Wind power plant. Větrná elektrárna v poušti. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/usfwshq/

Siemens-Gamesa otevřela v Africe továrnu na lopatky pro větrné elektrárny

Společnost Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) v minulém týdnu oficiálně otevřela továrnu na výrobu lopatek pro své větrné elektrárny ve městě Tanger v Maroku. Je to první továrna firmy na území Afriky a Blízkém východě.

Samotná továrna je již v testovacím provozu od dubna a vyrábí lopatky pro firemní platformu SWT-DD-130, které jsou určeny pro lokální projekty a export do Evropy, na Blízký východ a do ostatních afrických států. Lopatky jsou dlouhé 63 metrů a samotná továrna se rozprostírá na ploše 37 500 metrů čtverečních.

Tyto lopatky jsou součástí elektráren o výkonu 4,2 MW. Pokud se bude továrně dařit, je možné produkci rozšířit o výrobu jiných druhů lopatek a to až do délky 75 metrů. Továrna bude zaměstnávat 600 lidí.

“Tento projekt je dobrý pro naši společnost a je silným obchodním rozhodnutím. Investujeme tam, kde vidíme dobré obchodní příležitosti a ekonomické výhledy zde v Maroku jsou lepší než kdy dřív.”

CEO SGRE Markus Tacke

Cílem Maroka je do roku 2030 vyrábět 52 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Z toho jen vítr má tvořit 20 % celkově vyrobené elektřiny. Dle aktuálně dostupných dat je v Maroku nyní ve větrných elektrárnách instalován výkon o velikosti 787 MW.

Továrna poskytne lopatky pro nejméně dalších 850 MW, které postaví SGRE ve spolupráci s Enelem a Narevou. V tomto uskupení totiž společnosti v březnu vyhrály zakázku na výstavbu nových větrných elektráren v Maroku. Tamější poptávka po elektřině kontinuálně roste – za období 2003 až 2013 rostla o 6,7 % ročně. SGRE momentálně v zemi ovládá 72 % trhu s větrnými elektrárnami s největším projektem v zemi o výkonu 300 MW u města Tarfaya.

Autor:10 odpovědí na Siemens-Gamesa otevřela v Africe továrnu na lopatky pro větrné elektrárny

 1. Martin Hájek napsal:

  A neměla náhodou podpora větrníků placená z kapes evropských spotřebitelů vytvářet pracovní místa v EU?

  • C napsal:

   Nevím, v Africe a na Blízkém Východě si to objednávají jako takovou novou módní hračku když se chtějí blýsknout před světem, tak třeba proto.

   • Martin Hájek napsal:

    Článek jasně hovoří o produkci pro Evropský trh a je úplně evidentní, že dodávky na Blízký Východ takovou fabriku opravdu nemohou uživit ani omylem.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Však vytváří, to ovšem neznamená, že by nemohla vytvářet i jinde. Třeba taková, ze kterých do EU potečou penízky.

 2. Vinkler napsal:

  Asi vychází montovny v Maroku lépe než v česku či rumunsku.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Je to výhodnější, protože Maroko, na rozdíl od Česka nebo Rumunska, má stabilní energetickou politiku přátelskou k větrné energetice.

   • C napsal:

    A přístup k moři. U nás by to… Zkoušel už někdo dopravu listů po dráze? Tam jsou minimální poloměry 190m myslím, spíš 300m, hlavní tratě tak 500 a více, koridory přes kilometr, a vede to tu do každé díry, nevíte rozměry listu?

   • Martin Hájek napsal:

    Tak o energetické politice to věru asi nebude, pane Veselý, protože ta továrna opravdu není určena pro marocký trh. Kdyby byla, neřekl bych ani popel. Jenomže ona bude dodávat v první řadě na evropský trh. To by také nebylo nic špatného, jsem pro volný trh, kdyby ty dotace nešly z evropských kapes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *