PV Cycle dosáhlo rekordní 96% míry recyklace křemíkových panelů (video)

Asociace PV Cycle dosáhla rekordního 96% podílu recyklace materiálů u křemíkových solárních fotovoltaických panelů, asociace to uvádí ve své tiskové zprávě. Proces podle slov asociace umožňuje recyklovat součásti panelů obsahující mimo jiné EVA laminát, křemíkové polovodiče a kovy relativně levným a k životnímu prostředí šetrným způsobem.

Asociace PV Cycle je prvním programem na světě pro nakládání s odpady z fotovoltaických (FV) technologií. Asociace má partnery zabývající se recyklačním procesem po celé Evropě, včetně České republiky. Nový proces je momentálně zaváděn u jednoho z recyklačních partnerů asociace.

„Náš nedávný průlom v recyklaci fotovoltaického křemíku je výsledkem neustálého zlepšování společně s intenzivním výzkumem a vývojem v rámci celého hodnotového řetězce,“ uvedla Olmina Della Monica, vedoucí oddělení v asociaci PV Cycle.

Současná míra recyklace při zprůměrování všech partnerů asociace dosahuje 90 % v rámci křemíkových panelů a 97 % pro nekřemíkové panely. Recyklace umožňuje obnovu použitých surovin a šetřit přírodní zdroje. V současné době lze z FV panelů recyklovat sklo, hliník, měď, plasty z kabelů a připojovacích skříněk, některé polovodiče a stříbro. Další materiály jako například Etylenvinylacetát (EVA) jsou využity energeticky.

Recyklační proces křemíkových panelů

Vzhledem k podobné struktuře a složení mohou FV panely na bázi křemíku těžit z významné spolupráce s recyklačním průmyslem plochého skla a elektrických a elektronických zařízení.

Recyklace panelů sestává ze tří hlavních fází:

  • Přípravní fáze – odstranění rámu panelu a připojovací skříňky
  • Drcení
  • Zpracování v lince pro recyklaci plochého skla

Výstupními složkami zpracování v procesu recyklace plochého skla jsou kovy, sklo, křemík a plasty. Nová technologie přináší možnost recyklovat až 96 % vstupních hmotností těchto materiálů.

Sklo získané při recyklaci FV panelů je smícháno se skleněnými střepy z jiných zdrojů a částečně opět zavedeno do skelných vláken nebo izolačních produktů a částečně do skelných balících produktů. Kovy a plasty mohou být použity pro výrobu nových surovin.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *