Domů
Obnovitelné zdroje
Společnosti vyrábějící solární panely se potýkají s nedostatkem základní suroviny

Společnosti vyrábějící solární panely se potýkají s nedostatkem základní suroviny

Výrobci solárních článků se kvůli neočekávanému nedostatku základní suroviny potýkají s vyššími náklady a nižšími maržemi. Ceny polykrystalického křemíku, základní složky solárních článků, za poslední 4 měsíce vzrostly až o 35 %. K nárůstu cen křemíku došlo po uzavření několika čínských továren na jeho výrobu.

Nárůst cen křemíku zvyšuje výrobní náklady a spolu s neustále klesajícími cenami solárních panelů snižuje zisky výrobcům solárních článků v Číně. Ta je přitom největším dodavatelem solárních článků na světě. Někteří výrobci solárních panelů nebo dodavatelé solárních technologií – například Canadian Solar a Hanwha Q Cells – již oznámili velké propady zisku.

„V Číně zkrátka není dostatek polykrystalického křemíku. Pokud ceny neklesnou, dojde k zásadnímu snížení marží.“ – Carter Driscoll, solární analytik v investiční a poradenské společnosti FBR & Co.

Ke strmému růstu cen došlo poté, co čínské Ministerstvo pro ochranu životního prostředí uzavřelo několik továren, které vyrábějí metalurgický křemík. Podle Jenny Chaseové, hlavní solární analytičky ve výzkumné společnosti Bloomberg New Energy Finance, se uzavření několika čínských továren navíc překrylo s každoročním letním útlumem produkce. Čínští výrobci křemíku totiž během léta snižují výrobu z důvodu běžné údržby.

Podle Cartera Driscolla situaci zároveň nepomohly mezinárodní obchodní spory. Ty totiž čínským producentům znesnadňují hledání jiných, levnějších zdrojů křemíku. Čínská vláda totiž před 4 lety zavedla přísná cla na dovoz vysoce kvalitního polykrystalického křemíku z USA a Jižní Koreje, což v podstatě donutilo čínské společnosti nakupovat na lokálním trhu.

„Co se stane v příštím roce, je nejasné. Situace bude záležet na vztahu dynamické poptávky na začátku roku a tempu navyšování produkce.“ – Jeffrey Osborne, analytik ve společnosti Cowen & Co.

Zdroj úvodího obrázku: zak zak

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vinkler
20. listopad 2017, 11:42

Zajímavé, a Proč takovou zeleně ekologickou výrobu zavírají?

Jan Veselý
20. listopad 2017, 13:10

V chemické procesy, např. výrobu polysilikonu, lze v principu provozovat dvěma odlišnými způsoby, civilizovaně a hovadsky. Ten hovadský způsob není ani nějak dražší, jen je jednodušší na výstavbu a provoz. No, a v Číně pokračují v trendu nastoleném již před několika lety, tj. že tohle hovadské chování se nebude tolerovat. I Číňani objevili důležitost životního prostředí, které není otrávené hnusy z průmyslové výroby.

Je taky důležité si všimnout jednoho detailu z toho článku, Čína tuhle výrobu uměle pomocí cel chrání před konkurencí. Produkce z civilizovaných zemí s opravdovou environmentální legislativou jsou v produkci polysilikonu plně konkurenceschopné.

Martin Hájek
20. listopad 2017, 22:27

Bude jistě zajímavé sledovat, jak se projeví environmentální standard v Číně v ceně základního materiálu i panelů dlouhodobě. A to pan Veselý samozřejmě mlčí o tom, z čeho se v Číně vyrábí elektřina, které se při výrobě spotřebuje značné množství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se