Zelená energie z kávy? V Londýně běžná realita

Poněkud zvláštním způsobem využívá kávu londýnská společnost Bio-bean, která získala řadu ocenění v soutěžích týkajících se ekologického získávání energie. Bio-bean sbírá odpad z kaváren, ze kterého následně vyrábí biopalivo použitelné pro vytápění budov nebo pohon automobilů.

Zakladatelem společnosti Bio-bean je Artur Kay, který přišel se svým nápadem již v roce 2012, kdy byl ještě studentem architektury.

Při řešení jednoho z úkolů zjistil, že odpad z kaváren lze využít k získávání energie . Když k tomu připočteme, že jen v Londýně je takového odpadu vyprodukováno ročně asi 200 000 tun, ambiciózní podnikatelský záměr je na světě.

Jak uvádí sám Kay, z kávového odpadu lze získat olej, který tvoří 15 – 20 % jeho hmotnosti, zbylá část představuje biomasu.

Ještě ve stejném roce získal Kay ocenění Low Carbon Entrepreneur Award, kterým se londýnská radnice snaží motivovat studenty a absolventy, aby přicházeli s novými zelenými nápady.

Energie pro 15 000 rodin

Závod na přepracování kávového odpadu společnosti Bio-bean je schopen každý rok zpracovat zhruba 50 000 tun odpadu a tím vyrobit dostatek biopelet pro vytápění více než 15 000 domácnostní.

K originálnímu řešení a úspěchu společnosti se vyjádřil i londýnský starosta Boris Johnson:

„Obrovský úspěch předešlých vítězů jako Bio-bean ukazuje, jak velký je trh pro nápady z oblasti zelených technologií. Odvedli kus práce a Londýňané si mohou nyní užít svou denní dávku kávy s vědomím, že kromě vlastního nastartování kofeinem dostane svůj přísun energie až 15 000 domácností!“

Autor:



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *