Domů
Elektřina
SolarWorld se připojil k žádosti o zpřísnění cel na dovoz FV panelů do USA
Zdroj: Stefano Paltera/US Dept. of Energy Solar Decathlon

SolarWorld se připojil k žádosti o zpřísnění cel na dovoz FV panelů do USA

SolarWorld Americas, americká divize německé společnosti SolarWorld AG, se připojila k dalšímu americkému výrobci fotovoltaických panelů, který již dříve požádal o zavedení dovozních cel, jež mají ochránit tamní výrobce před levným dovozem z Číny. Američtí výrobci čelí čínské konkurenci obdobně jako výrobci v Evropě.

SolarWorld Americas již dříve bojovala proti levným dovozům z Asie, což vedlo k zavedení tarifů na čínské panely v roce 2012. Přesto však podle společnosti současná antidumpingová cla další opatření proti dovozům z Číny a Tchaj-wanu nebrání růstu levných dovozů do Spojených států.

Hlavní příčinou tohoto růstu jsou podle SolarWorld společnosti s čínskými vlastníky, které sídlí mimo zemi, aby se vyhnuly dovozním clům.

„Čekali jsme a doufali v seriózní nabídky na vyřešení obchodních napětí mezi americkým solárním průmyslem a Čínou, ale neobdrželi jsme žádné. Proto jsme se tedy rozhodli přidat se k žádosti pro zajištění nám dostupného nejlepšího možného opatření k obnovení férové konkurence na americkém trhu.“
Juergen Stein, prezident společnosti SolarWorld Americas.

Německá SolarWorld AG, mateřská společnost amerického výrobce, se na začátku měsíce rozhodla vyhlásit platební neschopnost.

Společnost koncem března oznámila, že se chce pomocí tvrdého úsporného programu zahrnujícího zrušení 400 pracovních míst vymanit do roku 2019 ze ztrát. V loňském roce firma prodělala téměř 92 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy Kč).

SolarWorld Americas, který je největším americkým výrobcem solárních článků na bázi krystalického křemíku, se tak připojil ke společnosti Suniva. Případ předložený Sunivou v dubnu by v rámci sekce 201 amerického obchodního zákona mohl poskytnout prezidentovi Trumpovi dostatečné pravomoci k řešení nárůstu dovozu, který zdecimoval americký průmysl výroby solárních článků.

„Americký solární průmysl si nemůže dovolit zahodit budoucnost kritického výrobního průmyslu v oblasti obnovitelné energie. Musíme se postavit za zachování duševního vlastnictví, výrobního know-how a amerických pracovních pozic ve výrobě, které mají všechny kořeny v důležitém průmyslu rozvíjeném na americké půdě od 70. let,“ dodal Juergen Stein.

Cla mohou ohrozit tisíce pracovních pozic

Suniva žádá o dovozní cla ve výši 40 centů za watt na solární články vyrobené mimo USA a minimální cenu 78 centů za watt pro panely. To by podle Hugha Bromleyho, analytika Bloomberg New Energy Finance, více než zdvojnásobilo cenu článků, které se nyní v závislosti na účinnosti prodávají na americkém trhu za 25 až 33 centů za watt.

Velký nárůst dovozu levných panelů z Asie je podle něj rovněž hlavní příčinou prudkého růstu nových instalací fotovoltaických elektráren ve Spojených státech, jelikož cena článků využívaných v panelech klesla na téměř polovinu.

Americká Asociace průmyslu solární energie (SEIA) nicméně varovala, že zpřísnění podmínek pro dovoz fotovoltaických článků by mohlo mít devastující následky pro americký solární průmysl, který zaměstnává na 260 tisíc lidí.

„Potenciální škody této petice pro solární průmysl mohou zabít tisíce amerických pracovních pozic a pozastavit soukromé investice v řádu miliard dolarů,“ varuje Abigail Ross Hopper, výkonná ředitelka asociace SEIA.

ITC by měla ukončit své vyšetřování do 22. září a následně zašle své doporučení prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
30. květen 2017, 16:49

To je hrozné, že ani Trumpova 20% daň na dovoz by jim vůbec nepomohla, a co říkají tak potřebují 100% clo na import čínských panelů, ale Číňani je dokáží přeprodávat i přez hafo dalších států, takže žádají 100% přirážku na veškeré cizí dovozy.

A to právě teď chce konečně začít odebírat komerčně panely i velká část rozvojového světa, tak ti nebudou brát 2x dražší od výrobně neschopných Zápaďáků ani náhodou.

Takže ty dotace na spotřebu na Západě byly pěkná blbost, a jestli vůbec něco, tak měli být dotace na výzkum a výrobu domácím podnikům.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se