Domů
Elektrárny ve světě
USA: Energie ze slunce zaznamenala rekordní meziroční růst o 95 %

USA: Energie ze slunce zaznamenala rekordní meziroční růst o 95 %

Solární trh v USA má za sebou nejlepší růstový rok za dlouhé období. Meziročně narostl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v USA o více jak 14,5 GW, což je meziroční nárůst o 95 %. Solární odvětví tak dnes již zaměstnává v USA přes čtvrt milionu zaměstnanců.

Ve Spojených státech se solární energii v minulém roce velmi dařilo. To je výsledkem nové zprávy společností GTM Research a asociace solární energie (SEIA – Solar Energy Industries Association). Zpráva U.S. Solar Market Insight hodnotí meziroční vývoj solárního trhu v USA a podle jejich výsledků došlo mezi lety 2015 a 2016 k nárůstu instalovaného výkonu ve fotovoltaických zdrojích o 95 %.

“Tato čísla nám ukazují, že odvětví solárního průmyslu je již silou, se kterou je nutné počítat. Ekonomika založená na solární energii je výhodná i z důvodu tvorby silného růstu skrze celé odvětví a to po celých Spojených státech, díky čemuž je dnes více než 260 000 Američanů zaměstnáno v tomto odvětví.”

Ross Hopper, výkonný ředitel SEIA

Vývoj instalovaného výkonu z fotovoltaických zdrojů v USA. Období let 2010 – 2016. Zdroj: GMT Research a SEIA
Vývoj instalovaného výkonu z fotovoltaických zdrojů v USA. Období let 2010 – 2016. Zdroj: GMT Research a SEIA

OZE se v USA dařilo

Zpráva jež byla publikována minulý týden shrnuje stav solárního odvětví v USA. Hodnoty nových instalací FVE překonaly všechna očekávání a meziročně přibylo na území Spojených států nových 14625 MW z fotovoltaiky. Přitom již rok 2015 byl rekordní, kdy v USA přibylo 7,5 GW nového instalovaného výkonu FVE. Rok 2016 tuto hodnotu téměř zdvojnásobil. Solární energie se tak stala tahounem nových instalovaných zdrojů v USA s podílem 39 % veškerých nových zdrojů.

Rok 2016 byl ve Spojených státech pro nové OZE celkově velmi příznivý. Například větrná energie se na novém instalovaném výkonu podílela z  čtvrtiny (26 %) a OZE tak v rámci nového instalovaného výkonu tvořily přibližně 2/3 nových zdrojů. Ve 22 státech Unie přitom meziročně přibylo více jak 100 MW nového instalovaného výkonu ve FVE.

Podíl jednotlivých zdrojů na celkovém nově instalovaném výkonu v jednotlivých letech. Zdroj: GMT Research a SEIA
Podíl jednotlivých zdrojů na celkovém nově instalovaném výkonu v jednotlivých letech. Zdroj: GMT Research a SEIA

Je důležité zmínit i to, že přesto, že růst probíhal v celém sektoru FVE, největší přínos měly v tomto ohledu hlavně větší energetiky (utility). Růst u malých spotřebitelů již tak výrazný nebyl. Například v oblasti komunitních (družstevních) elektráren byl zaznamenán nárůst pouze o přibližně 200 MW. I tak šlo ovšem o nový rekord. Důvodem zajímavosti FVE pro větší společnosti je podle zprávy především nákladová konkurenceschopnost vůči plynovým zdrojům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
21. únor 2017, 08:53

Z Německé Energywende se stal světový Energy transition. Nejen ve vypělých zemích (USA) ale i v rozvíjejícich (Čína) i chudých (Indie).

Josef
21. únor 2017, 12:39

nebuďte blázen, spotřeba fosilních zdrojů celosvětově roste v posledním roce dokonce i v Německu.

hariprasad
4. březen 2017, 21:06

Nevím kde berete odvahu psát takové nepravdy. Německo je výjimka (možná ještě Japonsko), protože zavírá svoje jaderné elektrárny, ale i tam se loni spotřeba uhlí snížila asi o 7%. V Německu trochu narostly loni emise, ale elektrárny na tom podíl nemají. Oživila se jim ekonomika a může za to hlavně doprava. Už aby ty spalováky zakázali... Čína se také hodně snaží snižovat emise a zavírá elektrárny na fosilní paliva, podobně i Indie.

Jinak i jinde ve světě se zavírají uhelné doly a uhelné společnosti krachují. Uhlí je mimořádně levné. Proč asi. Protože se snižuje odbyt. Extrémem je Austrálie, kde je dostatek uhlí, ale není skoro komu ho prodávat. Skoro každá domácnost už má na střeše panely a je tam často slunečno. V USA loni instalovali jednou tolik FVE, co už měli. V USA ja asi 17GW instalací FVE. Čína 80 GW. Čína vyprodukuje v jenom v solárních instalacích průměrně stejně tolik elektřiny, jaká je spotřeba v ČR (cca 60TWh/rok). Pro ně je to málo, asi 1%, ale mají v OZE slušně nakročeno a budou instalovat každý rok kolem 35GW.

energetik
21. únor 2017, 11:19

A to páni imperialisti v tom USA nemají něco takového jako soudruzi (kteří ze slzou v oku vzpomínají na RVHP a dělbu práce) v ČEZku distributory a energetické (anti)koncepce které by je v takovém nezřízeném a děsivém rozmachu omezovali a zamezovali jejich rozvoj?

frank
21. únor 2017, 12:28

ale mají/nebo ještě zcela nedávno měli , můžu zodpovědně prohlásit, že udělat si soukromou instalaci na střeše třeba v Kalifornii byla ještě docela nedávno pakárna až neuvěřitelná ... tedy v případě souběhu připojení do sítě...

Jan Veselý
21. únor 2017, 14:20

Slyšel jsem o případu jedné County (tuším jižně od San Franciska), kde po německém vzoru udělali systém povolování a připojování. Neboli online formulář, který jde bez problémů do 15 minut vyplnit a odeslat, standardizované podmínky připojení od distributora a zpráva revizního technika. Do roka a do dne měli nejvyšší penetraci střešní FV v USA.

frank
21. únor 2017, 15:38

Krása, slyšel jsem přímo na místě, že hlavní problém nejsou/ tou dobou nebyly obce nebo stát ale prostě místní " rozvodné závody" které si daly limit na celkovou kapacitu instalací a pak nutí/nutily klienty prodávat přebytky a kupovat " nedostatky" za jejich "výhodné tarify" , které v podstatě klienty donutí se odpojit od sítě.... jestli se to za poslední rok a půl změnilo neví,, můžu zjistit, ale před dvěma roky to švagra odradilo od montáže systému.

Martin Hájek
21. únor 2017, 20:18

Tak já mám informace přesně opačné, že totiž některé státy vyloženě domácí instalace podporovaly odběr přebytků elektřiny formou skryté dotace tzv. net meteringu, ovšem řada z nich to musela postupně opustit, protože se samozřejmě úplně změnil odběrový diagram a přestalo to celé, jako každé dotační Ponziho schéma dotažené do extrému, fungovat. Podrobnosti si k tomu můžete přečíst třeba zde: http://oze.tzb-info.cz/14750-revize-net-meteringu-v-usa

Martin Hájek
21. únor 2017, 12:58

A jak to tak chodí, i solární revoluce bude mít zřejmě v Kalifornii svoji první oběť - ještěrku: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kalifornska-jesterka-gambelia-sila-nema-rada-solarni-panely

Jan Veselý
21. únor 2017, 14:05

Já jsem v San Joaquin Valley byl. Je to jedna gigantická plantáž na ovoce. Ještěrky skoro zlikvidovalo intenzivní zemědělství, pesticidy, silnice, ... To, že nějaký idiot povolit výstavbu FVE v malém areálu, kde se vyskytuje chráněný ohrožený druh, je jen neschopnost úřadu. Teď se bude muset buď zatrhnout výstavba oné jedné problematické FVE, nebo se bude muset udělat menší redesign FVE, aby tam mohly být i keře pro ještěrky a ty tam začnou naopak prospívat, nebo se na to ouřad vykašle a bude po ještěrkách.

Jan Veselý
21. únor 2017, 14:09

P.S.: To jsem nevěděl, že jste taková citlivá osoba, které je každého božího tvorečka tak líto.

Martin Hájek
21. únor 2017, 16:46

Já jsem se ale k žádným důvodům nevyjadřoval. Jenom jsem komentoval realitu, která celkem jasně vyplývá ze statistiky, že zatímco se fotovoltaika oficiálně prodává jako skvělé opatření pro domácnosti, které z ní mají mít prospěch, tak reálně roste nejen v USA (ale dnes už i v Německu) někde úplně jinde - ve velkých projektech na volných plochách v krajině. V USA tedy snad alespoň převážně nezabírají zemědělskou půdu...

Martin Hájek
21. únor 2017, 16:52

No my v teplárnách mám k přírodě kladný vztah, což se projevuje v praxi například tak, že se snažíme v ČR podporovat populaci kriticky ohroženého sokola stěhovavého, která již brzy bude odchovávat na komínech našich členů více potomků, než ve volné přírodě, kde je dnes pro tento druh, bohužel, příležitostí k nerušenému hnízdění poskrovnu. Ale nerad bych se dožil toho, že ta pracně odchovaná mláďata nám tu budou likvidovat plantáže větrníků.

Martin Hájek
21. únor 2017, 13:01

Jinak ty grafy poměrně jasně vypovídají o tom, že tlachy o panelech na střechách jsou jen ohlupování lidí. V USA, stejně jako Německu i leckde jinde je těžiště výstavby jaksi úplně někde jinde... O ČR nemluvě, ale souhlasím, že to je jiný příběh.

Jan Veselý
21. únor 2017, 13:56

Krásně jste si to teoreticky odvodil, jen je škoda, že to neodpovídá realitě. Důvody jsou zcela jiné. V USA je zvláštní situace v tom, že jsou tam velmi efektivní co se týká "utility scale" výstavby a navíc se za poslední rok podařilo Rocky Mountain Institutu rozběhnout zajímavý obchodní model, kdy se solární a větrné farmy staví na základě PPA s velkými odběrateli.

Rezidenční výstavba roste pomaleji, protože tento segment je v USA brutálně neefektivní. Je to tím, že tam nejsou jednoduchá a všeobecně platná pravidla pro kvalitu, výstavbu a povolování. Liší se to prakticky okres od okresu, někdy i od ulice k ulici. O "úrovni" kvalifikovaných řemeslníků v USA ani netřeba mluvit. Důsledkem je, že rezidenční instalace FVE v USA stojí 2x více než v Německu nebo Austrálii a teprve teď se to začíná postupně spravovat.

Kdyby se v USA instalovalo za německé nebo australské ceny (<1.5 USD/Wp), tak už by dnes byla elektřina z domácích FVE levnější než cena přenosu a distribuce na cca polovině území Unie.

Martin Hájek
21. únor 2017, 16:53

Já jsem se ale k žádným důvodům nevyjadřoval. Jenom jsem komentoval realitu, která celkem jasně vyplývá ze statistiky, že zatímco se fotovoltaika oficiálně prodává jako skvělé opatření pro domácnosti, které z ní mají mít prospěch, tak reálně roste nejen v USA (ale dnes už i v Německu) někde úplně jinde – ve velkých projektech na volných plochách v krajině. V USA tedy snad alespoň převážně nezabírají zemědělskou půdu…

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se