyšovat ceny, to číňanéodmítají, viz příspěvek zde na OEnergetice. Důvodem poklesu cen je technický pokrok a masová výroba.

4) EU dělá spoustu paradoxních věcí ve všem. Ale uvědomte si - bez Německa, jeho programů tisíc slunečních střech, deset tisíc slunečních střech, milion slunečních střech by neexistoval současný obrovský globální FV průmysl. To se Němcům povedlo, stejně jako se kdysi Fordovi podařilo rozhýbat automobilismus. Pak už to nikdo nezastavil....

energetik
19. září 2016, 17:12

Já bych z Číny dovážel i ocel, tady ty "naše" poskomunistické firmy vytvořené hlavně kvůli zbrojení kde se teď bez dotací nehne ani prstem nejsou konkurenceschopné. Stejně tady nemáme ani suroviny ani dostatek čisté levné energie (nechceme mít).

Martin Hájek
19. září 2016, 17:31

Bezva nápad, a co do té Číny chcete potom vyvézt? Demokracii a lidská práva? Za to nám těžko zaplatí.

Milan Vaněček
19. září 2016, 17:55

Nač ta demagogie. Škodovka vyvezla do Číny mnohem více aut než kolik stojí náš dovoz slunečních panelů. I převodovky do větrných elektráren tam vyvážel Wichterle. Turbiny vodních elektráren, ...

Martin Hájek
19. září 2016, 19:55

Pane Vaněčku, se Škodovkou jste trefil hlavou o hřebíček, který krásně dokumentuje rozdíl mezi EU/ČR a Čínou. Kde si myslíte, že se asi ty Škodovky pro Čínský trh vyrábí? Inu, v Číně. Jinak by se tam totiž nedostaly buď vůbec nebo zdaleka ne v takovém množství. Je to tím, že prostě soudruzi v Číně možná neuznávají práva Tibetu ani naše pojetí demokracie, ale idioti to nejsou: http://byznys.ihned.cz/c1-65226740-do-ctyr-let-skoda-proda-v-cine-pul-milionu-vozu-investovat-tam-bude-pres-dve-miliardy-eur.

Milan Vaněček
19. září 2016, 08:40

Pane Hájek, pan Veselý Vám to pěkně uvedl na správnou míru. ještě dodám pár čísel: mzdové náklady na panel z Číny jsou cca 7% z ceny (280 Kč). Panely příjdou do Rotterdamu za cca 150 USD velkoobchodní ceny za 300W kvalitní křemíkový panel. To je cca 4000 Kč krát 10=40 tisíc na 3kW systém na Vaši střechu. A tedˇse podívejte na inzerci ČEZu, kolik za to chce když Vám to dá na barák. Přes 100 tisíc. A montáž poskytne mnohem více pracovních míst než výroba. Tak vidíte kam ty peníze jdou?!!!

A teď se EU bouří, že Číňané chtějí prodávat panel ještě o 20% levněji!!!

Takže kardinální otázka je: proč není fotovoltaika v ČR na každé střeše? Vždyť střecha bez fotovoltaiky je jako pole nechané ležet ladem.

Specielně pro Vás budu stále opakovat: To co se vyrobí v jaderném reaktoru uvnitř Země plus to co vyprodukují všechny elektrárny a teplárny světa je nepatrný drobeček (méně než setina procenta) toho co na Zemi dopadá stále už miliony let ze Slunce.

Jan Boleslav
19. září 2016, 21:13

No, jako zákazník jsem velmi rád že fotovoltaika letí dolů. Dobrá zpráva pro mě, špatná pro neefektivní výrobce.

Milan Vaněček
20. září 2016, 18:32

Pane Boleslav, koncem roku nebo na jaře příštího roku bude pravděpodobně dosaženo velmi nízké ceny v důsledku příliš zvýšené kapacity výrobců slunečních panelů (po nějaké době se pak pokles zastaví a cena bude třeba rok stagnovat). Cituji: Deutsche Bank’s view that module ASP’s could continue to fall and approach US$0.35/W within the next 6-9 month timeframe could prove to be the most conservative.

To je velký pokles od nedávné velkoobchodní ceny 0,5 USD/Wp.

Asi se vyplatí si nechat udělat instalaci příští rok, i třeba bez dotace (když se podíváte na nabídku ČEZu na internetu, tak to mají hodně předražené, ta dotace jde do jejich kapsy) od nějaké menší ale solidní firmy.

Jinak odhad je že ve světě se letos naistaluje 73 GW výkonu slunečních elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se