Australská společnost Woodside ruší plánovaný LNG terminál za 30 miliard USD

Největší australský producent ropy a zemního plynu, společnost Woodside Petroleum, se společně s dalšími partnery rozhodla pozastavit projekt výstavby plovoucího LNG terminálu Browse. Podle zástupců společnosti by terminál za 30 miliard Amerických dolarů (726,2 mld. Kč) neměl šanci být při současných cenách ropy a plynu ziskovým.

Důležitým faktorem pro odložení projektu je 80% pokles cen zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii během posledních dvou let. Terminál Browse se nyní zařadil mezi další čtyři projekty australských LNG terminálů, které vzhledem k nízkým cenám plynu na světových trzích a vývozům LNG ze Spojených států dostaly stopku.

„Vzhledem ke klesajícím cenám nás naneštěstí snižování nákladů nedostane k hraniční ceně, která by byla dostatečně nízká, abychom nyní mohli bezpečně investovat,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Woodside Peter Coleman pro agenturu Reuters.

Jedná se již o druhý případ, kdy byl projekt Browse zamítnut. Poprvé se tomu stalo v roce 2013, zejména kvůli vysokým nákladům a protestům ekologických skupin a místních domorodých Australanů. Autoři projektu poté vynaložili na 100 milionů USD na úpravy projektu, čímž se jim podařilo snížit náklady o celou třetinu, tedy na odhadovaných 30 miliard USD. Přesto však projekt nemá při současných cenách ropy a plynu šanci uspět.

Konkurence z USA

Výstavbě dalších LNG terminálů v Austrálii rovněž nenahrává ani rostoucí export LNG ze Spojených států. Ty před několika týdny vypravily do Brazílie první tanker se zkapalněným zemním plynem z břidlicových ložisek. První dodávka amerického břidlicového plynu dorazila v tomto týdnu také do Evropy.

Zdroj úvodní fotografie: Woodside Energy Ltd.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *