Domů
Obnovitelné zdroje
Spiegel: Německá CDU zvažuje úplné ukončení podpory OZE
větrné elektrárny, wind turbines

Spiegel: Německá CDU zvažuje úplné ukončení podpory OZE

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové v rámci návrhů pro svůj volební program přichází dle týdeníku Spiegel s radikálním návrhem o úplném ukončení podpory pro obnovitelné zdroje energie. Stranu nyní čekají diskuze, zda tento bod opravdu zahrne do svého programu před federálními volbami.

Před federálními volbami v Německu, které proběhnou na podzim roku 2017, uvažují Křešťanští demokraté, největší konzervativní strana v Německu, o rychlém konci podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Nově by se tak například větrné, solární elektrárny nebo elektrárny na biopaliva musely „postavit na vlastní nohy“, jak stojí návrhu dokumentu německého Spolkového výboru financí, hospodářství a energetiky.

Cílem návrhu je rozvinutí konceptu, jak ukončit podporu obnovitelným zdrojům energie do konce příštího volebního období. Strana ovšem ještě není zdaleka rozhodnuta, zda se zmiňovaným požadavkem opravdu do své kampaně vstoupí.

Výhledově se s ukončením podpory musí počítat

Podle Joachima Pfeiffera, předsedy federálního výboru pro finance, hospodářství a energetiku, ohrožuje samotnou Energiewende především nekontrolovatelná podpora obnovitelných zdrojů spíše než její případné přibrzdění. Pfeiffer také dodal, že je potřeba aby se výhledově počítalo s ukončením podpory.

CDU byla ihned obviněna ze strany Zelených ze snahy zpomalit rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Tomu oponoval Thomas Bareiß, předseda energetické podskupiny Spolkového výboru.

„Po pravdě řečeno, CDU chce jednoduše znovu zavést obchodní model starých energetických společností a jejich uhelných elektráren,“tvrdí místopředseda poslanecké frakce zelených v parlamentu, Oliver Krischer.

„Chceme ukázat, že energetický přechod je cenově dostupný, ostatní země nás budou následovat. Toho nedosáhneme se pokud budeme OZE dotovat navždy,“ oponuje Thomas Bareiß.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Milan Vaněček
2. prosinec 2016, 14:21

Je jasné že dotace OZE musí někdy skončit. To není jako uhlí (stále trvající dotace přes 100 let), ropa (dotace hodně přes 50 let, resp daňové úlevy) a jádro (stálé masivní dotace přes 50 let, včetně garancí, i bezpečnostních).

Jedině větrná a sluneční energetika s dotacemi skončí, cca po 25 letech dotování (2000-2025), někdy okolo roku 2025.

Milan Vaněček
2. prosinec 2016, 14:25

Zapoměl jsem napsat: skončení dotací 2O25 bude znamenat doběh starších dotací po následujících 20 let (to jen JE žádají podporu CfD po 35 let).

Pavel
3. prosinec 2016, 16:00

Takže i v ČR zkončí dotace v roce 2025? Už aby to bylo!!!!

Krom obecné deklarace... můžete vyčíslit nebo dát odkaz na podporu jádra v ČR. OZE víme alespoň minimální částku bez likvidace a externalit ... 845 000 000 000 Kč ... to by bylo na reálnou ekologii, vědu a výzkum, školství, zdravotnictví, záchranný systém ....

Milan Vaněček
3. prosinec 2016, 20:09

Pavle, Vy si doopravdy myslíte že u nás je nějaká podpora OZE? U nás si jenom partičky všehoschopných přihrávají naše peníze, které nám berou daněmi nebo přímým "poplatkem za OZE". Ale nejdražší FV elektrárny na světě na našich polích, biopaliva či spalování dřevního odpadu ve velkých uhelných elektrárnách, jako se to děje u nás - to není podpora OZE, to je jen parazitování všehoschopných .... na našem státu. Každý je přisátý na tom svém vemínku, které si vyloboval. (včetně jaderného vemínka).

Petr Závodský
4. prosinec 2016, 10:29

Aha .... tak to potom ano. Kdo to způsobil, kdo to podporoval kdo politiky přesvědčoval? Lidé jako Vy se stejnými argumenty.

Alo OK...

V SEK máte 30% na OZE. Tak mi řekněte (již se se Vás ptal ale odpověď jsem nedostal) jak je naplníte? Na tom pracujte a budete mít mojí podporu. Ale ne jen říkat přepočítejme SEK, podpořme OZE a nic jiného. (a ještě jste mi neodpověděl co vidíte na lithiových bateriích obnovitelného?)

Ještě k Vašim komentářům k Německu a jak jim věříte. Pokuste se nečíst jen propagandu:

- energetická koncepce Německa je založena na poklesu spotřeby (0,3% ročně) a ona jim kupodivu roste 3% ročně

- ani soláry ani větrné farmy nestaví v tempu jaké mají v koncepci

- stojí offshore větrné farmy které nemají připojení na síť, ale dostávají platby

- propojení sítí sever-jih chybí a nestihnou jej v termínech. Navíc se pustí do podzemního kabelu (náklady 10÷15x vyšší - zaplatí zákazník)

- o řád vzrostly náklady na regulaci sítě

- emise CO2 dvojnásobné než ve Francii

- Cena dvojnásobná než ve Francii a asi o 150% větší než v USA

Z pohledu průmyslu, i energetické chudoby cesta do pekel. Jediný kdo si to zatím může dovolit jsou Němci.

Jan Veselý
4. prosinec 2016, 14:08

V mýtech žijete vy.

- Zaměňujete výrobu a spotřebu. Spotřeba v Německu klesla za posledních 5 let o 20 TWh, výroba stoupla, už skoro 10% německé produkce elektřiny jde na export, před 5 lety to bylo +- nula. Třeba zrovna teď zachraňujou Francouze.

- Máte pravdu soláry se staví pomaleji, větrníky podstatně rychleji než je v koncepci, letos asi Němci splní plán podílu OZE v mixu pro rok 2020, předbíhají se.

- To s těmi offshore farmami byl případ Bard 1, průser s pilotním projektem. Dnes je vše již úplně jinak.

- V termínech stihnou propojení do Norska, do Dánska, novou linku do Nizozemí a do Belgie.

- Dražší elektřinu mají Němci-malospotřebitelé, protože ji dost tvrdě daní a dotujou ji pro průmysl, Američani ji pro malospotřebitele nedaní, Francouzi dotují.

- Přes to všechno mají Němci přibližně stejné účty za elektřinu jako Francouzi, německá vláda dlouhodobě podporuje efektivní využívání energií a elektřiny zvláště, vlády USA a Francie dlouhodobě fakticky podporovaly plýtvání.

Petr Závodský
4. prosinec 2016, 15:46

A odpovíte mi již na počtvrté???

V SEK máte 30% na OZE. Tak mi řekněte (již se se Vás ptal ale odpověď jsem nedostal) jak je naplníte? Na tom pracujte a budete mít mojí podporu. Ale ne jen říkat přepočítejme SEK, podpořme OZE a nic jiného. (a ještě jste mi neodpověděl co vidíte na lithiových bateriích obnovitelného?)

Jan Veselý
4. prosinec 2016, 17:10

Odpověď je jednoduchá, mít 30% elektřiny z OZE v ČR znamená buď snížit spotřebu (asi o polovinu), aby současná úroveň produkce odpovídala oněm 30%. Nebo nainstalovat a provozovat dostatek výrobních kapacit OZE. Nebo kombinace obojího.

Dejme tomu, že chceme stavět, pak v úvahu zatím připadají jen VtE a FVE. Pro centralizovanou produkci (větrné, solární farmy) jsou známy osvědčené postupy:

- Alokovat výstavbu výrobních kapacit pomocí aukcí (třeba jednou za čtvrt roku), důležité je proces pořád opakovat po menších soustech a zdokonalovat

- Když budete chtít mít opravdu nízké ceny, vyplatí se (dost levně) snížit rizikovost celého projektu - mít předpřipravené lokality se hotovým stavebním řízením a zajištěnou možností vyvedením výkonu, zajištění levného financování, ...

- Umožníte novým zdrojům podílet se a mít zisk z regulace sítě.

Tak budete mít zajištěnou absolutní kontrolu na objemem instalovaných kapacit a můžete si už na začátku aukce určit maximální přípustnou cenu.

Pro distribuovanou produkci (hlavně střešní FV, malé kogenerace) platí jiná pravidla:

- Zjednodušit administrativu (viz Německo, papírovaní hotové online za 10 minut).

- Vylobbovat v EU zrušení cla na čínské panely.

- Zrušit konečně "dočasnou" solární daň.

- Zkrotit distributory elektřiny, aby si nekladli zbytečně náročné (nákladné) požadavky, sjednotit, konkretizovat a stabilizovat podmínky připojení.

- Umožnit i malým zdrojům participovat na regulaci sítě.

- Donutit ČEPS, ČEZ Distribuci, E.On a PRE, aby distribuovaným zdrojům platily za uvolnění přenosových kapacit v deficitních oblastech nebo jinak problematických oblastech (budou platit místo drahých investic do upgradu sítě).

- Daňové zvýhodnění distribuovaných zdrojů.

Ondra
4. prosinec 2016, 18:49

- "Odpověď je jednoduchá, mít 30% elektřiny z OZE v ČR znamená buď snížit spotřebu (asi o polovinu)" - dobrej vtip :-D jednoduchá odpověď to sice je, ale tohle je asi trošku nereálný.

- "Umožníte novým zdrojům podílet se a mít zisk z regulace sítě" - pokud se bavíme o OZE, teda jak píšete v našich podmínkách FVE a VTE, tak ty můžou regulovat leda tak dolů (nebo se můžete modlit k pánu bohu, ať zasvítí a zafouká, ale na to bych moc nespoléhal). Ve výsledku jim můžete leda tak platit, aby nevyráběly v době přebytku výkonu, ale to zas chcete tu zelenou elektřinu spotřebovat a navíc si tím pak snižujete ty procenta na výrobě/spotřebě. Když už potřebujete síť pořádně regulovat, tak většinou Vám výkon chybí. Výsledek = tady asi intermitentní OZE neuspějou.

- "Vylobbovat v EU zrušení cla na čínské panely" - tohle bude taky těžký. Všichni tady víme, kdo má v EU hlavní slovo (kdyby náhodou někdo nevěděl, tak je to Německo) a zrušení cel jde těžce proti jejich výrobcům panelů, kteří by mohli okamžitě zavřít krám (ostatní evropští výrobci asi taky).

- "Donutit ČEPS, ČEZ Distribuci, E.On a PRE, aby distribuovaným zdrojům platily za uvolnění přenosových kapacit v deficitních oblastech nebo jinak problematických oblastech" - tohle taky není úplně jednoduchý. Když se bavíme o FVE, tak stejně musíte mít dostatečně silný sítě pro provoz v zimě, kdy je výroba z FVE minimální a poptávka po elektřině naopak maximální. Tohle se dá vyřešit samovýrobou s akumulací a odpojením od sítě. Jak si ale lidi budou chtít držet připojení k síti jako zálohu, tak to fungovat nebude.

- "Zrušit konečně „dočasnou“ solární daň" - jestli myslíte daň pro zdroje uvedený do provozu před víc jak 5 lety, tak ta asi těžko ovlivní nový instalace. Jestli myslíte nějakou jinou solární daň, který se taky říká dočasná solární daň, tak to tady napište prosím.

- S aukcema a jednoduší administrativou se souhlasit dá bez problému, se zbytkem už je to horší.

Milan Vaněček
4. prosinec 2016, 20:10

Pane Závodský, už dlouho tady argumentuji, že význam sluneční a větrné energetiky v ASEK je silně podhodnocen, cenová argumentace vychází z minulosti, ne ze současnosti a vůbec nezohledňuje trend stále klesající ceny FVE a VtE (po celém světě!). Takže místo plánovaných 4,6 TWh v roce 2040 pro fotovoltaiku může být (a bude to jako nejlevnější varianta rozhodně před rokem 2030) 15 TWh, a to jenom z instalací na střechách budov. Spočtěte si to, vemte si data Českého statistického ústavu. Fotovoltaika na střechách je jediný způsob budování rozprostřené celostátní kapacity bez efektu NIMBY a rozhodně 10 či 15 let před rokem 2040 to bude nejlevnější zdroj elektřiny v ČR.

A slunce má v létě koeficient využití cca 0,3, může nám dát většinu naší výroby, ale pouze v období Duben-Září.

Na zimu potřebujete rozvoj větrných elektráren, potenciál je značný jak vyplynulo z letošních dat ústavu fyziky atmosféry. Je tu ale silný NIMBY efekt (podobně jako u JE, úložišť jaderného odpadu, spaloven, uhelných elektráren...). Když ale bychom souhlasili, že budovat VtE mohou pouze místní komunity (obce) které budou mít podíl na zisku a kdybychom prohlásili, že počet VtE musí být menší než je počet stožárů vysokého napětí (oboje se nekterých lidem stejně nelíbí) tak opět potenciál větru může být stejně velký jako u letní fotovoltaiky.

Takže, OZE mohou v roce 2040 dávat ne plánovaných cca 20% výroby elektrické energie ale mnohem více než Vámi zmíněných 30, odhaduji to přes 40%.

Petr Závodský
4. prosinec 2016, 20:28

tak se ještě vrátím k Německu (a předem říkám, že já bych tuto cestu pro ČR nechtěl):

- Spolu s Dánskem nejvyšší cena pro spotřebitele v EU

-Síťové poplatky (24 % koncové ceny), jež v důsledku rozvoje sítí a vyrovnávání volatilních OZE v následujících letech dále porostou (2015: 1,1 mld. €, resp. meziroční nárůst o ca. 300 %!).

- V roce 2021 měla podpora OZE činit ca. 29,1 mld. €. - a Vy pořád o snižování podpory, nebo že tu vůbec není...

- Spotřeba by v r. 2021 měla v SRN klesnout na ca. 503 TWh (2016: 531 TWh) .... to je ale jen přání a zdůvodnění, že "to půjde" "my to zvládneme" .... https://oenergetice.cz/elektrina/6-nejdulezitejsich-zdroju-energie-v-nemecku-v-prvnim-pololeti-2015/

- Dvojnásobná produkce CO2 než ve Francii .

Petr Závodský
4. prosinec 2016, 20:47

OK, jestli 20%, 30, nebo 40% může být akademická diskuse. SEK říká 30% a jestli to bude o pár procent víc nebo míň ukáže čas. Ale:

- Proč tedy předělávat SEK, když to bude trvat 5 let... příprava, diskuse, SEA, schválení... ???

- Proč dotace na bateriové systémy? Je to pak ještě OZE? proč dotace vůbec???

Vladimír Wagner
4. prosinec 2016, 22:28

SEK nestanovuje nějaká pevná dogmata pro energetický mix, ale jsou tam pro jednotlivé zdroje poměrně široké koridory. To, co je cílem, je snížení závislosti na uhlí a obecně na fosilních palivech a zajištění stability a bezpečnosti energetiky. To, že jsou zde relativně široké koridory, umožňuje využít potenciální technologická zlepšení v různých oblastech, ale zároveň nevytvořit riziko v případě, že se naděje v technologický pokrok v nějaké oblasti nepotvrdí. Pokud tedy vše půjde podle představ pana Vaněčka, tak proč ne v roce 2040 OZE i přes 30 %. Tomu současná SEK vůbec nebrání. V tom případě může být méně fosilních zdrojů i jádra, které se tak mohou pohybovat v nižších částech koridorů. Ovšem i při nejoptimističtější idealistické vizi, kterou reprezentuje pan Vaněček, to bude pro OZE 40 %. Pokud tedy chceme mít nízké emise, tak musí jádro dodat podobně nejméně 40 %, což znamená přinejmenším nahradit Dukovany novými jadernými zdroji.

Je tak vidět, jak už tady bylo řečeno vícekrát, mají tak u nás všechny nízkoemisní zdroje dostatek prostoru a místní bijci proti jádru, by se tak opravdu měli spíše snažit o efektivní a ekonomické dosažení co nejvyššího rozumně dosažitelného podílu OZE (čemuž současný SEK nijak nebrání) než úporně bojovat proti jádru.

Současná SEK opravdu nijak nárůst OZE u nás neomezuje a je nesmysl SEK každý rok měnit. Navíc, i kdyby se do ní napsalo, že má být v roce 2040 u nás podíl fotovoltaiky 100 % a 0 % jádro (což by asi pana Vaněčka uspokojilo), tak to reálně situaci pro využívání tohoto zdroje u nás opravdu nevylepší :-)

Milan Vaněček
4. prosinec 2016, 22:30

Proč předělávat SEK? Když ho nepředěláte tak to bude podobný tunel jako ten z roku 2010. Zase si partička všehoschopných přijde na slušný peníz a my spotřebitelé to zaplatíme.

Milan Vaněček
5. prosinec 2016, 06:31

Tak nám pan Wagner naservíroval obvyklou porci demagogie. Já prý chci 100% fotovoltaiky a nula % jádra. Diskuse jde ale okolo ASEK,

1)jeho špatných vstupních dat,

2)jeho snahy dát fotovoltaice jen 5-6% v našem energetickém mixu v roce 2040 (já argumentuji že násobně více by neměl být problém) a

3)jeho snahy ještě zvýšit příspěvek jaderných elektráren k našemu energetickému mixu (všude na západ od nás jej snižují či tak plánují, my jedeme stále podle plánů RVHP).

Když už pan Wagner odvádí pozornost od diskutované problematiky, tak by alespoň jako jaderný expert, měl věnovat své úsilí napravení špatné situace našich stávajících JE (a ne stále lobovat na postavení nových a zvýšení podílu JE v našem energetickém mixu). Vždyť koeficient využití je v současnosti u nás 0,61 (údaje na našem webu OEnergetice). To je naprostá ostuda, to je méně než v Číně, to se nesrovnává s 0,9 v USA. Zkrátka řešit současné problémy jaderné energetiky a nevyvolávat nové (stavbou drahých nepotřebných elektráren, viz zkušenosti z Francie a Finska).

Milan Vaněček
5. prosinec 2016, 11:12

Pane Závodský a další, ještě k těm větrným farmám: teď čtu: Praha - Energetická skupina ČEZ vstoupila na německý trh s obnovitelnými zdroji. Společnost převzala do užívání od německé investiční společnosti AREAM větrný park o celkovém instalovaném výkonu 12,8 megawattu (MW), který byl postaven na klíč na jihozápadě země. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ ...

Tak to nejsou větrné farmy u Severního moře, ale v poloze odpovídající ČR. Tak proč to ČEZ nestaví u nás??? Proč ASEK plánuje jen zanedbatelný výkon z VtE v ČR?

Milan Vaněček
4. prosinec 2016, 20:29

Pane Závodský, ještě si uvědomte, že podniky v Německých rukou si zde v ČR dělají svoji Energiewende nehledě na ČEZ nebo ASEK. Ten je nezajímá. Podívejte se na Škoda auto....

A Němci díky Energiewende budou mít v roce 2040 mnohem více než 50% elektřiny z OZE (to budou mít už před rokem 2030). Ale my samozřejmě musíme reagovat na světový vývoj se zpožděním, počkat až cena klesne aby to bylo dostupné i pro naše trojnásobně nižší platy. Ale do té doby bychom měli pracovat na systémových (chytrých) řešeních.

Petr Závodský
4. prosinec 2016, 20:55

Oni ty podniky budou tam, kde budou levnější energie a levnější výroba. Pokud budou další dotace a další poplatky, tak se prostě postěhují jinam. Jak to vypadá ve Vítkovicích víme ... 200 mil. ročně jen na podporu OZE, to se pak nedá konkurovat nejen Číně, ale ani USA, Německu (tam velcí platit nemusí....).

A do nedávna neznámý pojem "energetická chudoba" se objevuje už také v Německu.

Jan Veselý
4. prosinec 2016, 22:33

O Vítkovicích mám dlouhodobě vcelku dobré informace. Celá fabrika dojíždí na velikášství svého majitele a špatnou práci managementu. Těm by ani elektřina zadarmo nepomohla. Pikantní skutečností je, že VŽ měly vlastní elektrárnu (ten velký komín za nemocnicí ve Vítkovicích), tj. mohly mít superlevnou elektřinu, protože by si ji dělali sami bez prostředníků a bez marží, daní a poplatků. Světlík jí prodal ČEZu a od té doby fňuká do médií jak nutně potřebuje, aby mu stát dotoval energie.

A ohledně té energetické chudoby, on to byl donedávna neznámý pojem, protože to nikdo nesledoval a mezinárodně nesrovnával, a dokud spin doktoři z něj nedělali argument proti zavádění OZE, skoro mikoho ani nezajímal. Dnes už, aspoň za EU, jsou data k dispozici. Německo i Dánsko z toho srovnání vychází více než dobře. Možná proto, že posledních 30 let nedotují spotřebu, ale účinnost. A hlavní důvod energetické chudoby je v ceně za topení. Představte si, že ti magoři němečtí dokonce staví sociální byty v pasivním standardu, aby lidi v nouzi neutráceli to málo, co mají, za topení.

C
4. prosinec 2016, 23:56

K dotacím, vím že tu dnes budu znít jako zaseklá deska, ale do uhlí jde nepřímo 51mld korun

Martin Hájek
5. prosinec 2016, 04:44

A to říká kdo? Pokud má jít o údajné škody na zdraví, tak to, prosím, zkuste srovnat s celkovými náklady na zdravotní péči v ČR a snadno si o tomto čísle a jeho reálnosti uděláte svojí nezávislou představu. Jsou to převážně jen bubliny na papíře, myslíte, že kdyby se okamžitě zavřely všechny uhelné elektrárny v ČR, klesnou náklady na zdravotní péči o 51 miliard? No to asi těžko, že, ale pěkně se o tom plká.

C
5. prosinec 2016, 10:40

Samozřejmě že neklesnou okamžitě, mimochodem do toho čísla se počítají i škody majetkové, na budovách kovových konstrukcích a pod., ale tam bude roli hrát i silniční doprava.

Nicméně to že se dají spočítat, nebo že je někdo spočítal, to znamená že dopady této technologie nejsou ani po odsíření a odstranění popílku zanedbatelné

Milan Vaněček
5. prosinec 2016, 11:03

To, že nějaké škody na zdraví vzniknou snad nikdo nezpochybňuje. Ale další aspekt je, že stát za to uhlí (jeho majetek) dostává jen cca 1% jeho ceny. Bylo to míň, teď to snad nepatrně zvýšili. To je obrovská dotace ze strany státu. Dává palivo zadarmo, jen za cenu těžby a zisku těžařů (a když jsou ve strátě, zase stát to sanuje).

A někde chtějí zdanit i to sluneční záření co na Zem dopadá, když si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu na své střeše.

Zkrátka stát může obrovským způsobem ovlivnit cenu.

Martin Hájek
5. prosinec 2016, 17:47

Nikdo nezpochybňuje, že existují škody na zdraví. Velká otázka je, jak se na nich podílejí uhelné elektrárny, jejichž podíl na celkových emisích v ČR neustále klesá a pokud vyjdeme za základní premisy, že prostě tuna prachu z elektrárny je stejná jako tuna prachu z lokálních topenišť a dopravy, tak pokud mají být škody z elektráren 51 miliard, tak ty celkové škody by zřejmě vůbec nedokázala ČR pokrýt, přesto zdravotnictví funguje a umíme ho i přes plýtvání zaplatit. Takže asi někde bude problém. Abychom si rozuměli, já ten problém nechci bagatelizovat, je reální a energetika a průmysl aktuálně investuje hodně přes 100 miliard, aby ho výrazně omezila. Ale pálit miliardy od boku prostě není úplně seriózní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se