uhelná elektrárna Widows Creek

Stará uhelná elektrárna v Alabamě novým zeleným datovým centrem Googlu

Google chystá výstavbu datového centra ve staré uhelné elektrárně Widows Creek v Alabamě, které bude kompletně napájeno z obnovitelných zdrojů elektrické energie.

Gigant, který nedávno vybudoval datová centra v Iowě, Georgii, Singapuru a v Belgii, v červnu oznámil, že jeho čtrnácté datové centrum vznikne v Alabamě v areálu uhelné elektrárny Widows Creek. Elektrárna začala pracovat v roce 1952, odstavení poslední pracující jednotky je v plánu na říjen letošního roku. Výstavba datového centra by pak měla začít příští rok.

Datová centra potřebují rozsáhlou infrastrukturu, aby mohla pracovat nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a právě v takových průmyslových lokalitách jako je Widows Creek je velký potenciál k rekonstrukci. „Vidíme velkou hodnotu v přestavbě velkých průmyslových staveb jako je tato. Je tu elektrická a další infrastruktura, kterou můžeme využít,“ uvedl Matt Kalman, mluvčí Googlu.

Google se zavázal, že bude využívat 100 % obnovitelné energie

Již dříve jsme Vás informovali, že se Google rozhodl investovat do obnovitelných zdrojů. Zhruba 46 % datových center Googlu je napájeno z obnovitelných zdrojů. Vysněnou metou je, že 100 % spotřebované energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů. Cílové datum však společnost nestanovila. Podobnou cestu zvolil i Apple, který dle Greenpeace využívá 100 % čisté elektrické energie.

V alabamském datovém centru budou využity moderní technologie, které mají přispět k účinnějšímu využívání elektrické energie, ať už jde o super účinné servery, nebo lepší chlazení. Google uvádí, že je nyní schopen 3,5krát lépe využít energii, než tomu bylo před pěti lety.

 

Autor úvodní fotografie: TVA Web Team

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *