Dovoz LNG z USA podle Polska oslabí pozici Gazpromu na trhu EU

Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), který Polsko začne importovat ze Spojených států, by mohl mít podstatný dopad na dominantní pozici ruského Gazpromu na trhu Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil polský státní tajemník pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski.

Ruským státem kontrolovaný Gazprom, který zásobuje unijní trh plynem z jedné třetiny, pokrývá Polsku většinu jeho potřeb. V rámci plánu snížení závislosti na tomto dodavateli Polsko vybudovalo u polského města Świnoujście na pobřeží Baltského moře svůj první terminál.

Zařízení má roční kapacitu pět miliard metrů krychlových a provoz zahájilo loni. Dalším krokem bylo zahájení nákupů LNG na promptním trhu a první dodávky z těchto kontraktů čeká Polsko v červnu.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chce po roce 2022, kdy vyprší platnost smlouvy s Gazpromem, nahradit ruský plyn dodávkami z jiných zdrojů. Polsko ročně spotřebuje 15 až 16 miliard metrů krychlových plynu.

Na světovém žebříčku exportérů LNG Spojené státy v příštím roce zřejmě stanou na první příčce.

Autor:2 odpovědí na Dovoz LNG z USA podle Polska oslabí pozici Gazpromu na trhu EU

  1. Petr napsal:

    Vypadá to o trochu lépe promyšlené než když začala Ukrajina nakupovat plyn od Slovenska, aby už nemuseli nic brát levněji přímo od Ruska.

    • C napsal:

      Tam to byla spíš politika, ano stejně to byl asi plyn z Ruska, ale to jednak nechtělo dodávat dokud se nezaplatí dluh a bylo to nutné i z hlediska vnitřní politiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *