Společnost Siemens Gamesa se pochlubila instalací nejvyšší větrné turbíny v Asii

Siemens Gamesa nastavila dle svého prohlášení nový rekord ve výšce větrné elektrárny na asijském kontinentu. Projekt větrného parku Sarahnlom v centrální oblasti Thajska se skládá z 33 turbín se souhrnným výkonem 67,5 MW. Vlastní výška každého z 33 stožárů je 153 metrů, listy rotoru mají na délku 56 metrů. V součtu se tedy každá z větrných elektráren tyčí do úctyhodné výšky 209 metrů.

V projektu je použito 18 jednotek typu G114-2.0 MW a 15 jednotek jednotek G114-2.1 MW. S celkovou výškou necelých 210 metrů se tak staly nejvyššími doposud postavenými větrnými elektrárnami v Asii. Pro představu srovnatelně vysoký je například Žižkovský vysílač, který se tyčí do výšky 216 metrů.

Větrné farma Sarahnlom bude uvedena do provozu do konce letošního roku. Společnost Siemens Gamesa pak bude zajišťovat provoz a údržbu tohoto thajského větrného parku po následujících deset let.

„Projektování takto vysokých stožárů, které jsou o 30 metrů vyšší než standardně pro tyto modely turbín, je obrovský technologický úspěch našeho oddělení R&D. Zvětšení výšky stožáru nám umožnilo snížit náklady na výrobu elektřiny, protože ve vyšších výškách jsou mnohem vyšší rychlosti větru. Tímto projektem dokazujeme naši schopnost pružně reagovat na požadavky trhu,“ prohlásil Juan Diego Díaz, marketingový ředitel Siemens Gamesa.

Siemens Gamesa má v regionu více než 11 GW

Větrná farma Sarahnlom je druhou realizací projektu původní společnosti Gamesa se stejným investorem v Thajsku. Nad rámec instalací v Thajsku má Siemens Gamesa elektrárny mimo jiné ve Vietnamu, Japonsku, Pákistánu, Číně nebo Indii. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren Siemens Gamesa na těchto trzích přesahuje 11 GW.

Siemens Gamesa si také nedávno připsala úspěch v Turecku, když vyhrála jako součást konsorcia s dalšími dvěma tureckými  firmami Kalyon a Türkerler tendr za miliardu dolarů na výstavbu větrné elektrárny o výkonu 1 GW.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *