Matterhorn Zdroj: wikimedia

Švýcarsko čeká klíčové referendum o budoucnosti energetiky

V neděli 21. května se ve Švýcarsku uskuteční referendum, které určí další směřování energetiky tohoto alpského státu. Občané budou rozhodovat o energetickém zákonu s názvem Energy Strategy 2050, který zavádí výraznější podporu obnovitelných zdrojů. Průzkumy naznačují, že hlasování bude těsné.

Pokud občané novou podobu energetického zákona schválí, dojde v následujících letech k výrazné proměně švýcarské energetiky. Nově by tak mohl být švýcarský cíl navýšit výrobu solárních, větrných, biomasových a geotermálních zdrojů ze současných 2,8 TWh ročně na 11,4 TWh do roku 2035.

Nově má být zaveden poplatek pro spotřebitele elektřiny, který umožní vybírat 480 milionů švýcarských franků ročně (11,76 mld. Kč). Z tohoto výnosu se bude podporovat výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby bylo dosaženo nárůstu výrobu z OZE do roku 2035.

Podpory se také dočkají již existující ztrátové vodní elektrárny. Podpořena má být také výstavba nových vodních elektráren, případně jejich rekonstrukce.

O 150 milionů franků (3,67 mld. Kč) má být také navýšen fond, ze kterého jsou financovány energetické úspory. Na projekty tohoto typu by tak mohlo nově být k dispozici 450 milionů franků ročně.

Švýcarsko také může čekat upuštění od výroby elektřiny z jádra. Existující jaderné elektrárny se nechají dosloužit. První z pěti švýcarských jaderných elektráren by měla ukončit svůj provoz v roce 2019. Ostatní jaderné elektrárny pak zůstanou v provozu dokud budou místním regulátorem považovány za bezpečné.

Spor o dopady strategie na domácnosti

Referendum iniciovala Švýcarská lidová strana (SVP), která s navrhovanou podobou energetické strategie nesouhlasí. Podle jejich odhadů mají vyjít dopady změn na švýcarskou domácnost na 3200 franků ročně (78 000 Kč).

„Tento zákon povede k masivnímu nárůstu ceny elektřiny,  přičemž Švýcarsko zůstane bez adekvátní a spolehlivé zdrojové základny,“ řekl Toni Brunner, předseda opoziční SVP.

Podle vládních návrhů má být ovšem dopad změn pouze 40 franků ročně (980 Kč). Ministryně energetiky Doris Leuthardová oponuje, že SVP počítá do nákladů dopady druhé fáze energetické strategie, která ovšem není součástí tohoto referenda.

Návrh energetické strategie naopak podporují socialisté, zelení nebo křesťanští demokraté.

Podpora zákona dle průzkumů pozvolna klesá

Ještě počátkem dubna byla podpora energetické strategie dle průzkumu veřejného mínění 61 %. Počátkem května byla dle agentury Reuters podpora nového zákona na úrovni 56 %. Průzkum zveřejněný 10. května pak udává již jen velmi těsnou 53% většinu zastánců nové podoby švýcarské energetiky. Lze tedy očekávat, že výsledky referenda budou velmi těsné.4 odpovědí na Švýcarsko čeká klíčové referendum o budoucnosti energetiky

 1. Milan Vaněček napsal:

  Ondro, teď můžeme už srovnávat, my a Švýcarsko ( viz naše diskuse ze 14.5. pod „Evropští regulátoři……“). To co nás stojí 44 miliard ročně bude stát Švýcary 12 miliard ročně (a musí si to schválit v referendu) a dostanou za to několikanásobně více TWh ročně z nového OZE než my.
  Ta výše podpory u nás – to byl zločin. Referendum by podobným zločinům zabránilo.

  • Martin Hájek napsal:

   Jenom jsem zvědav, pane Vaněčku, co budete říkat, až Švýcaři tu úžasnou reformu energetiky neschválí. 🙂
   Jinak s Vámi ale souhlasím, podpora OZE by se měla schvalovat v referendu. A ostatně kdybychom měli zákon o obecném referendu, tak by to tak určitě bylo a já bych byl první, kdo by návrh na takové referendum podepsal.

   • Milan Vaněček napsal:

    Myslím, že ji spíš schválí, francouzské kantony kam jsem jezdil ji určitě schválí, nejkonzervativnější německé asi ne. Ale když ji neschválí teď, schválí jí za dalších 3-5 let, a to budou mít zase levnější, protože cena např. fotovoltaiky stále klesá.

 2. Martin Pácalt napsal:

  Švýcaři si zdá se budou počínat tak jako tak rozumněji než Německo. Pokud je ale na horizontu technologie, která ze stávajícího jaderného odpadu udělá znovu palivo a do země potom půjde na tisíce let mnohem méně radioaktivní materiál, myslím si, že se vyplatí jadernou energetiku nezavrhovat úplně a po využití paliva jej uložit se zpožděním několika desítek let. V každém případě je koncepce „nechat dožít“ lepší než hystericky zavírat zdroje, které se ekonomicky a energeticky nenavrátily nebo by se mohly násobně vracet ještě pár let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *