Výroba britských solárních elektráren v červnu opět přepisovala rekordy

Počasí ve Velké Británii během letošního června přálo solárním elektrárnám, zejména ve druhé polovině měsíce, kdy padl rekord v týdenní výrobě, která činila 533 GWh. Zároveň během pěti ze sedmi dnů denní výroba přesáhla 75 GWh, špičkový výkon se přitom pohyboval mezi 8 a 9 GW. Instalovaný výkon nových solárních elektráren sice roste, ale již ne tak, jako v minulých letech.

Britské solární elektrárny zaznamenaly v červnu rekordní výrobu, jak vyplývá z analýzy zahraničního serveru Platts. Během sedmi dnů na konci měsíce solární elektrárny vyrobily 533 GWh elektřiny, což je rekord týdenní výroby. Poprvé během pěti dnů v týdnu přitom denní výroba přesáhla 75 GWh a dle vyjádření univerzity v Sheffieldu bude pravděpodobně i tento rekord brzy překonán.

Během června vyrobily britské solární elektrárny přes 1 618 GWh (data do 28. 6.) elektrické energie, což činí ve srovnání s 1 379 GWh v červnu minulého roku 17% nárůst. V červnu 2016 pak výroba činila 1 098 GWh. Maximum denní výroby zaznamenaly solární elektrárny 22. června s celkem 81,27 GWh vyrobené elektřiny.

Maximální hodinový výkon se přitom během posledního červnového týdne pohyboval mezi 8 a 9 GW.

Výroba elektřiny ve Velké Británii v druhé polovině června. Více na: Energostat

Instalovaný výkon solárních elektráren roste

Dle britského ministerstva podnikání, energetiky a průmyslové strategie vzrostl instalovaný výkon solárních elektráren ke konci května meziročně o 199,6 MW na celkových 12 823 MW, což činí 1,6% nárůst. Celkem se na instalovaném výkonu podílí téměř 1 milion solárních elektráren. Během května bylo připojeno okolo třech tisíc elektráren s instalovaným výkonem 10,3 MW. Rekordním měsícem v tomto ohledu byl březen roku 2016, kdy bylo nainstalováno 1 221 MW.

„Údaje o nových instalacích během posledního měsíce je vždy nutno brát jako prozatímní – je zde velká pravděpodobnost, že budou aktualizovány směrem nahoru, a to z důvodu přijetí dat z nových míst v provozu,“ uvedlo ministerstvo.

Z celkového instalovaného výkonu činí 45 % (5 814 MW) velké solární elektrárny s výkonem větším než 5 MW, naopak malé instalace do 4 kW  tvoří 20 % (2 556 MW).

Zdroj úvodní fotografie: clevehillsolar.comNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *