Světová banka podpoří indickou fotovoltaiku jednou miliardou euro

Světová banka zapůjčí Indii na fotovoltaické projekty do roku 2017 jednu miliardu euro. Peníze jsou určeny jak pro velké, tak i malé střešní instalace. Země, kde je stále ¼ obyvatel bez zdroje elektrické energie, si od investic mimo jiné slibuje zvýšení životní úrovně obyvatel.

Indie si na nedávné Pařížské konferenci COP 21 stanovila velmi ambiciózní plán pro rozvoj své energetiky – do roku 2030 chce pokrýt alespoň 40 % své spotřeby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Dílčím neméně odvážným milníkem je poté do roku 2022 zvýšit instalovaný výkon svých solárních zdrojů na 100 GW. Pro srovnání dle REN 21 byl celkový světový instalovaný výkon solárních zdrojů v roce 2014 zhruba 181 GW. Půjčka od Světové centrální banky by tak mohla být výraznou pomocí při plnění těchto cílů.

Půjčka 625 miliónů euro byla přislíbena na státní program podpory výstavby on-grid střešních fotovoltaických systémů, tedy takových, kterou budou připojeny do sítě. Světová banka dále podpoří výstavbu několika solárních parků, či výzkum nových systémů výroby a akumulace elektřiny ze slunce.

Indie se zhruba 300 slunečnými dny za rok má jedny z nejlepších podmínek pro využití sluneční energie na světě. Rychlý rozvoj využití solárních technologií může zlepšit kvalitu života miliónů Indů, zvláště těch nejchudších. Tento rozvoj dá také podmět k tvorbě tisíců pracovních míst v solárním průmyslu a podpoří vývoj a umožní splňění našeho snu stát se Indii budoucnosti, cituje tisková zpráva společnosti Onna Ruhla, ředitele Světové banky pro Indii.

Indie se v dnešní době řadí mezi státy s nejnižší spotřebou elektrické energie na osobu. Více jak ¼ (300 miliónů) obyvatel není připojena ke zdroji elektrické energie.

zdroj úvodní fotografie: Pennstate8 odpovědí na Světová banka podpoří indickou fotovoltaiku jednou miliardou euro

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Na jednu stranu to vypadá jako balík peněz, ale je to fakticky plivnutí do moře. Jen v první pololetí roku 2016 se v Indii proinvestovalo 10 miliard USD do OZE.

 2. FRANK napsal:

  no nevím ve vašem odkazu se píše ,ať koukám jak koukám, že je to za celý rok 2015 a ten rok 2015 potvrzuje strana 14
  http://fs-unep-centre.org/sites/default/files/publications/globaltrendsinrenewableenergyinvestment2016lowres_0.pdf

 3. FRANK napsal:

  No nic, taky to není jediný mezinárodní zdroj a tak těch “ ušmudlaných pár procent“ ve skutečnosti bude z mezinárodního balíku tvořit podstatně významnější část…..

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Však ne, to nikdo netvrdil. Opravdu velký balík investičního kapitálu si Modi vyjednal už loni během výletů do USA, Číny a EU. Včetně joint ventures s indickými podniky na výstavbu továren na větrné turbíny a FV panely.

   • Milan Vaněček napsal:

    Rozvoj fotovoltaiky v Indii je skutečně den D pro raketový růst FV po celém světě. Indie je nejlidnatější, nejchudší, stamiliony lidí zde nemají přistup k elektřině tak jak to známe u nás.
    A to že nastal čas kdy si i tato země může dovolit masivně investovat do fotovoltaiky, ta má v Indii výborné podmínky a obrovský potenciál, je následek toho že už dolarové ceny FV panelů klesly dostatečně i pro chudé (v případě Indie i demokratické a ambiciózní) země. A dolarové ceny pane Hájku budou dál klesat……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *