Bude EU importovat zkapalněný zemní plyn z USA za každou cenu?

Přestože je patrná politická podpora navýšení importů LNG z USA, tak je zároveň zdůrazňována nutnost existence vhodných tržních podmínek a konkurenceschopné cen. V EU je momentálně 150 miliard metrů krychlových volné importní kapacity LNG terminálů. Kapacity jsou ovšem stále zvyšovány. Do roku 2021 se mají zvýšit o dalších 15 miliard m3.

Na setkání 25. července 2018 ve Washingtonu, D. C. se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump shodli na posílení americko-unijní strategické spolupráce v oblasti energetiky. Co se týče dodávek zemního plynu, EU má importovat více zkapalněného zemního plynu z USA za účelem diverzifikace a zvýšení energetické bezpečnosti.

„Evropská unie je připravena zprostředkovat více importů zkapalněného zemního plynu z USA, přičemž toto se již děje. Rostoucí exporty amerického zkapalněného zemního plynu, pokud budou cenově konkurenceschopné, by mohly hrát významnější a strategickou roli v dodávkách plynu EU; USA ale musí splnit svou roli a odstranit byrokratická omezení týkající se exportů LNG. Obě strany mohou spoluprací v energetice mnoho získat.“

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise  

Podpora Unie LNG projektům

EU již spolufinancovala či se zavázala k částečnému financování infrastruktury týkající se přepravy LNG v celkové hodnotě přes 683 milionů euro (cca 16,3 miliard Kč). Jedná se o 14 projektů, které mají dodat dalších 15 miliard metrů krychlových kapacity do roku 2021. Momentálně je přitom v EU 150 miliard metrů krychlových plynu volné importní kapacity LNG.

V současnosti jsou ve výstavbě dva terminály ve Španělsku a je zvyšována kapacita terminálu Revithoussa v Řecku.

Americké LNG v EU

První americký LNG tanker dorazil do Evropy v dubnu 2016 do portugalského přístavu Sines. Od té doby exporty LNG z USA do EU dosáhly objemu celkem 2,8 miliard kubických metrů. Jednalo se o více než 40 dodávek. Evropský trh v roce 2017 představoval více než 10 % celkových exportů LNG z USA. V roce 2016 to bylo 5 %.

Importy zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy. Zdroj: europa.eu

Společné prohlášení EU a USA hovoří o tom, že EU chce importovat více LNG z USA. Tisková zpráva Evropské komise pak doslova zmiňuje, že volná kapacita bude pro importy LNG z USA využita pouze tehdy, pokud „budou správné tržní podmínky a ceny budou konkurenceschopné“.

V současnosti musí být exporty LNG z USA do Evropy schváleny regulatorním orgánem. Tato byrokratická omezení by musela být minimálně zjednodušena, pokud by se měly exporty do Unie zintenzivnit. Kromě tohoto aspektu by také, podle tiskové zprávy Komise, muselo dojít k rozvoji potřebné infrastruktury, zejména zkapalňovacích terminálů, v EU i v USA. A to i přesto, jak již bylo zmíněno, že je v EU momentálně 150 miliard m3 volné importní kapacity LNG terminálů.12 odpovědí na Bude EU importovat zkapalněný zemní plyn z USA za každou cenu?

 1. Ondřej napsal:

  Moc jsem se nedověděl, zda je americké LNG konkurenceschopné. Mě je jedno od koho si plyn koupím. Řeším pouze za kolik. A doufám, že dodávku plynu nebudou američani spojovat s jinými politickými cíli, tak jak to nyní dělají v ekonomice jinde ve světě.

  • loudil napsal:

   To si myslím také. Existuje volný trh a zatahovat do něj nějakou ideologii je nesmysl. Pokud třeba budu vědět, že pekař v sousedství, který peče vynikající chleba je člen KSČ, tak ho snad mám bojkotovat ??? a chodit si pro páchnoucí spálený tvrdý chleba k jinému pekaři, který je však členem SPUSA ? /Společnost přátel USA ?/ . Taková doporučení jsou ubohá. Lidem v Evropě je úplně jedno, jaký plyn pálí v troubě před Vánoci, když pečou svou vánočku. Jde jim o jediné, až přijde v únoru vyúčtování za energie, tak aby z toho samou hrůzou nenatáhli bačkory !! Máme demokracii a tak je třeba dát lidem na výběr, zda chtějí lovit hluboko v peněžence za Trumpův LNG a nebo – „nasadit široký spokojený úsměv“ a ušetřit třeba na dovolenou v Chorvatsku za plyn od Putina.

  • Carlos napsal:

   No jen aby to nebylo jako s tím pověstným lanem z revolučního Rusa, jak o něm mluvil Uljanov.

   Dodávky je třeba diverzifikovat, chtělo by to pak zavést třeba SEPS (Standardní Evropský Plynový Standard) a na ten dodávaný upravovat různými procesy, například separací vyšších uhlovodíků, ale je nutné abychom nebyli závislí jen na jednom dodavateli, pak na nás nikdo nebude schopen tlačit politicky ani jinak.

   A není vhodné nakupovat jen podle ceny, ona plná miska dnes může znamenat obojek zítra, takže je lepší se spokojit s poloviční než být zítra uvázán ke kolíku a třebas o hladu.

 2. Kolemjdouci napsal:

  Zatim americky LNG plyn v Evrope cenove moc konkurenceschopny neni. Ale napr. Polsko jim chce z velke casti nahradit dobihajici kontrakt s Gazpromem,ktery uz nechce prodlouzit z politickych duvodu. Aby se jim ale jejich novy LNG importni terminal ve Svinousti vyplatil, potrebujou ho vytizit ze soucasnych 30-50%? na idealne 100%, tedy neptretrzite prijimani LNG tankeru z Kataru, USA apod. Nicmene proto chteji vybudovat nove spojeni na jih, aby ten plyn mohli rovnou hnat k nam a dal na jih, k cemuz se ERU vyslovil tak, ze to neni regulacne nutna investice a nebude ji tedy mozno zahrnout do regulovanych nakladu beznym spotrebitelum…
  Kdyz si k tomu prictete uz konstruovane zdvojnasobeni Nordstreamu od konce 2019…a rostouci cenu ekde castecne konkurencni elektriny; uhli a emisnich povolenek, bude ta energeticka situace v dohledne dobe velice zajimava!

  • Ondrej napsal:

   Postup ERU v tomto plně podporuji. Proč by se náklady na plynovod který bude využity na 30 % měl objevit v nákladech na tranzit plynu. Proto taky zbavili Outratu předsednictví v radě ERU a nasadili tam člověka, který se boji cokoliv podepsat. Osobně očekávám plynové konkurenční války v případě, že se ponechá volný trh.

 3. Petr 2 napsal:

  Pro EU je diverzifikace zdrojů důležitá. Bez Ruské agresivity, by jsme si to snad ani neuvědomili a klidně by jsme jim dál platily tu monopolní cenu za plyn. Podle principu hodné EU „jsme bohatí, můžeme podporovat ty chudáky na východě…“ Jenže tak to na světě nechodí, že by si ten, koho zasypete pomocí toho nějak považoval. Bude to pokládat za slabost. Tím víc, čím větší je primitiv.
  Rusko se svojí politikou postupně příjde o spoustu zakázek a i ty, co mu zůstanou budou za podstatně nižší cenu díky nové konkurenci. Putin se jim moc nevyplatí. Bez něj už mohli být ekonomicky aspoň na urovni Polska. To ale pravděpodobně průměrný Rus neřeší. Car a vládci mají přednost před jeho rodinou…

  • loudil napsal:

   Pokud je ruská „monopolní cena plynu“ nižší, jak americký „nemonopolní LNG“, pak chci platit tu cenu“ruskou monopolní“ ! Velké národy mají větší vlastenectví a patriotismus, jak věční servilní ustrašení podržtaškové, což je náš národní český úděl. My budeme hezky spokojení , když narveme každý rok v hypermarketu o několik igelitek parádních zhovadilostí navíc, a budeme přitom poslušně pochodovat podle – „notiček posílaných z Washingtonu“. No a Rus a třeba Číňan nepřemýšlí tolik o těch igelitkách , když můžou jet podle svých vlastních notiček a dělat si co sami chtějí, nikoli to, co jim někdo násilím diktuje. Ale nás Čechy už za posledních 100 let řídili z Vídně, Paříže, Berlína, Moskvy, no a nyní zase z Washingtonu. Vždy se u nás najde dost slaboduchých jedinců, kteří jsou s tímto stavem spokojeni a ještě si k tomu „vesele pobrukují“. Co se líbí jednomu národu už se nemusí líbit jiným. Rusům a Číǎnům se nelíbí dělat americké podržtašky, no a já ji to nijak nevyčítám. Nemusíme být přeci všichni stejní ! Někdo je jen věčný ustrašený leštič klik mocných, jiný si zase může dělat co sám uzná za vhodné. To se mi zdá lepší.

   • Pavel napsal:

    … a někteří slaboduší jedinci jsou z té Moskvy řízení stále. Poláci a Ukrajinci diverzifikují svoje zdroje právě proto, že nechtějí být rusáckými podržtaškami, rozuměj nechtějí se ráno probudit a zjisti, že rusák v rozporu se smlouvou požaduje podstatně vyšší než dohodnutou cenu ( jak se stalo Ukrajincům) nebo dokonce vyžaduje politickou poslušnost a je nucen řešit arbitrážemi neplnění smlouvy ze strany rusáků (jak se stalo POlákům). Plyn teče do Evropy ze všech možných stran a ti co si můžou vybírat zdroj mají to štěstí, že jsou nevydíratelní.
    Mimochodem, představa, že slušné chování v mezinárodních vztazích je projevem podržtaškovství je představou dementa. Rusácký banditismus není samostanou politikou to je prostě jen banditismus.

  • Ondřej napsal:

   Tak nevím, zatím je agresivní jen USA. Pokud vím tak jen USA se poměrně agresivně vyjadřují o ekonomických sankcí pokud nebudou splněna jejich politická zadání napříč celým světem nehledě na bývalé i současné dohovory a smlouvy. taková vyjádření jsem zatím od Putina nikde nečetl.

   • loudil napsal:

    Ano, USA nezískávají zrovna velké sympatie světa, když třeba provedou raketový úder na Sýrii za údajný chemický útok Asadova režimu, který ovšem následné vyšetřování mezinárodní komise nepotvrdilo. Nebo nyní USA vyhlásily další sankce na Rusko za kauzu Skripal, kauza proběhla v březnu, je už srpen , už byli odvoláváni diplomaté atd. atd. A nyní se USA „znovu probudí“ a pohodí další sankce ?? Nehledě na velmi zvláštní věc ,kterou potvrdí každý chemik, že dva cíleně zasažení lidé novičokem zásah v pohodě přežili! To jsou velmi zvláštní věci , nad kterými by se měl každý soudný člověk zamýšlet. Politika se tak nějak začíná motat v kruhu asi jak současné prapodivné počasí. No , politika s dodávkami LNG také souvisí . Stračí trochu více postrašit Ruskem a už mohou konvoje lodí s naloženým LNG v pohodě vyplout z USA směr Evropa. A my potom o trochu více a hlouběji zalovíme ve své kapse. Hlavně, že jsme vyhověli spojenci. Na strašení Ruskem pak kdejaký koncern dokáže v klídku vydělat miliardy.

    • Jan Veselý napsal:

     To máte těžké, když se prezident USA chová jako hloupý vlivový agent Ruska. Sankce schválil Kongres už dáááávno, ale prezidenta je vyhlásil až teď, až po drsném nátlaku senátorů z vlastní partaje.
     Ohledně LNG se Trump snaží jednat v zájmu ropné lobby USA, a taky z toho vychází jako blbeček, nejspíše proto, že je opravdu hloupý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *