V Nizozemsku testují protihlukové stěny schopné vyrábět elektrickou energii
Holandští výzkumníci testují nové protihlukové stěny se zabudovanými solárními články, jež by kromě tlumení dopravního hluku mohly přinést benefit v podobě výroby elektrické energie.
Testy probíhají na dálnici A2 v nizozemském městě ‚s-Hertogenbosch. Pro účely testu byly podél rychlostní komunikace instalovány dvě protihlukové bariéry o rozměrech 5 x 4,5 m označovány zkratkou SONOB (z angl. solar noise barriers).
Praktické zkoušky, jež budou probíhat po dobu jednoho roku, mají přinést podrobné informace k možnostem širšího využití těchto speciálních bariér podél nizozemských dálnic a železnic.
1 km na 50 domácností
Kromě informací o potenciálu získané elektrické energie mají testy ověřit odolnost těchto stěn vůči vandalismu a náročnost jejich údržby.
Již během prvního měsíce měření prokázala, že jeden kilometr solárních bariér je schopný pokrýt roční spotřebu elektrické energie 50 domácností či poskytnout dostatek energie elektromobilu pro ujetí 900 000 km.
„V Nizozemsku je dostatek protihlukových bariér a potřebné solární technologie jsou taktéž dostupné. Zkoumáme možnosti integrace solárních článků do protihlukových bariér, tak aby byly odolné a působily esteticky,“ uvedl Stijn Verkuilen, vedoucí projektu SONOB ve společnosti Heijmans.
„Heijmans se zaměřuje na inovace. To znamená, že se pouštíme do více inovativních projektů, přičemž také spolupracuje s dalšími stranami, uvnitř i vně našeho sektoru. SONOB je dobrým příkladem,“ dodává Stijn Verkuilen.
Nepřehlédnutelným rysem těchto bariér jsou zabarvené, transparentní panely. Technologie použitá k výrobě těchto panelů byla vyvinuta pracovníky Technické univerzity Eindhoven. Tyto takzvané luminiscenční solární koncentrátory (LSC) zachytávají světlo a v koncentrované podobě ho přivádí k solárním článkům ukrytým uvnitř bariéry.
„Díky svému zabarvení jsou LSC panely více atraktivní, což je ve stavebním průmyslu výhodou,“ popisuje materiál Michael Debije, pracovník Technické univerzity Eindhoven. „Mimo to je tento materiál levný, může být dodáván v libovolné barvě, je odolný a LSC technologie pracuje i při zamračené obloze,“ dodává Michael Debije.
Zdroj úvodní fotografie: heijmans.nl
Mohlo by vás zajímat:
Dobry den, spravne je Nizozemsko, nikoli Holandsko: https://cs.wikipedia.org/wiki/Holandsko. M
Opraveno :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se