Obnovitelné zdroje energie

IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala svůj roční report na téma obnovitelných zdrojů. V příštích pěti letech se má dle agentury vybudovat 1000 GW nového výkonu v OZE, z toho 600 GW solárních panelů a 300 GW větrných elektráren. Lídrem na poli výstavby OZE je a nadále má být Čína.

V pondělí vydala agentura IEA svůj roční report Renewables 2018, ve kterém předpovídá, že světovému trhu s obnovitelnými zdroji budou jasně dominovat solární panely. Dle reportu se má ve sledovaném období (2018-2023) vybudovat na celém světě celkově 1000 GW nového výkonu v OZE. Pro srovnání na předchozí období 2017-2022 byl předpovídán nový výkon o hodnotě 920 GW.

IEA upravila své předpoklady pro Evropu kvůli novým oznámeným aukcím a vyšším cílům v oblasti obnovitelných zdrojů pro rok 2030. Dále také upravila údaje pro USA díky nové daňové reformě a obchodním tarifům.

Nicméně je to i nadále Čína, která jasně kraluje na poli výstavby nových obnovitelných zdrojů. V reportu je Čína zodpovědná za 400 GW nového výkonu z celkových 1000 GW pro celé pětileté období. Čína se také stane do roku 2023 největším spotřebitelem elektřiny z OZE a překoná tak Evropu.

Vládnout budou i nadále slunce a vítr

Podle technologií se bude mít nejlépe solární energetika. Solární panely budou i nadále dominovat růstu OZE výkonu, kde se na celkovém předpovídaném novém výkonu 1000 GW budou podílet novým výkonem o hodnotě 600 GW. To spolu se současným výkonem posune světovou výrobu solárních panelů v roce 2023 na jeden terawatt.

Dle reportu se ani druhé místo nemění a zůstává na něm vítr. Větrného výkonu by mělo přibýt přes 300 GW, což se shoduje s odhadem z minulého roku. Výkon offshore větrných parků by se měl za následujících 5 let ztrojnásobit. Hlavním důvodem je technologický vývoj, značné snížení ceny a výstavba projektů i mimo Evropu, například v Asii či v Severní Americe.

Přehlížená bioenergie

V reportu se také mluví o bioenergii. Ta má dle agentury obrovský potenciál, především v ekologické dopravě a ve vytápění, a je zatím přehlížena. Bioenergie je údajně životně důležitá pro udržitelný rozvoj a mohla by značně přispět k dekarbonizaci dopravy a vytápění.

Bohužel její rozvoj v příštích pěti letech je dost nejistý, protože neexistuje dostatečná legislativa, která by ji podpořila.

Autor úvodní fotografie: TAFE SA TONSLEY

Autor:3 odpovědí na IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína

 1. Petr napsal:

  No s tou „bioenergií“ v globální dopravě se mi to nezdá.

  Leda, že by skokem vysoce zdanili či zakázali jíst ten cukr a maso velmi nepravděpodobně u mnoha větších národů.
  A pak by skoro celý svět začal urychleně přimíchávat biosložku do paliv dle vzoru předražené EU.

  I když teda je pravda, že v teplejších krajinách by to bylo jednoduší a nezpůsobovalo tolik problémů jak u nás.

  Jenže stejně ropy a plynu je ještě na mnoho desetiletí dost i za dobrou cenu, když přestane plýtvavá doprava jako jsou převozy z jednoho konce světa na druhý a zpět často na nedaněné palivo, zbytečný dovoz všemožného cizáckého zboží s krátkou zárukou a urychleným rozpadem hned po ní, či se konečně odbourá totálně zastaralé každodenní dojíždění do kanceláří.

 2. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Další předpověď podle pravítka ve stylu: Příštích 5 let bude stejných jako loňský rok.

 3. loudil napsal:

  Čína postaví v OZE za 5 let asi 400 000 MW výkonu = 40 % výkonu světového. To je dobré číslo pro stát, který kde kdo dovede dnes podezírat z těch největších možných špatností a ničemností pod Sluncem. Zdá se, že v ekonomických záležtostech minimálně mají její lídři hlavu na správném místě. Ovzduší v Číně je díky uhlí skutečně mizerné, OZE tam potřebují jako sůl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *