Solární panel na střeše

SunEdison pokračuje ve svém pádu, akvizice Vivint se nekoná

Namísto akvizice žaloba, tak dopadly více než osm měsíců trvající námluvy společnosti SunEdison a Vivint Solar. Na SunEdison těžce dopadají důsledky její vlastní agresivní akviziční politiky, akcie padají k historickým minimům, jako problematická se jeví i likvidita společnosti.

Již v průběhu podzimu loňského roku to s kalifornskou společností SunEdison, která se mimo jiné zaměřuje na výrobu a výstavbu solárních a větrných elektráren, nevypadalo dobře. Začátek roku 2016 nepřinesl žádnou změnu v nastoleném trendu a problémů přibývá.

Na začátku března se SunEdison spolu se společností TerraForm dohodl na vyrovnání ve výši 28,8 mil. $ jako náhradu za ukončení akvizice Latin America Power.

Počátkem tohoto týdne přišla další rána, když se společnost Vivint Solar, významný hráč v segmentu střešních solárních panelů v USA, rozhodla zrušit dohodu se SunEdison o svém převzetí uzavřenou koncem loňského července.

Hodnota zrušeného kontraktu byla dle dostupných informací 2,2 mld $. Tato akvizice byla trnem v oku investičním fondům i dalším akcionářům společnosti SunEdison, vzhledem k dramatickému poklesu hodnoty akcií během druhé poloviny roku 2015 související s agresivní akviziční politikou SunEdison.

Po oznámení o zrušení akvizice přišla alespoň jedna pozitivní zpráva, akcie SunEdison posílily o 33 %, když se obchodovaly na úrovni 2,53 $ za akcii. Opačným směrem se vydaly akcie Vivint, které poklesly na historické minimum 4,03 $ za akcii.

Happyend však v případě SunEdison zůstává velmi vzdálenou metou. Vivint totiž podal žalobu na SunEdison za porušení smlouvy, ve které viní SunEdison z neschopnosti zajistit si financování domluveného obchodu, jenž měl termín plnění do 18. března. Dle analytiků se může soudní, případně mimosoudní vyrovnání pohybovat vysoko nad částko 34 milionů $, což je sjednaná pokuta za odstoupení od smlouvy.

Dalším negativním signálem, který vysílá SunEdison trhům, je odložení zveřejnění výroční zprávy. Dle vyjádření společnosti nyní probíhá interní šetření, které je zaměřeno na současnou finanční situaci SunEdison. Výroční zpráva by měla být zveřejněna po skončení interního auditu, ovšem ani v ní se příliš pozitivních zpráv očekávat nedá.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *