Statoil vybuduje největší plovoucí větrnou elektrárnu včetně bateriového uložiště

Loni v listopadu schválila skotská vláda vybudování 30 MW plovoucí větrné elektrárny u svého pobřeží firmou Statoil. Půjde o největší plovoucí větrný park na světě. Norská ropná a plynárenská společnost Statoil testuje plovoucí elektrárny již od roku 2009. U skotského projektu plánuje vybudovat navíc i bateriové uložiště.

Plovoucí větrné elektrárny patří mezi inovace v oblasti OZE, které mají velký potenciál. Oproti klasickým offshore větrným elektrárnám se liší v ukotvení k mořskému dnu. Plovoucí větrné turbíny nemají pevně ukotvený stožár na dně moře, ale jsou se dnem spojeny lany. Lze je tak využít v mnohem větších hloubkách.

Společnost Statoil testuje svou plovoucí větrnou elektrárnu Hywind u norského pobřeží již od roku 2009. Nyní se Hywind dočká prvního komerčního využití. Pětadvacet kilometrů od skotského města Peterhead má vyrůst největší plovoucí park na světě s pěti turbínami o celkovém výkonu 30 MW. Projekt má být dokončen v roce 2017.

Bateriové uložiště o kapacitě dvou milionů iPhonů

V polovině března byla podepsána dohoda mezi společností Statoil, skotskou vládou a několika dalšími zástupci, na jejímž základě bude vyvíjeno bateriové uložiště pro offshore větrné elektrárny. Bateriový akumulátor s názvem Batwind má vzniknout díky spolupráci Statoilu se skotskými dodavateli a univerzitami.

S využitím uložiště Batwind se počítá již u skotského projektu Hywind. Během roku 2018 bude na pobřeží u plovoucí větrné elektrárny instalována celkem 1 MWh úložné kapacity.

„Vývojem inovativního řešení bateriového uložiště můžeme zvýšit hodnotu větrné energie jak pro Statoil, tak pro zákazníky. S Batwind můžeme optimalizovat systém přenosu energie z větrného parku do sítě.“

Stephen Bull, viceprezident Statoil pro Offshore Wind

Zdroj úvodní fotografie: Statoil

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *