Solární elektrárna

Vláda schválila 6 mld. Kč navíc na podporu elektřiny a tepla

Vláda v pondělí schválila, že příští rok půjde ze státního rozpočtu na podporu elektřiny a tepla z takzvaných podporovaných zdrojů energie (POZE) téměř 22 miliard korun. Letos byl příspěvek ze státního rozpočtu 15,7 miliard.

Vláda schválila nařízení připravené ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a na podporu elektřiny a tepla z POZE tak půjde v roce 2016 ze státního rozpočtu o přibližně  6 miliard korun více.

Mluvčí MPO František Kotrba již dříve uvedl, že důvodem navýšení částky je změna způsobu platby na podporu elektřiny od koncových zákazníků, která začne platit od příštího roku.

Podle novely energetického zákona se totiž od příštího roku nebude platit podpora na elektřinu z OZE na základě spotřebovaného množství elektřiny, ale na základě velikosti jističe (respektive na základě rezervovaného příkonu v případě průmyslových odběratelů).

V roce 2014 byla celková podpora 40,6 miliard Kč

Celková poskytnutá podpora na elektřinu a teplo z POZE, tedy na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie, z druhotných zdrojů a z kombinované výroby elektřiny a tepla a na teplo z obnovitelných zdrojů, se v posledních letech pohybuje kolem 40 mld. Kč za rok. V roce 2014 to bylo 40,6 mld. Kč.

Část z této částky směřovala do letošního roku také na podporu decentrální výroby. Tuto podporu ovšem novela energetickáho zákona od 1. ledna 2016 ruší.

Největší část podpory míří tradičně na podporu elektřiny ze solárních elektráren. V roce 2014 to bylo 24,6 miliard Kč, což bylo více než 60 % podpory směřující na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Elektřina ze solárních elektráren přitom mezi celkovým množstvím podpořené elektřiny z OZE tvořila přibližně čtvrtinu.

Autor úvodní fotografie: Activ Solar

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *