Španělsko musí odškodnit investory za zpětné odebrání dotací pro OZE

Server Energynews.es přinesl informaci, že Španělsko prohrálo již druhou mezinárodní arbitráž, která se týká reformy dotací pro obnovitelné zdroje z let 2013 a 2014. Tentokrát musí Španělsko investorům zaplatit 53 milionů EUR (1,3 mld. Kč).

Španělské království v letech 2013 a 2014 provedlo reformu dotací, které až do té doby byly poskytovány obnovitelným zdrojům. Protože se ovšem jednalo částečně i o retroaktivní zásah, řada společností si stěžovala a dvě z nich již uspěly u mezinárodních soudů.

Tentokrát v neprospěch jižního státu EU rozhodla švédská instituce, která ve svém rozsudku nařizuje Španělsku zaplatit 53 mil. EUR (1,3 mld. Kč) lucemburskému subjektu, kterému byly odebrány dotace. Španělsko tak tímto definitivně ztrácí dvě mezinárodní ocenění, která získalo za dobře odvedené škrty v oblasti obnovitelných zdrojů.

Jako první zemi úspěšně žalovala britská firma Eiser Infrastructure Limited u mezinárodní arbitráže Světové banky. Výsledkem této arbitráže je rozhodnutí, díky kterému má britská firma dostat zaplaceno 128 mil. EUR (3,2 mld. Kč), plus úroky.

Vláda by se měla věnovat svým občanům, upozorňuje asociace

Španělská národní asociace fotovoltaických výrobců Anpier připomíná, že pokud by země prohrála všechny v současné době probíhající spory, znamenalo by to zvýšení nákladů v oblasti energetiky o 7 mld. EUR (175 mld. Kč). Asociace také vydala prohlášení, ve kterém si stěžuje na postup vlády, která retroaktivním zásahem poznamenala až 62 tisíc španělských rodin a nyní odškodňuje pouze zahraniční subjekty místo toho, aby se více věnovala svým občanům.

Autor:Jedna odpověď na Španělsko musí odškodnit investory za zpětné odebrání dotací pro OZE

  1. Radovan napsal:

    Přesně jako v čezké republice. I zde byly občanům odebrány retroaktivně původními zákony slíbené výhody, jako 5 let bez zdanění a navíc nařízeno rovnoměrné odepisování FVE na střechách rodinných domů. Tím začali lidé ihned dosahovat zisků (normálně by odepisovali nerovnoměrně a až po 5 letých daňových prázdninách) a nejenže platí daně, ale také zdravotní pojištění z příjmů ze zelených bonusů na svých elektrárnách. Je to pěkné svinstvo a ukazuje, že politici v EU jsou všude stejní zloději a korupčníci. A prochází jim to vůči vlastním lidem. Tomu se ale říká vlastizrada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *