Domů
Obnovitelné zdroje
Ve Velké Británii vyroste největší solární elektrárna, zcela bez podpory
Zdroj: clevehillsolar.com

Ve Velké Británii vyroste největší solární elektrárna, zcela bez podpory

Zatím největší solární elektrárna Cleve Hill s instalovaným výkonem 350 MW by měla do roku 2020 vyrůst ve Velké Británii. Půjde o první elektrárnu bez vládní podpory, jelikož britská vláda v minulém roce zastavila jakékoli dotace pro nové solární elektrárny. Vzhledem k rozloze projektu, která činí 365 hektarů, panují obavy o dopad na životní prostředí.

Společnosti Hive Energy a Wirsol Energy plánují postavit zatím největší solární elektrárnu ve Velké Británii. Projekt Cleve Hill by se měl nacházet jihovýchodně od Londýna, nedaleko města Canterbury. Elektrárna s instalovaným výkonem okolo 350 MW zabere plochu o rozloze zhruba 365 hektarů (cca 400 fotbalových hřišť) a po uvedení do provozu v roce 2020 by měla celková roční výroba elektrárny odpovídat roční spotřebě více než 100 tisíc domácností.

„Solární park Cleve Hill je průkopnickým projektem, jehož cílem je optimalizace technologického rozvoje v solárním průmyslu,“ uvedl Hugh Brennan ze společnosti Hive Energy.

Zatím největší britská solární elektrárna disponuje výkonem cca 70 MW, plány Hive Energy a Wirsol Energy tedy nejsou v žádném případě skromné, ovšem také díky úsporám z rozsahu oba investoři očekávají, že bude projekt ekonomicky zajímavý. S podporou od vlády počítat již nemohou vzhledem k tomu, že britská vláda zastavila podporu nových obnovitelných zdrojů v roce 2016. Od té doby také v Británii žádná nová samostatná solární elektrárna nevyrostla. Došlo pouze k dostavbě elektrárny, která podporu zajištěnu má, a v současné době je tak 10MW část jedinou bez dotací provozovanou britskou solární elektrárnou. Ekonomičnost projektu by měla podpořit kombinace s bateriovým systémem.

Ekologové jsou proti výstavbě

Veřejná konzultace k plánované výstavbě se bude konat v prosinci, proto investoři oslovili místní obyvatele a zájmové spolky, aby od nich získaly zpětnou vazbu. Již nyní se ovšem ozývají hlasy, které mají obavy zejména z rozsahu plánovaného projektu. Oblast, ve které by měla elektrárna stát, je navíc využívána migrujícími ptáky a zvěří, na což investoři reagovali záměrem vymezit živočichům část oblasti, aby zmírnili negativní vlivy stavby. I přesto však musí počítat s dalšími nepříjemnými dotazy a komentáři z řad ochránců přírody.

„Plně podporujeme principy obnovitelné energie, ale panely by měly být na střechách, ne ničit nádhernou krajinu na tomto místě. Kdybych měla vybrat to nejhorší místo, kde projekt postavit, bylo by to právě tady,“ nešetřila kritikou ředitelka CPRE Kent, Hillary Newport.

Plánované umístění solární elektrárny Cleve Hill (Zdroj: theguardian.com)

Zdroj úvodní fotografie: clevehillsolar.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Vláďa
13. listopad 2017, 08:45

Není těch informací málo? Těch 100 000 domácností bude spotřebovávat el. energii pouze když svítí sluníčko?

Petr
13. listopad 2017, 09:25

Je vidět, že ekologickým teroristům v podstatě vadí nejvíc vždy nedotované elektrárny, ne nadarmo se zeleným nadává do melounů.

Jan Veselý
13. listopad 2017, 10:00

E? Tady si někdo plete pojmy a dojmy. Ozývají se normální obyčejní NIMBY, jako kvůli skoro všemu.

Milan Vaněček
13. listopad 2017, 10:50

Teď ještě definovat kdo to jsou ti "ekologičtí teroristé". Já v tom mám jasno: pro mě to jsou ti "bezemisní", myšleno CO2, co se spojí třeba s čertem a ať to stojí co to stojí (viz jaderné elektrárny) když je to bez CO2. Pro mě je to ta část zelených co se místo o přírodu a zdraví lidí stará o multikulti a vítání imigrantů do EU.

Ekologie je z podstaty věci velmi konzervativní, stará se o zdraví lidí (cca polovina lidstva žije ve městech, které zamořuje ne CO2 ale výfukové plyny a některý neregulovaný průmysl) a o zdraví přírody. Nemá nic společného s terorismem, je to návod na přežití civilizace. Přežití civilizace není samozřejmost, mnohem více civilizací už zaniklo než jich existuje v současném světě. Lidstvo zatím nezaniklo, ba naopak množí se čím dál víc, příroda zaniknout nemůže.

Petr Závodský
13. listopad 2017, 11:18

Pane Vaněčku, na základě CO2 hysterie vznikla podpora OZE .... pak se zjistilo (zelení většinou nemyslí dva kroky dopředu jak je vidět na mnoha příkladech - podpora OZE, bionafta, pálení pralesů v kotlích...), že nejen OZE ale i jaderná energetika jsou téměř bezemisní a tak se teď už moc neřeší CO2, ale cíle % OZE (nejlépe 100) a úspory. Vaše fóbie z jaderné energetiky a vaše komentáře proti jaderné energetice na tom nic nezmění.

Jan Veselý
13. listopad 2017, 09:58

Domácnost je novinářská jednotka energie, něco jako jsou v Čechách fyzikální jednotky Fabie, fotbalové stadiony.

Martin Hájek
13. listopad 2017, 10:06

To neznamená, že se mají energetici s tímto absolutním nesmyslem smířit.

Jan Veselý
13. listopad 2017, 18:18

Nic Vám nebrání vypravit se i s panem Křenem do Velké Británie a na místních novinářích si to vyřvat.

Martin Hájek
13. listopad 2017, 10:08

Závěr je zřejmý. Fotovoltaika v Británii stále konkurenceschopná není. Podobné megalomanie nebude možné přes místní komunity prosadit. Menší projekty rozumně zasaditelné do krajiny nejsou návratné a nestaví se.

Milan Vaněček
13. listopad 2017, 10:55

Každý si udělá svůj názor podle sebe. Ale jsem si jist že v Britanii není konkurence schopné pouze páně Hájkovo uhlí. A jádro může existovat jen z důvodu aby VB zůstala jadernou vojenskou velmocí.

Vinkler
13. listopad 2017, 11:08

No k vykrytí krátkodobých poklesů výkonu ČEZ staví k 1MW FVE , 1 MWH baterii za 20 mil Kč. I kdyby byly baterie později za 1/2 je to pořád 10x350 =3,5 miliardy Kč. A tato baterie vydrží dávat jmenovitý výkon po 1 hodinu (než najedou jiné, záložní zdroje). Žádná láce.

energetik
13. listopad 2017, 14:19

Ten akumulátor plní daleko více funkcí než si stará garda energetiků dokáže představit.

např. 4-kvadrantní střídače s vysokou účinností kompenzují jalovinu na libovolnou hodnotu nastavovanou regulátorem sítě nebo dispečinkem a bez toho aby spotřebovávaly nějakou energii, mohou to provádět libovolně dlouhou dobu. Podobně regulují s vysokou rychlostí energetickou bilanci v síti a stabilizují kmitočet. Rozběhnou elektrárnu které neumí start do tmy atd....

Vláďa
13. listopad 2017, 14:45

To bych těl vidět akumulátor který přes střídač dokáže najet blok 110 MW. Najetí trvá několik hodin a je nutno pokrýt vlastní spotřebu.

Jan Veselý
13. listopad 2017, 18:17

Tak si zajeďte do Austrálie, takové se tam teď staví 3.

C
13. listopad 2017, 20:17

A kolik má ten 110MW blok vlastní spotřebu? 5-10MW? Nehledě na to že potřebujete nabudit jen, nazvěme to prvotní elektrárnou, která pak podá napětí většímu zdroji, většinou se jedná o hydroelektrárny, kde se soustrojí nabudí z dieselagregátu, samozřejmě všechny pomocné okruhy jak elektrické tak třeba hydraulické potřebné k regulaci turbíny. A tady se bavíme o baterii na desítky minut až jednotky hodin než se probudí všechny potřebné systémy.

Vláďa
13. listopad 2017, 21:39

Základní pohony jsou napájecí čerpadla, vzduchové a kouřové ventilátory, kondenzátní čerpadla, čerpadla chladící vody celkem cca 15 MW.

Vinkler
14. listopad 2017, 05:53

No to já vím, ale tyto služby se ani moc neplatí.

I najet tepelnou elektrárnu ze tmy může. 1000 MW tepelná elektrárna potřebuje tak 70-140 MW zdroj na 2-4 hodiny.

Já uváděl investiční náklady, a investice bude tak 3-6 miliard Kč.

energetik
13. listopad 2017, 14:09

To je nějaká stará zpráva ne? Tady píšou že elektrárna 10MW už vyrábí a je tam akumulátor 6MWh

"Na konci září letošního roku britská společnost Anesco uvedla do provozu obří solární elektrárnu o výkonu 10 MW pod názvem Clayhil v britském městě Milton Keynes. Jedná se o průlomový projekt, který je financován zcela bez státních dotací."

www.solarninovinky.cz/?zpravy/2017111301/diky-akumulaci-byla-ve-velke-britanii-byla-uvedena-do-provozu-prvni-velka-solarni-elektrarna-bez-dotaci

Mimochodem bez povinných dotací jsem zprovozňoval několik FV zdrojů i v ČR už v roce 2010, ale do roku 2014 to bylo bez povinných dotací a licence nelegální. V roce 2014 už to šlo, ale zůstaly sankce za výrobu vlastní elektřiny. No a od roku 2015 to jde i v ČR bez dotací i bez sankcí, ale zase jen do 10kW, takže stále nemůžu prozradit kde takové zdroje v ČR jsou, protože mají více jak 10kW.

Honza
13. listopad 2017, 19:59

Clayhill není Cleve Hill, zprovozněná elektrárna není plánovaná elektrárna, 10 MW není 350 MW - četl jste ten článek vůbec?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se