Geotermální energie v rozvojových zemích má obrovský potenciál. Výzvou zůstává financování

Řada rozvojových zemí se snaží řešit své rostoucí nároky na energie rozvojem obnovitelných zdrojů, mezi kterými se často vyskytuje i geotermální energie. Investice do projektů ale přináší řadu problémů s financováním a také výzvy, jak nejlépe nastavit legislativní podmínky.

Rozvojové země jako Keňa, Papua-Nová Guinea, nebo Indonésie nabízí velký potenciál v geotermální energii. Potenciál zemí je vysoký stejně jako ambice. V souhrnu chtějí tyto země produkovat v roce 2030 až 23 GW energie z geotermálních zdrojů. V současnosti je z daných oblastí největší geotermální elektrárnou indonéská Sarulla, nacházející se na Sumatře, která se svým instalovaným výkonem 330 MW představuje velký zdroj energie, dodávající elektřinu stabilně do rozvodné sítě.

Financování je výzvou

Podle nové zprávy Sanfranciské organizace Climate Policy Initiative bude pro financování plánovaných projektů v oblasti geotermální energetiky potřeba 73 mld. USD z veřejné podpory. To je desetinásobek současné hodnoty veřejných investic, které dosahují výše 7,4 mld. USD. Vlády a rozvojové banky by proto měly poskytnout zhruba 55 % z celkových 133 mld. USD potřebných pro vytvoření dostatečných záruk pro společnosti, které mají v plánu investovat do odvětví geotermální energie.

Ze zprávy také vyplývá, že budou-li dodrženy zásady pro minimalizaci rizik během investic, je možné snížit veřejnou podporu až o 2/3 a přilákat do projektů dostatek kapitálu od soukromých investorů.

Geotermální boom

geotermální energieRozvoj geotermální energie je v současnosti světovým trendem, který se nevyhýbá ani nejrozvinutějším zemím. Příkladem může být Japonsko, které v nedávné době učinilo řadu legislativních kroků k rozvoji geotermální energie. Geotermální potenciál v „zemi vycházejícího slunce“ je ve výši 23 GW, je dán především množstvím sopek v dané oblasti.

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie jde mílovými kroky kupředu a oblast geotermální energie je součástí tohoto vzestupného trendu.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *