Íránský ministr pro ropu tento týden oznámil, že by země v budoucnu ráda exportovala do Evropy svůj zkapalněný zemní plyn (LNG). Vstupním bodem do zemí EU by se mělo stát Španělsko.

O pondělním vyjádření íránského ministra informuje agentura Reuters. Hlavní překážkou stojící v cestě plynu z Íránu jsou sankce, jež na zemi uvalily západní mocnosti a zapříčinily tak zdržení několika probíhajících projektů v oblasti rozvoje tamní plynové infrastruktury.

„Jednání mezi Íránem a Španělskem na toto téma budou pokračovat,“ řekl íránský ministr Bijan Zanganeh po jednání se španělským ministrem průmyslu, energetiky a turismu Josem Manuelem Soriou.

Podle vyjádření íránských médií Jose Manuel Soria uvedl, že by se Španělsko mohlo stát vstupním bodem pro export íránského plynu do Evropy, avšak španělské ministerstvo odmítlo jeho slova potvrdit.

Další z komplikací pro íránské plány je nedostatečná kapacita pro export plynu ze Španělska dále do Evropy. Horský terén oddělující Pyrenejský poloostrov od Francie zpomalil rozšíření infrastruktury spojující Španělsko se zbytkem Evropy.

Írán hledá nová odbytiště

Írán, který ztratil část svých odbytišť pro plyn kvůli konkurenci z Kataru, nyní zaměřuje svou pozornost na Evropu. Té hrají tyto plány do karet, jelikož by mohly vést k částečnému omezení závislosti na ruském plynu. Evropa navíc plánuje do roku 2020 import LNG až zdvojnásobit.

Cesta íránského plynu do Evropy je nicméně ještě daleká. Všechny zainteresované strany čekají ještě měsíce jednání a příprava nezbytné infrastruktury.

„První musí Írán nalákat nové společnosti a poté potrvá ještě asi dva roky, než začnou exportovat,“ řekl Moses Rahnama, analytik konzultantské společnosti Energy Aspects.

Zdroj úvodní fotografie: arabianoilandgas.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *