Větrná elektrárna

Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit

Řecký energetický regulační úřad ukončil první aukci pro obnovitelné zdroje vybráním sedmi projektů větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 171 MW. Ve stejné aukci byla udělena podpora i pro 106 MW solárních elektráren. 

Řecko zdárně ukončilo svoji první aukci pro dražbu podpory na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Splnilo tak požadavek, který na přidělování podpory klade Evropská unie. Ta od ledna 2017 požaduje, aby podpora pro zdroje s instalovaným výkonem nad 1 MW byla přidělována pouze na základě soutěžního nabídkového postupu, tedy například formou aukcí. Požadavek se pochopitelně týká i České republiky, která plánuje aukce zavést od roku 2020.

Řecká aukce pro onshore větrné elektrárny byla dražena pouze v jedné kategorii, naproti tomu solární elektrárny byly rozděleny do 2 oddělených kategorií podle velikosti instalovaného výkonu. V kategorii do 1 MW instalovaného výkonu, i v kategorii od 1 MW do 20 MW bylo shodně vysoutěženo cca 53 MW instalovaného výkonu

Průměrná cena vítězné nabídky pro větrné elektrárny byla 69,5 EUR/MWh, přičemž nejnižší nabídka byla 68,2 EUR/MWh. Nejvyšší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny do 1 MW (78 EUR/MWh), naopak nejnižší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny od 1 MW do 20 MW (63 EUR/MWh).

Výroba elektřiny v Řecku Více na: Energostat

Řecko v rámci příprav na první aukci provedlo již v roce 2016 pilotní aukci. Dle slov místního ministra pro životní prostředí a energetiku byla současná aukce úspěchem, a to především z toho důvodu, že oproti pilotní aukci poklesly ceny u solárních elektráren o cca 20 % a u větrných elektráren dokonce o 35 %.

Ministr George Stathakis si dále slibuje, že v příštích aukcích bude možné snížit ceny vysoutěžené podpory ještě více. Zejména je podle Stathakise pozitivní, že zájem v první aukci projevily jak domácí investoři, tak i investoři ze zahraničí.

Přidělování podpory na výrobu z OZE formou aukcí čeká i Českou republiku

Česká republika bude muset od roku 2020 taktéž pro nově budované zdroje zavést systém aukcí. Výstavba dalších obnovitelných zdrojů přitom bude nutná kvůli cílům v oblasti obnovitelných zdrojů, které bude nutné splnit do roku 2030.

Zatímco Evropská unie má jako celek dosáhnout do roku 2030 cíle 32 % energie z OZE, podle Komory obnovitelných zdrojů by se pro ČR mělo jednat o 22,5 %.

Díky rozvoji aukčních mechanismů v zahraničí tak v dalším rozvoji obnovitelných zdrojů může Česká republika vycházet ze zahraničních zkušeností a vyhnout se tak případně nesprávnému nastavení podpory.8 odpovědí na Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit

 1. Martin Hájek napsal:

  No zvládli to tedy Řekové výborně, až na tu cenu po slevě 63 Euro/MWh solární elektřiny v výrobnách 1-20 MW :-)))).

  • VK napsal:

   Není to žádný zázrak, ale například dnes přes poledne byla v Řecku cena za 1MWh 70 EUR. Bude zajímavé sledovat další následující aukce.

 2. Josef napsal:

  VTE je u nás k ničemu máme 250MW výkon ve větru nebo ještě více a když nefouká což může být třeba týden pak VTE dávají třeba jen 7MW k čemu takový zdroj co řeší v energetice našeho státu – říkám že je k ničemu a pokud dnes ušetří uhlí za 20 let bude znamenat zvýšenou spotřebu plynu nic více.

  • Milan Vaněček napsal:

   Jaderná elektrárna stojí 2-3 měsíce během roku, když nemá poruchu nebo nemusí něco zkontrolovat, to pak stojí déle. To se větru nestane aby měsíc nefoukal. A sluníčku už vůbec ne. Tak co pořád melete tu svou… “có když nefóóká”
   Každý jaderný reaktor musí být zálohován, proto jsou v dané lokalitě vždy alespoň dva.

   • Petr Závodský napsal:

    A někdy i čtyři a více 🙂 🙂
    U bloků generace 3+ trvá výměna paliva 14 dní…
    Sluníčko nesvítí 365× za rok (možná jste si toho nevšiml, neboť jste to zaspal). Ale ví se to již po staletí až tisíciletí….

    • Milan Vaněček napsal:

     V letech 2015-7 to bylo u nás v ČR i déle.😂
     U našich bloků to trvá jak dlouho, pane Závodský?😀
     A díky za světový objev ohledně činnosti Slunce😀😀

   • Petr napsal:

    Jenže ty odstávky jaderek se u nás plánují na období nízké spotřeby či 99% jistoty zajištěné výroby elektřiny z jiných zdrojů ČEZu a místních dodavatelů, v zimě typicky na vánoce a leden kdy jsou zimní prázdniny a elektřinu vyrábí všude i kogenerační teplárny.

 3. Petr napsal:

  -CHYBA-
  Jinak v tom článku nemáte v grafu rozhodně Řecko, nejspíš jste tam strčili Finsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *