Britský vrchní soud rozhodl v úterý ve prospěch společnosti Third Energy ve sporu o povolení k těžbě zemního plynu z břidlic metodou takzvaného hydraulického frakování v hrabství Yorkshire. Tento projekt, který obdržel povolení v květnu letošního roku, byl prvním povoleným projektem frakování na území Spojeného království od zrušení zákazu v roce 2012.

Frakování v Británii neprobíhá od uzavření testovacího vrtu v oblasti Fylde Coast v roce 2011, jehož provoz byl shledán jako možná příčina výskytu otřesů. Zákaz frakování na území Spojeného království byl však v roce 2012 zrušen a společnost Third Energy získala v květnu 2016 povolení k těžbě zemního plynu touto metodou v hrabství Yorkshire.

Povolení těžby bylo ovšem záhy napadeno u soudu ekologickými aktivisty, podle kterých může frakování vést ke kontaminaci podzemních vod a je neslučitelné s bojem proti změnám klimatu. Vrchní soud nicméně v úterý rozhodl, že frakování v hrabství Yorkshire může začít.

Jedná se tak o druhé potvrzené povolení k frakování ve Velké Británii za poslední tři měsíce. Začátkem října totiž britská vláda poprvé využila nových pravomocí, které jí umožňují změnit rozhodnutí místní samosprávy o povolení k těžbě plynu, a schválila jedno ze dvou zamítnutých povolení k těžbě plynu z břidlic metodou frakování firmě Cuadrilla.

Frakování i pod národními parky

Těžba zemního plynu frakováním je na základě schváleného vládního návrhu z konce minulého roku ve Velké Británii možná i pod národními parky. Nová pravidla povolují frakování pod národními parky a místy zvláštního vědeckého zájmu v minimální hloubce 1200 metrů za předpokladu, že povrchové práce spojené s těžbou budou probíhat mimo tato chráněná území.

„Břidlicový plyn zlepší naši dlouhodobou energetickou a ekonomickou bezpečnost – podpoří růst a umožní vznik 60 000 pracovních míst, což znamená vyšší finanční bezpečnost pro zaměstnance a jejich rodiny. Spojené království má jedny z nejlepších výsledků, co se týče ochrany našeho životního prostředí při rozvoji našeho průmyslu, “ uvedlo na konci roku 2015 Ministerstva energetiky a klimatických změn

Velká Británie má podle odhadů obrovské zásoby břidlicového plynu a britská vláda má v plánu tento plyn těžit, což má pomoci vyrovnat pokles těžby ropy a zemního plynu v Severním moři. Proti jsou ekologické organizace v čele s organizací Friends of the Earth, která oznámila, že bude proti frakování dále bojovat.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *