Spojené království: Snížení podpory pro FVE vedlo ke ztrátě 12 000 pracovních míst

Pokles státní podpory pro solární elektrárny ve Spojeném království se během posledního roku projevil ztrátou přibližně dvanácti tisíc pracovních míst. Silný boom, který v oboru proběhl v letech 2014 a 2015 se tak s největší pravděpodobností již nevrátí. 4 z 10 společností v daném oboru navíc plánují do budoucna kompletně opustit daný trh.

Okolo 12 tisíc pracovních míst bylo ztraceno během posledního roku vlivem snížení státní podpory pro výstavbu nových solárních elektráren.  S tímto závěrem přišla nová studie, kterou si objednala britská Solar Trade Association (STA) u mezinárodní společnosti PwC. Tato pracovní místa přitom reprezentují zhruba třetinu všech míst v oblasti britské solární energetiky.

Průzkum probíhal mezi 238 společnostmi, které reprezentují přibližně desetinu celého trhu se solární energií. Z výsledků vyplynulo i to, že 4 z 10 společností plánují kompletně opustit daný trh, 3 z 10 společností plánují i nadále propouštět a jen dvě z 10 mají v plánu naopak nabírat nové zaměstnance. Původní odhady přitom hovořily o celkové ztrátě až 18 000 pracovních míst. Silný pokles zaměstnaných v odvětví je tak důkazem, že fotovoltaika se ve Spojeném království bez dotací stále neobejde.

Silný boom FVE následoval rychlý propad

Spojené království si podobně jako i jiné země v EU prošlo v posledních letech poměrně silným boomem v oblasti FVE. Na rozdíl od boomu v ČR bylo ovšem velké množství projektů zaměřeno na malé instalace na střechách rodinných domů. Mezi lety 2010 až 2016 tak narostlo množství FVE ve Spojeném království z (téměř) nuly na současných zhruba 10 GW, z čehož plných 5 GW přibylo mezi lety 2014 a 2015. V průběhu května tak dokonce solární elektrárny ve Spojeném království vyrobily více energie než klasické uhelné.

Po posledních volbách se proto konzervativní vláda rozhodla podporu OZE razantně omezit a pro nové instalace FVE na rodinných domech klesla podpora o 65 %. Vláda tehdy argumentovala nutností zastavit růst cen elektřiny pro konečné spotřebitele, kteří se na podpoře podílejí ve svých platbách za elektřinu. Podle výpočtu deníku The Guadian (provedeného v polovině minulého roku) platila průměrná britská domácnost na podporu OZE přibližně 89 liber (při současném kurzu jde o 2 800 Kč) ročně z celkového účtu za energie ve výši 1 338 liber (zhruba 43 000 Kč). Z toho samotná podpora formou výkupních cen pro rodinné domy tvořila jen 10 liber (zhruba 320 Kč).

Autor:7 odpovědí na Spojené království: Snížení podpory pro FVE vedlo ke ztrátě 12 000 pracovních míst

 1. Martin Hájek napsal:

  Ano, peníze dochází nejen Bulharům, Rumunům, Slovákům, Čechům, Španělům, ale už i Němcům a Britům, kteří jsou zatím od svých zelených cílů velmi daleko a skutečná konkurenceschopnost OZE je stále v nedohlednu. Teď je každá rada drahá. Respektive nabízí se osvědčené socialistické heslo: plán bude splněn, ať je skutečnost jakákoliv.

 2. nikdo napsal:

  To nechapu vzdyt Fotovoltaika prece zadnou podporu nepotrebuje alespon to tu kazdou chvili pise pan Vanecek, to bude asi nejaky omyl.

  • Milan Vaněček napsal:

   Že by Němcum docházely peníze- to je asi nějaký omyl. Samozřejmě lobysté v mnoha zemích budou křičet že podporu potřebují, ale realita je taková že ceny panelů už tak klesly že FV ve světě jede dál a její každoroční rozvoj už není globálně ohrožen tím že někde sníží či odstraní dotace. A jediná jistota je že příští rok budou ceny ještě levnějšsi, přední výrobci zvyšují výrobní kapacity a účinnost a konkurence tlačí ceny dolů. O něčem takovém se Jaderné energetice může jen zdát….
   A v Německu už posílila fotovoltaika plus akumulace (v roce 2015 bylo nově postavených střešních instalací již 41% též s bateriovou akumulací).

   • Martin Hájek napsal:

    Tak to snad abyste napsal na MŽP, aby v rámci OP ŽP zrušilo podporu fotovoltaiky, že už žádnou nepotřebuje. Já Vám to klidně připodepíšu :-).

   • NN napsal:

    Výroba pro samospotřebu je v dosti jiném postavení (má to svá ale…), nežli výroba pro jiné transportovaná přes síť – už to má snad koneckonců své jméno – grid parita. Též napomáhá efekt „honby vlastního ocasu“. Na misce vah druhé strany se objevuje platba na OZE a ten je ve státě germánském dosti vysoký, řekl bych.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *