Domů
Obnovitelné zdroje
Rusko trpí nevyvážeností obnovitelných zdrojů energie

Rusko trpí nevyvážeností obnovitelných zdrojů energie

V Ruské federaci dominují solární projekty, ministerstvo jim bude navyšovat kvóty. Investice do OZE nejsou nevyrovnané pouze druhem elektrárny, ale také umístěním. Nejvíce projektů je v odlehlých oblastech na Sibiři a na východě Ruska. Kvůli prohlubující se ekonomické krizi bude plánovaná celková kapacita OZE v roce 2020 poloviční.

Ruské ministerstvo pro energetiku se rozhodlo navýšit kvóty pro energetické projekty týkající se obnovitelných zdrojů energie, tvrdí to renewableenergyworld.com. Na období 2016 až 2019, na které se kvóty vztahují, již ministerstvo přijalo žádosti na 23 energetických projektů, z čehož se v celých dvaceti případech jedná o solární elektrárny. Dále se jedná o dva projekty větrných elektráren a jeden projekt vodní elektrárny.

Solární elektrárny na Sibiři

V Rusku je v oblasti OZE značný zájem především o solární projekty, dle konstatování ministerstva takto vysoká nevyrovnanost investic nepředstavuje žádný problém a nehodlá nijak zvlášť podporovat projekty větrných či vodních elektráren. Přiřazené kvóty navíc budou putovat právě do segmentu solárních elektráren, kde se čeká další nárůst.

Rusko netrpí  pouze druhovu nevyvážeností obnovitelných zdrojů, ale i jejich nerovnoměrným umístěním. Ačkoliv se jedná o velice rozlehlé území, solární projekty se soustřeďují zejména do od nás vzdálené východní oblasti Ruska a na Sibiř. Důvodem není počasí či podíl slunečního svitu, ale finance. Většinou se jedná o oblasti a regiony, které jsou vzdálené od jakékoli infrastruktury, a budování sítí a transport paliv je značně nákladný.

„V současné době dodáváme do těchto regionů velké množství topného oleje a motorové nafty, abychom vyhověli poptávce. Produkce elektřiny ze slunce by mohla být v těchto oblastech ekonomicky proveditelná“ Sergei Ivanov, vedoucí administrativy Vladimíra Putina

Prohlubující se ekonomická krize

Geografická nevyrovnanost investic je v Rusku primárně způsobena nízkou atraktivitou investic do OZE, kde byl v posledních dvou letech zaznamenán velký pokles. Původně mělo dle odhadů do ruského průmyslu s obnovitelnými zdroji do roku 2020 putovat přes 8 miliard dolarů. Předpokládaný podíl OZE na celkové výrobě energie v Rusku měl tak narůst z 0,9 % na 2,5 %. Bohužel ekonomická krize se v minulém roce ještě prohloubila a mnoho projektů bylo zrušeno. Díky tomu se Rusko reálně dostane na zhruba poloviční hodnotu z původního plánu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
1. duben 2016, 19:30

V Rusko jako energetická velmoc nemá žádnou potřebu pro dotování vysoce neefektivních zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se