Solární panel na střeše

Průměrná vysoutěžená cena v poslední francouzské aukci na střešní FVE přesáhla 80 EUR/MWh

Průměrnou vysoutěženou cenu 80,8 EUR/MWh přinesla poslední francouzská aukce na střešní fotovoltaické elektrárny (FVE), ve které získalo podporu 392 projektů. Celkový instalovaný výkon podpořených projektů dosáhl 200 MW.

Ve Francii proběhlo čtvrté kolo aukcí, které jsou součástí programu na podporu výstavby 2,5 GW instalovaného výkonu ve střešních fotovoltaických elektrárnách.

Ve srovnání s třetím kolem průměrná vysoutěžená cena poklesla o 5 % a ve srovnání s prvním kolem, které proběhlo v loňském dubnu, dokonce o 24 %.

Kvůli zpravidla menším instalovaným výkonům jednotlivých projektů ve srovnání s projekty umístěnými na zemi je však průměrná vysoutěžená cena elektráren umístěných na střechách o zhruba 20 EUR/MWh vyšší než průměrná vysoutěžená cena z posledního kola aukcí na FVE umístěné na zemi.

Cíl: 20 GW instalovaného výkonu FVE do roku 2023

Francouzské ministerstvo energetiky zřídilo pracovní skupinu, která má zajistit dosažení 10 GW instalovaného výkonu FVE ke konci roku 2018 a 20 GW do roku 2023. Současný celkový instalovaný výkon francouzských FVE činí zhruba 8 GW.

Pro rok 2018 očekává francouzská vláda připojení k síti až 1 500 MW nového výkonu ve FVE, což je téměř dvojnásobek loňského nárůstu instalovaného výkonu FVE ve Francii a téměř trojnásobek ve srovnání s rokem 2016.

V dalším kole aukcí na střešní FVE, které má proběhnout v červenci, bude soutěžen výkon 225 MW. V dalším kole aukcí na FVE umístěné na zemi, které je plánováno na červen, bude soutěžen výkon 720 MW.

Francouzská vláda navíc začátkem dubna vypsala dodatečný tendr na 300 MW instalovaného výkonu v regionu Haut-Rhin v reakci na plánované odstavení nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim.

Autor:7 odpovědí na Průměrná vysoutěžená cena v poslední francouzské aukci na střešní FVE přesáhla 80 EUR/MWh

 1. Petr napsal:

  Dobroserové z Francie uzurpují díky svým dotovaným cenám nedostatkové solární panely z čínských továren, přitom by si je rádi masově nakupovali Afričané za tržní ceny, ale zotročování, vykořisťování a ožebračování pokračuje pod lichvářskou knutou neustále dál jen tentokrát s humanistickým duhovějším nátěrem 🙂

  • Milan Vaněček napsal:

   Petře nechte už těch keců a přemýšlejte. Francie má 6 krát více obyvatel než my. Plánuje 20 GW fotovoltaiky do roku 2023. Neplánuje další JE , naopak bude staré odstavovat.
   20/6=3,3 GW by odpovídalo pro ČR. (a ve větru Francie taky staví, ještě více).
   Takže vidíte že i největší jaderná velmoc v EU se odklání od jádra směrem k OZE. Jen v ČR se určité síly snaží vytvořit z ČR energetický skansen a ignorovat světový vývoj.

   • Martin Pácalt napsal:

    Zatím se o tom jen dlouhodobě baví, z vašeho pohledu není nic definitivně ztraceno. Dokud bude u vlády Babiš, závratné tempo nečekejme, jen u biopaliv, protože z toho mu něco „kápne“.

   • Petr napsal:

    Podařilo se jim schválit uzavření jen jedné té úplně nejstarší jaderky, a nejspíš hlavně pro to, aby mohli v zahraničí rychle začít prodávat kontraty a „unikátní know-how“ rozebírání jaderek jiným.
    Jinak další plány na uzavírání se i největším zeleným aktivistům v Macronově vládě nepodařilo vůči průmyslu nakonec prosadit, ani v teoretické snadno odpískatelné podobě na nějaký další reaktor třeba za 6 let, kdy už bude dávno nová vláda, co by to mohla bez jakýchkoliv problémů odvolat.

 2. frank napsal:

  Mě na tom baví to, že v souvislosti se zprávou se objevuje i jméno a funkce výsledky chlubícího se francouzského politika Sébastiena Lecorna :

  ministre de la Transition écologique et solidaire 🙂 / Minister of the Ecological and Solidarity Transition 😀

  No a vzhledem k tomu, že fotovoltaiky dostavájí ve Francii největší podporu/prostor přímo v regionech, kde mají nahradit jaderné elektrárny ( jak správně říká pan Veselý), tak myslím, že pan Lecorne bude muset požádat sluníčko aby solidárně posečkávalo déle nad Francií :D, pokud vím, tak přes noc ani ve Francii slunce nesvítí, tedy zatím 😀

  • Petr napsal:

   A přejmenovávají tam toho teď neomarxisticky newspeakem víc, nebo to je jen u toho ministerstva životního prostředí uchváceného aktivisty?

 3. jozef heinrich napsal:

  Nebude to tak, ze pri stresnych instalaciach sa (vacsia) cast elektriny spotrebuje na mieste a tak spotrebitel nebude platit za distribuciu, odvody do jadroveho fondu a pod. ? A len ta zvysna cast sa bude predavat do siete za 80eur/MWh ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *